15. 10. svátek má Tereza

Barbora zaměstnala rybáře

28. září 2019   (18:58)
Barbora zaměstnala rybáře

Kvůli průsaku vody k huti Barbora muselo dojít k mimořádnému výlovu rybníka


Dřevouhelná vysoká pec Barbora byla založena hrabětem z Vrbna a Bruntálu roku 1805. Do provozu byla uvedena o pět let později. Je to jediná plně zachovaná technická památka tohoto druhu ve střední Evropě. Po vyčerpání nevelkých zásob rudy sloužila však dlouhou dobu jako pila, poté dokonce jako skladiště zemědělského družstva. Byla v soukromém vlastnictví a pomalu chátrala. Před dvěma lety ji však naštěstí odkoupil městys Jince a zachránil ji tak před zřícením. Nyní tu panuje čilý stavební ruch. Barbora však zdaleka nezaměstnává jen stavební dělníky. Dává zabrat i rybářům.

K huti se dostávala voda z rybníka 
K
vůli protékající hrázi museli rybáři mimořádně vylovit nedaleký rybník Pecovák. Voda se totiž dostávala až do prostoru hutě. Výlov se uskutečnil v neděli 22. září 2019. V kádích se objevil kapr obecný, štika obecná, candát obecný, úhoř říční, amur bílý, okoun říční, karas stříbrný a velké množství „bílé ryby“. Všechny byly rozvezeny po rybnících, které rybáři obhospodařují.
 
Tento mimořádný výlov bohužel potvrdil obavy rybářů, že se do rybníka dostaly dravé ryby. V rybářských kádích totiž plavaly i štiky.

Zatímco loni v srpnu, při kontrolním odchytu dravých ryb, chytili rybáři pouze jednu štiku, při tomto výlovu se ukázalo, že jich tu žilo mnohem více. V době výlovu tu bylo hned 44 kousků. Připlavaly sem bezpečnostním přelivem po strouhách z nedalekého Nového rybníka, zřejmě při loňských přívalových deštích koncem května. A dokázaly zlikvidovat všechny vysazené ryby z letošního jara.

Rybník bude vypuštěn do jara, nechá se vymrznout a bude na něm brigádnicky provedena údržba. Napuštění rybníka bude závislé na opravě protékající hráze nad bývalou hutí Barbora.

Dřevouhelná vysoká pec Barbora byla založena …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
jince.cz

autor: mir foto jince.czDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz