20. 1. svátek má Ilona

Bedně končí evropské financování

30. prosince 2019   (16:16)
Bedně končí evropské financování

Nezisková organizace působí již 23 let v sociálních službách určených pro děti a mládež z problematického sociálního prostředí. Bude své služby poskytovat dál?


Financování neziskové organizace není lehké. Jakákoliv pomoc se vždy hodí. Díky Evropskému sociálnímu fondu se nízkoprahovému zařízení pro děti a mládež Bedna podařilo na začátku roku 2017 získat tříletou finanční podporu. Tato finanční podpora s koncem roku 2019 končí. Napadá Vás, co bude s Bednou dál? Jaké má služba za plynulé tři roky výsledky? Kam bude chodit více jak 150 dětí a mladých lidí pro pomoc, radu a podporu pokud Bedna od ledna 2020 nebude mít dostatek financí na provoz? 

NZDM Bedna v Příbrami pracuje s dětmi a mládeží od roku 2010. Klub, který má otevřeno 4 dny v týdnu navštíví denně kolem 22 dětí a mladých lidí. V terénu, do kterého se Bedna pustila v roce 2015, se pracovníci věnují 10 dětem a mladým lidem, a to tři dny v týdnu. Pokud uživatelé nechtějí využívat služeb Bedny v klubu a ani v terénu, pětkrát týdně jim je k dispozici na individuální konzultaci také kontaktní místnost, kde se jim věnuje sociální pracovník.

Takto rozšířenou provozní dobu si Bedna mohla dovolit právě díky financování z Evropského sociálního fondu (dále ESF) skrze Operační program zaměstnanost. Po dobu tříletého financování z ESF služeb Bedny využilo více než 420 uživatelů, z toho bylo 260 uživatelů starší 15 let. Zejména na mladé lidi od 15 let evropský projekt cílí a skrze sociální služby je podporuje ve vzdělávání a uplatnění na trhu práce. Celkem měla Bedna otevřeno 584 dní a do terénu sociální pracovníci vyrazili 425 krát. Díky dostatečnému personálnímu zajištění služby proběhlo i několik výletů a různých nadstavbových aktivit.

„Finanční podpora jak z Evropského sociálního fondu, tak ze Středočeského kraje, města Příbram a nadačních fondů nás nesmírně těší a jsme za ni vděční. Nicméně za téměř deset let existence Bedny se opakuje to, že každý další rok fungování služby je nejistý, protože dopředu nevíme, kolik financí se pro Bednu podaří získat,“ sděluje vedoucí Bedny Kamila Zelená. Výjimku tvoří právě evropské dotace, které jsou sice víceleté, ale po ukončení jejich čerpání často nejsou vyhlášeny nové dotační tituly, do kterých by sociální služby mohly žádat a zajistily si tak plynulé financování svých služeb.

„To, že by Bedna v Příbrami skončila, opravdu nehrozí. Nyní se ale musíme vypořádat se snížením finančních prostředků. Aktuálně jsme od ledna 2020 přistoupili k zavedení sezónního provozu, kdy v zimě a na podzim omezíme služby poskytované v terénu a budeme se soustředit na práci s uživateli v klubu. Na jaře a v létě se pracovníci z klubu přesunou opět ven, do přirozeného prostředí uživatelů a omezíme otvírací dobou klubu. K omezování provozu jsme museli přistoupit poté, co se nepodařilo zajistit dostatek financí na odpovídající počet pracovních úvazků a s jedním pracovníkem formou dohody ukončíme pracovní poměr,“ sdělil ředitel organizace Ponton, z.s. Jakub Václavů. Doplnil, že aktuálně má Bedna podané žádosti do dotačních výzev města Příbram a Ministerstva práce a sociálních věcí. Zároveň také děkuje za podporu jak spolupracujícím subjektům, tak jednotlivcům, kteří Bedně vyjadřují svou přízeň.  

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Bc. Magdaléna Krásová

autor: Tomáš PečenkaDalší články

Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz