25. 6. svátek má Ivan

Bazény a aquaparky jsou většinou ztrátové, Příbram chce patřit k výjimce

30. května 2019   (06:19)
Bazény a aquaparky jsou většinou ztrátové, Příbram chce patřit k výjimce

V tuto dobu je bazén dotován částkou zhruba 5 milionů korun ročně.


Většina okresních měst, kde je provozován plavecký bazén, se potýká s problémem jeho ekonomické výhodnosti. Bazény jsou zastaralé, účty za energie příliš vysoké a naopak návštěvnost a tržby nízké. Podobný problém trápí i město Příbram, které připravuje kompletní rekonstrukci bazénu za téměř 380 milionů korun bez DPH. Záměr byl schválen na minulém zasedání zastupitelů, i když hlavní rozhodnutí teprve přijde.

Rekonstrukcí nebo provozováním modernizovaných aquaparků se zabývá mnoho podobných měst. Jejich zkušenost ale není vždy jen pozitivní. Otázkou se v Příbrami zabýval například i finanční výbor, kde zazněla informace od místostarosty Martina Buršíka (ANO), že přibližně 95 procent aquaparků a bazénů, které provozují města, je ztrátových. Přesto ale vedení města předpokládá, že po rekonstrukci se bazén z 5 milionové roční ztráty dostane zhruba do 6 milionového zisku.

Například v německém Freibergu, který je partnerským městem Příbrami, je provoz bazénu dotován částkou 1,5 milionů EUR ročně, což pokrývá zhruba polovinu jeho rozpočtu. Ztrátový je také bazén v Berouně, kam ročně zavítá 190 tisíc návštěvníků. Přibližně 4,5 milionu doplácí na bazén a jeho relaxační část i Žďár nad Sázavou. Zajímavostí je fakt, že před výstavbou relaxačního centra byla ztráta přibližně stejná. Ztrátové je i před několika lety otevřené bazénové centrum v Karlových Varech. Naopak Uherské Hradiště hlásí zhruba 300 tisíc návštěv a plusová čísla.

Příbram sází na Ing. Radka Steinhaizla, který byl ředitelem Aquaparku v Čestlicích a založil firmu Relaxsolution, která radí městům s výstavbou nových aquaparků. Právě v Příbrami by se díky jeho pomoci mělo okopírovat jen to dobré, díky čemu jsou některé bazény ziskové.

Problém s bazénem řeší již zhruba 10 let i město Písek, které návrh na výstavbu nového aquaparku za 350 milionů smetlo před několika týdny ze stolu. Projekt už přitom město vyšel na zhruba 15 milionů korun.

Ve středních Čechách a Praze aktuálně vzniká několik krytých bazénů a aquaparků. Kromě Písku, kde se celý projekt o několik let odsunul, se jedná o Louny, Rakovník, Prahu – Řepy a Prahu – Radotín.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: pixabay

autor: redDalší články

Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41) ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den V létě dojde k omezení provozu ORL v areálu I. Akutní případy ošetří ambulance na Zdaboři, ale pouze v některých dnech 24. června 2019   (16:19) Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Agresorovi hrozí deset let za mřížemi 24. června 2019   (13:59) Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Pro děti, které zůstávají v době prázdnin ve městě, zůstanou v době letních prázdnin otevřena některá školní hřiště 24. června 2019   (12:49) Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Společnost CVP Galvanika z Příbrami obsadila v prestižní soutěži "Ocenění českých lídrů" první místo za celý Středočeský kraj. 24. června 2019   (10:22) PR S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho Podle norem by v areálu muselo být několik desítek plavčíků. 24. června 2019   (08:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz