26. 1. svátek má Zora




Barborka přikouzlí lásku: Co dělat, aby do Vánoc vykvetla?

7. prosince 2023   (10:06)
Barborka přikouzlí lásku: Co dělat, aby do Vánoc vykvetla?
foto: pixabay

Rozkvetlé barborky by na Štědrý den neměly chybět v žádné domácnosti. Podobně jako věnec se čtyřmi svíčkami jsou barborky oblíbeným symbolem nadcházejících svátků.


Trhání barborek je starý lidový vánoční zvyk, spojovaný se svatou Barborou, mučednicí, která byla podle legendy odsouzená na smrt a sťata vlastním otcem. Cestou na popraviště si utrhla větvičku, která jako zázrakem uprostřed zimy vykvetla.

Rozkvetlé barborky by na Štědrý den neměly chybět v žádné domácnosti. Podobně jako věnec se čtyřmi svíčkami jsou barborky nejen oblíbeným symbolem nadcházejících svátků, ale i příslibem očekávaného jara. K barborkám se váže i spousta pověr a tradic. Někde si dívky natrhaly tolik větviček, kolik se jim líbilo chlapců a pojmenovaly je jejich jmény. Dívka si pak měla vzít mládence, jehož větvička vykvetla jako první.
Jinde se věřilo, že den, ve kterém barborka od svého uříznutí vykvete, označuje měsíc v příštím roce, který bude šťastný.
Další pověry spojené s barborkami byly různé kraj od kraje. Někde například kroužek z proutku rozkvetlé barborky mohl odhalit čarodějnice. Stačilo se při mši podívat skrze barborku a bylo vidět, že čarodějnice stojí zády k oltáři. Barborka ze zlatého deště pak předpovídala finanční úspěch v příštím roce. Pokud vykvetly zlaté květy, byl to příslib bohatství. Zelené listy značily průměrný rok a hodně práce. Pokud větvička uschla, značilo to neúspěšný rok.

Jak postupovat, aby barborky vykvetly?
Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy, vložit je do vázy naplněné vodou a postavit do chladné místnosti. Podle druhu se větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přenesou do teplého obývacího pokoje.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 … Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v … Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká … Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby … V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici … FOTO Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci … Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první Současná vládní koalice zvažuje úpravu pravidel pro slevové akce v supermarketech. … Nepřehlédněte Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a … Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. … FOTOGALERIE
Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů? Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů? Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a … Nepřehlédněte
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz