Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu
2. dubna 2020 (13:24)
Život v České republice by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu, odhadl dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Zlomovým obdobím z hlediska epidemie koronaviru bude konec dubna, řekl předseda vlády v rozhovoru na serveru Blesk.cz. V té době očekává Babiš vrchol epidemie, v zemi by mohlo být zhruba 10.000 až 15.000 nakažených nemocí COVID-19. Česko se podle něj inspiruje při zvládání epidemie v Singapuru či Hongkongu.
"Jsem optimistický, vývoj je celkem pozitivní, mám křivky, jak to vypadá v Itálii, Španělsku, Rakousku, v průměru Evropy jsme na tom velice dobře," řekl Babiš Blesku. Zlomové období pro vývoj epidemie podle něj nastane koncem dubna. "Mohlo by to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu," odhadl premiér. Stát podle něj pro červnový "návrat do normálu" dělá všechno, záleží ale také na situaci ve zbytku Evropy.
Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. Otevřít by se nejprve mohly například menší obchody, míní Babiš. Bylo by však nadále nutné v nich dodržovat určitá pravidla, zákazníci by museli mít od sebe dostatečný odstup a dbát na hygienické zásady. Kabinet se podle premiéra pro svůj postup v rozvolňování omezení inspiruje v Koreji, Singapuru či Hongkongu.
Obchody by mohlo následovat otevření škol, teprve poté by přišly na řadu například kantýny, až později restaurace či bary. "Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení," uvedl. Důležité je respektovat specifické vlastnosti každého podniku, dodal.
Kabinet už nechce zavádět kvůli koronavirové krizi další omezení, dodal Babiš. Vláda podle něj zavrhla návrh, aby opatřením uložila obchodům s potravinami zavřít v neděli. Rozhodla se tak kvůli podnětům z maloobchodu, protože prodejci nabrali zaměstnance, vybavili je ochrannými pomůckami a pracovníci o víkendové služby s příplatky stojí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník
V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky …
AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …
Paratriatlonista Tománek chystá extrémní sezonu. Dva ironmany za dva dny i boj o světové tituly
Paratriatlonista Jan Tománek představil své sportovní plány na rok 2026. …
SPORT
Překročili jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo.
Dosáhli jsme na metu, kterou jsme v historii pribram.cz ještě nikdy nepřekročili: více …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nafta už překročila čtyřicetikorunovou hranici
Motoristé v Česku v posledních dnech znovu připlácí za tankování. Ceny benzínu i nafty …
AKTUÁLNĚ
Fanoušci mohou rozhodnout. Sportovec Příbramska 2025 vstupuje do finále
Anketa Sportovec Příbramska 2025 míří do svého finále a právě teď mají slovo také …
ANKETA
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT





