6. 8. svátek má Oldřiška




Babybox v Příbrami slaví 15 let. Víte, kolik dětí skrz něj vstoupilo do života?

9. srpna 2023   (11:35)
Babybox v Příbrami slaví 15 let. Víte, kolik dětí skrz něj vstoupilo do života?
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Babybox pro odložené děti chce pomáhat dětem, ale i rodičům a matkám, kteří se v tísnivé situaci nedokážou postarat o novorozence. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní.


V září to bude přesně 15 let od doby, kdy byl v areálu příbramské nemocnice umístěn první babybox. Během rekonstrukce porodnice byl instalován nový a modernější, který je již vybaven klimatizací a vytápěním. Vylepšeny jsou i monitorovací systémy, které po vložení dítěte zalarmují personál nemocnice. V České republice je instalováno celkem 85 babyboxů.

V příbramském babyboxu odstartovaly svůj život čtyři děti. V únoru 2011 se po dvou a půl letech provozu nalezl odložený chlapec, který vážil 3 570 gramů a měřil 49 cm. Byl pečlivě oblečený a jen několik hodin starý. Dostal jméno Filip.
O rok později byla 10. ledna odpoledne odložena hodinu po porodu úplně nahá, nevykoupaná holčička. Ani pupečník neměla podvázaný. Jméno Pavla dostala po porodní asistentce, která se o ní jako první postarala. Králová se jmenuje podle Tří králů.
O několik dní později, 1. února 2012, byla odložena další holčička. Byla oblečena do růžového plyšového overalu a měla nasazenou čepičku. Kromě toho byla zabalena v ubrusu. Sestřička ji donesla speciální vyhřívané lůžko babytherm, navážila jí 3 110 gramů a naměřila 48 cm. Své jméno dostala právě po této sestřičce, jmenuje se Terezka Valentinová.

Posledním odloženým dítětem byla Nela. Do babyboxu byla odložena v dubnu 2018. S pupečníkem ošetřeným kouskem fáče, zabalena v zavinovačce s růžovou čepičkou na hlavě.
Duchovním otcem babyboxů je Ludvík Hess. Dnes je těchto zařízení v České republice osmdesátpět, do kterých bylo odloženo 253 dětí. Cena jednoho moderního babyboxu je přes 300 tisíc korun. Jedná se prakticky o inkubátor, který bývá v rámci nemocnic umístěn na straně budovy, kde je možné dítě beze svědků umístit.
Stejně jako má síť babyboxů své příznivce a podporovatele, najdou se i lidé, kteří je kritizují.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku Příbramští policisté pátrají po sedmatřicetiletém Tomáši Mitrovi, který je omezen na … AKTUÁLNĚ Krásnohorské léto 2026: víno, klobásy, hudba i strongmani. Víkend, který má tah Krásnohorské léto 2026: víno, klobásy, hudba i strongmani. Víkend, který má tah V Krásné Hoře nad Vltavou se o druhém srpnovém víkendu sejde výstava, víno, jarmark, … KULTURA Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr Českým hasičům, kteří pomáhali s vrtulníkem hasit lesní požáry ve Francii, … ZAJÍMAVOSTI Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě V pátek 7. srpna od 17:45 hostí FC Vysočina Jihlava v rámci Chance ligy tým FK … ROZHOVOR Hollywood v Praze díky Příbrami. Petr Větrovský přiváží Dolpha Lundgrena Hollywood v Praze díky Příbrami. Petr Větrovský přiváží Dolpha Lundgrena Po červnové návštěvě Arnolda Schwarzeneggera čeká české fanoušky další jméno, které … KULTURA Už za pár dní to vypukne! Hřiměždický lom znovu ovládnou odvážné skoky z desítek metrů Už za pár dní to vypukne! Hřiměždický lom znovu ovládnou odvážné skoky z desítek metrů Už 7. a 8. srpna se zatopený lom v Hřiměždicích opět promění v centrum adrenalinu. … AKTUALIZOVÁNO Děravé jímky končí. Úřady zpřísnily kontroly a pokuty jsou vysoké Děravé jímky končí. Úřady zpřísnily kontroly a pokuty jsou vysoké Staré jímky bez nepropustného dna byly dlouhá léta běžnou praxí v chatařských … NEPŘEHLÉDNĚTE Druhá polovina prázdnin v hornickém muzeu láká na dětské prohlídky a středověká řemesla Druhá polovina prázdnin v hornickém muzeu láká na dětské prohlídky a středověká řemesla Hornické muzeum Příbram připravilo na druhou polovinu letních prázdnin bohatý program … AKTUÁLNĚ Zlomený palec, nezlomená Pudilová. Tvrdý večer na Štvanici, který ukázal její povahu Zlomený palec, nezlomená Pudilová. Tvrdý večer na Štvanici, který ukázal její povahu Lucie Pudilová má za sebou jeden z nejtěžších večerů kariéry. Na Štvanici vstoupila do … SPORT
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí vichr a kroupy Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí vichr a kroupy Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu před extrémně vysokými … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz