25. 8. svátek má Radim

Bazény a aquaparky jsou většinou ztrátové, Příbram chce patřit k výjimce

30. května 2019   (06:19)
Bazény a aquaparky jsou většinou ztrátové, Příbram chce patřit k výjimce

V tuto dobu je bazén dotován částkou zhruba 5 milionů korun ročně.


Většina okresních měst, kde je provozován plavecký bazén, se potýká s problémem jeho ekonomické výhodnosti. Bazény jsou zastaralé, účty za energie příliš vysoké a naopak návštěvnost a tržby nízké. Podobný problém trápí i město Příbram, které připravuje kompletní rekonstrukci bazénu za téměř 380 milionů korun bez DPH. Záměr byl schválen na minulém zasedání zastupitelů, i když hlavní rozhodnutí teprve přijde.

Rekonstrukcí nebo provozováním modernizovaných aquaparků se zabývá mnoho podobných měst. Jejich zkušenost ale není vždy jen pozitivní. Otázkou se v Příbrami zabýval například i finanční výbor, kde zazněla informace od místostarosty Martina Buršíka (ANO), že přibližně 95 procent aquaparků a bazénů, které provozují města, je ztrátových. Přesto ale vedení města předpokládá, že po rekonstrukci se bazén z 5 milionové roční ztráty dostane zhruba do 6 milionového zisku.

Například v německém Freibergu, který je partnerským městem Příbrami, je provoz bazénu dotován částkou 1,5 milionů EUR ročně, což pokrývá zhruba polovinu jeho rozpočtu. Ztrátový je také bazén v Berouně, kam ročně zavítá 190 tisíc návštěvníků. Přibližně 4,5 milionu doplácí na bazén a jeho relaxační část i Žďár nad Sázavou. Zajímavostí je fakt, že před výstavbou relaxačního centra byla ztráta přibližně stejná. Ztrátové je i před několika lety otevřené bazénové centrum v Karlových Varech. Naopak Uherské Hradiště hlásí zhruba 300 tisíc návštěv a plusová čísla.

Příbram sází na Ing. Radka Steinhaizla, který byl ředitelem Aquaparku v Čestlicích a založil firmu Relaxsolution, která radí městům s výstavbou nových aquaparků. Právě v Příbrami by se díky jeho pomoci mělo okopírovat jen to dobré, díky čemu jsou některé bazény ziskové.

Problém s bazénem řeší již zhruba 10 let i město Písek, které návrh na výstavbu nového aquaparku za 350 milionů smetlo před několika týdny ze stolu. Projekt už přitom město vyšel na zhruba 15 milionů korun.

Ve středních Čechách a Praze aktuálně vzniká několik krytých bazénů a aquaparků. Kromě Písku, kde se celý projekt o několik let odsunul, se jedná o Louny, Rakovník, Prahu – Řepy a Prahu – Radotín.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: pixabay

autor: redDalší články

Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz