22. 1. svátek má Slavomír
Bazény a aquaparky jsou většinou ztrátové, Příbram chce patřit k výjimce

30. května 2019   (06:19)
Bazény a aquaparky jsou většinou ztrátové, Příbram chce patřit k výjimce

V tuto dobu je bazén dotován částkou zhruba 5 milionů korun ročně.


Většina okresních měst, kde je provozován plavecký bazén, se potýká s problémem jeho ekonomické výhodnosti. Bazény jsou zastaralé, účty za energie příliš vysoké a naopak návštěvnost a tržby nízké. Podobný problém trápí i město Příbram, které připravuje kompletní rekonstrukci bazénu za téměř 380 milionů korun bez DPH. Záměr byl schválen na minulém zasedání zastupitelů, i když hlavní rozhodnutí teprve přijde.

Rekonstrukcí nebo provozováním modernizovaných aquaparků se zabývá mnoho podobných měst. Jejich zkušenost ale není vždy jen pozitivní. Otázkou se v Příbrami zabýval například i finanční výbor, kde zazněla informace od místostarosty Martina Buršíka (ANO), že přibližně 95 procent aquaparků a bazénů, které provozují města, je ztrátových. Přesto ale vedení města předpokládá, že po rekonstrukci se bazén z 5 milionové roční ztráty dostane zhruba do 6 milionového zisku.

Například v německém Freibergu, který je partnerským městem Příbrami, je provoz bazénu dotován částkou 1,5 milionů EUR ročně, což pokrývá zhruba polovinu jeho rozpočtu. Ztrátový je také bazén v Berouně, kam ročně zavítá 190 tisíc návštěvníků. Přibližně 4,5 milionu doplácí na bazén a jeho relaxační část i Žďár nad Sázavou. Zajímavostí je fakt, že před výstavbou relaxačního centra byla ztráta přibližně stejná. Ztrátové je i před několika lety otevřené bazénové centrum v Karlových Varech. Naopak Uherské Hradiště hlásí zhruba 300 tisíc návštěv a plusová čísla.

Příbram sází na Ing. Radka Steinhaizla, který byl ředitelem Aquaparku v Čestlicích a založil firmu Relaxsolution, která radí městům s výstavbou nových aquaparků. Právě v Příbrami by se díky jeho pomoci mělo okopírovat jen to dobré, díky čemu jsou některé bazény ziskové.

Problém s bazénem řeší již zhruba 10 let i město Písek, které návrh na výstavbu nového aquaparku za 350 milionů smetlo před několika týdny ze stolu. Projekt už přitom město vyšel na zhruba 15 milionů korun.

Ve středních Čechách a Praze aktuálně vzniká několik krytých bazénů a aquaparků. Kromě Písku, kde se celý projekt o několik let odsunul, se jedná o Louny, Rakovník, Prahu – Řepy a Prahu – Radotín.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: pixabay

autor: redDalší články

Lucie Pudilová má před sebou zápas proti Američance Justine Kish. Aby se udržela v UFC, musí soupeřku porazit Lucie Pudilová má před sebou zápas proti Američance Justine Kish. Aby se udržela v UFC, musí soupeřku porazit Pudilové půjde o hodně. Ze šesti zápasů v UFC vyhrála pouze dva, přičemž prohrála poslední tři zápasy za sebou. 22. ledna 2020   (09:01) Chátrající domy hyzdí město a ohrožují kolemjdoucí Chátrající domy hyzdí město a ohrožují kolemjdoucí Okna s vytlučenými skly, padající omítka a rozpadlá střecha. Vzhled ulic kazí řada nemovitostí, o které se jejich majitelé nestarají. 22. ledna 2020   (05:59) Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Koncem minulého týdne proběhla úspěšná tlaková zkouška jednoho z rekonstruovaných kotlů. 21. ledna 2020   (17:25) Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy „Vylovil jsem jedné starší paní cihlu z jejího domku na Radavě. Podařilo se mi ho nafilmovat. Když jsem jí video věnoval, plakala štěstím, že mohla ještě jednou v životě vidět svůj rodný dům,“ říká potápěč Jiří Soukup 21. ledna 2020   (13:55) Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Starosta města Příbrami reaguje na pondělní jednání zastupitelstva, kdy jedním z témat byla přestavba akvaparku 21. ledna 2020   (11:18) Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Stěžejní informací, která ze soutěže vyplyne, bude cena. 21. ledna 2020   (08:43) Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Dobříšští zastupitelé si zvolí nového starostu na svém příštím zasedání dne 27. ledna 2020 21. ledna 2020   (06:25) Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Vyhlášení architektonické soutěže navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá 20. ledna 2020   (19:15) Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz