12. 12. svátek má Simona

Barbora zaměstnala rybáře

28. září 2019   (18:58)
Barbora zaměstnala rybáře

Kvůli průsaku vody k huti Barbora muselo dojít k mimořádnému výlovu rybníka


Dřevouhelná vysoká pec Barbora byla založena hrabětem z Vrbna a Bruntálu roku 1805. Do provozu byla uvedena o pět let později. Je to jediná plně zachovaná technická památka tohoto druhu ve střední Evropě. Po vyčerpání nevelkých zásob rudy sloužila však dlouhou dobu jako pila, poté dokonce jako skladiště zemědělského družstva. Byla v soukromém vlastnictví a pomalu chátrala. Před dvěma lety ji však naštěstí odkoupil městys Jince a zachránil ji tak před zřícením. Nyní tu panuje čilý stavební ruch. Barbora však zdaleka nezaměstnává jen stavební dělníky. Dává zabrat i rybářům.

K huti se dostávala voda z rybníka 
K
vůli protékající hrázi museli rybáři mimořádně vylovit nedaleký rybník Pecovák. Voda se totiž dostávala až do prostoru hutě. Výlov se uskutečnil v neděli 22. září 2019. V kádích se objevil kapr obecný, štika obecná, candát obecný, úhoř říční, amur bílý, okoun říční, karas stříbrný a velké množství „bílé ryby“. Všechny byly rozvezeny po rybnících, které rybáři obhospodařují.
 
Tento mimořádný výlov bohužel potvrdil obavy rybářů, že se do rybníka dostaly dravé ryby. V rybářských kádích totiž plavaly i štiky.

Zatímco loni v srpnu, při kontrolním odchytu dravých ryb, chytili rybáři pouze jednu štiku, při tomto výlovu se ukázalo, že jich tu žilo mnohem více. V době výlovu tu bylo hned 44 kousků. Připlavaly sem bezpečnostním přelivem po strouhách z nedalekého Nového rybníka, zřejmě při loňských přívalových deštích koncem května. A dokázaly zlikvidovat všechny vysazené ryby z letošního jara.

Rybník bude vypuštěn do jara, nechá se vymrznout a bude na něm brigádnicky provedena údržba. Napuštění rybníka bude závislé na opravě protékající hráze nad bývalou hutí Barbora.

Dřevouhelná vysoká pec Barbora byla založena …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
jince.cz

autor: mir foto jince.czDalší články

Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Příčinou vzniku požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem. Výši škody vzniklé požárem vyčíslil vyšetřovatel na jeden milion korun. Včasným zásahem hasiči uchránili hodnoty za dva miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění. 12. prosince 2019   (17:14) Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27) Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Požár rodinného domu v obci Nechvalice byl ohlášen ve čtvrtek před desátou hodinou ranní. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň. 12. prosince 2019   (11:09) Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz