8. 8. svátek má Soběslav

Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti

NEPŘEHLÉDNĚTE
22. února 2020   (18:32)
Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti
foto: pribram.cz

V příbramské nemocnici byl babybox instalován v roce 2008


Slavnostní otevření příbramského babyboxu proběhlo v roce 2008. Z důvodu rekonstrukce pavilonu, kde byl umístěn, došlo v loňském roce k jeho přesunu do vestibulu recepce. Babybox je nyní nainstalován na původním místě, a to u vstupu do pavilonu D4. S instalací se čekalo do doby, kdy dojde k ukončení stavebních prací na porodnici.

Filip, Pavla, Tereza a Nela. To jsou jména dětí, které skončily v příbramském babyboxu

V únoru 2011 se po dvou a půl letech provozu nalezl odložený klučík, který vážil 3 570 gramů a měřil 49 cm. Byl pečlivě oblečený a jen několik hodin starý. Jmenuje se Filip. O rok později byla 10. ledna odpoledne odložena hodinu po porodu úplně nahá, nevykoupaná holčička. Ani pupečník neměla podvázaný. Jméno Pavla dostala po porodní asistentce, která byla první, kdo holčičku pochoval. Králová se jmenuje podle Tří králů.
O několik dní později, 1. února 2012, byla odložena další holčička. Byla oblečena do růžového plyšového overalu a měla i čepičku. Kromě toho byla zabalena v ubrusu. Sestřička ji donesla speciální vyhřívané lůžko babytherm, navážila jí 3 110 gramů a naměřila 48 cm. Své jméno dostala po sestřičce, jmenuje se Terezka Valentinová. Posledním odloženým dítětem byla Nela. Do babyboxu byla odložena v dubnu 2018. S pupečníkem ošetřeným kouskem fáče, zabalena v zavinovačce s růžovou čepičkou na hlavě.
S nápadem vybudovat babyboxy přišel před 15 lety Ludvík Hess. Začal uskutečňovat nápad, který měl zachránit nechtěné novorozence, a tím také pomoct matkám, jež narozené dítě nechtěly. Od roku 2005 je v ČR 76 babyboxů, které zachránily již 200 dětí. Obvykle jde o novorozence, jen někdy se stane, že je dítě starší. Extrém byl, když někdo přinesl v Pelhřimově chlapce starého 1,5 roku.

Babybox je novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.
​O výrobu babyboxů se stará Hessův kamarád Zdeněk Juřica v Náměšti nad Oslavou. “Podobná zařízení provázejí společnost v celé historii. My jsme jen přišli s tím, že je to klimatizovaná krabice z nerezového kovu, je připojená k elektřině, vysílá obrázky a signalizuje zdravotnímu personálu, co se v ní děje. Stojí asi 300.000 korun a provoz je velmi levný, jen se musí čas od času udělat revize,” řekl Hess
Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba Areál bývalých kasáren v Rožmitále pod Třemšínem ožije druhý srpnový víkend vojenskou … Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 42,50 Kč … AKTUÁLNĚ Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl Každý z nás se někdy zastaví a položí si jednoduchou otázku. „Dělám práci, která mě … PR Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít … NEPŘEHLÉDNĚTE Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký Po krátkém a sotva znatelném oddechu od veder se do Česka vrátí výrazně teplé počasí. … AKTUÁLNĚ O víkendu se zavřou tunely na Pražském okruhu. ŘSD toho využije a opraví i výtluky u D5 O víkendu se zavřou tunely na Pražském okruhu. ŘSD toho využije a opraví i výtluky u D5 Pražský okruh čeká o víkendu úplná odstávka dvou tunelů. Lochkov i Cholupice se na 24 … DOPRAVA 8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou! 8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou! Mezinárodní den koček připadá na 8. srpna, a protože kočky patří k nejoblíbenějším … ZVÍŘATA Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava Jako váš spolehlivý dodavatel tepla rádi navštěvujeme místa, kde se scházejí rodiny, … PR Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série Spider‑Man se po čtyřech letech vrací na plátno — a tentokrát i do Příbrami. V sobotu … KULTURA
Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila na falšované těstoviny z … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz