18. 5. svátek má Nataša




Babiš: Zeman v neděli hovořil o tom, že mě pověří sestavením vlády

12. října 2021   (15:12)
Babiš: Zeman v neděli hovořil o tom, že mě pověří sestavením vlády
foto: Ministerstvo vnitra ČR

Končící premiér Andrej Babiš v úterý uvedl, že mu během nedělního setkání prezident Miloš Zeman sdělil, že jej pověří sestavením vlády.


Prezident Miloš Zeman v neděli hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví mě s pověřením k sestavení vlády. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici. Koalice Spolu a Piráti a STAN, které mají dohromady ve Sněmovně 108 mandátů, se podle Babiše vyjádřili tak, že hnutí ANO nedostane post předsedy Sněmovny. Už tedy neplatí, že by ANO o něj mělo zájem, dodal premiér.

"V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal (že by Babiše pověřil), a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu," řekl premiér. Zároveň je ale ohledně dalšího postupu podle něj potřeba počkat na to, zda jej hlava státu skutečně sestavením vlády pověří.
"My jsme vyhráli volby na počet mandátů a když mě pan prezident pověří, tak potom vám řeknu stanovisko," řekl dále Babiš. "Určitě nebudeme brzdit žádné demokratické procesy a chováme se, myslím, velice konstruktivně," dodal.
Babiš dále poznamenal, že se Zemanem v neděli hovořil 30 minut. Následný odvoz prezidenta do nemocnice byl podle něj plánovaný. "Přišel jsem tam na 11. hodinu, v 11:30 přišel pan Zavoral (Zemanův ošetřující lékař), ve 12:00 byl plánovaný odvoz pana prezidenta do nemocnice," uvedl dnes premiér. Prezident podle něj byl unavený.

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze na pracoviště intenzivní medicíny. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle lékaře Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí ČTK řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.
Babiš také uvedl, že po volbách oslovil šéfa ODS a lídra koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petra Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Nebyla však přijata.
Spolu a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) hned v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly v něm Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl tehdy šéf ODS. Dohromady budou mít ve Sněmovně Spolu a Piráti se STAN 108 mandátů. ANO jich získalo 72.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme … Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek … AKTUÁLNĚ Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné … SPORT Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita … AKTUALIZOVÁNO Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v … NEPŘEHLÉDNĚTE Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních … BLESKOVÁ ZPRÁVA Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich … ZAJÍMAVOSTI Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na … AKTUÁLNĚ Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České … ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech … NÁZOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz