Babiš výzvou k sázení na volby neporušil zákon o regulaci reklamy
9. února 2023 (17:27)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Babiš den před zahájením druhého kola volby hlavy státu vyzval lidi, aby na něj sázeli.
Neúspěšný prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš výzvou na twitteru k sázení na prezidentské volby s příslibem zisku neporušil zákon o regulaci reklamy. Dospěl k tomu Krajský úřad Středočeského kraje, který se případem zabýval na základě anonymního podnětu, řekl ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma. Babiš má trvalé bydliště v Průhonicích u Prahy. Proto byl podle mluvčího kraje orgánem příslušným k výkonu dozoru podle zákona o regulaci reklamy právě středočeský úřad.
Babiš den před zahájením druhého kola volby hlavy státu vyzval lidi, aby na něj sázeli. "Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12 (na vítězství Babiše, pozn. red.). Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12.000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp," napsal na twitteru. Ve volbách ale šéf ANO neuspěl, sázky na něj tak propadly. Na sociálních sítích se poté objevila kritika. Podněty obdržela vedle krajského úřadu i policie.
Kontrolu dodržování zákona o regulaci reklamy zajišťují živnostenské úřady. V tomto případě se věcí zabýval odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad na středočeském krajském úřadě. Podle Šímy dospěl k závěru, že nebyl porušen zákon o regulaci reklamy. Ve sdělení na sociálních sítích podle mluvčího nebyly shledány znaky reklamy tak, jak jsou definovány v příslušném zákoně.
Po Babišově výzvě se u Fortuny spustila vlna nových registrací. "Hodinu po zveřejnění jeho tweetu jsme registrovali opravdu nápor nových registrací. V historii Fortuny skoro nepamatujeme takové velké množství registrací nových klientů během několika málo dní," uvedl již dříve Michal Hanák z Fortuny. Většina z nově registrovaných sázela podle něj na Babiše. "Byly to sumy od pěti set korun do vyšších desetitisíců," dodal pro CNN Prima News. Vzhledem k tomu, že předseda hnutí ANO prezidentské volby nevyhrál a nástupcem Miloše Zemana bude bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, peníze lidem propadly.
Že Babiš mohl výzvou k sázení na volby porušit zákon o regulaci reklamy, uvedlo na konci ledna ministerstvo financí. "Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že čistě z pohledu zákona o hazardních hrách, kterého jsme gestorem, obecně nespatřujeme v daném prohlášení porušení zákona, které by mohlo být sankcionováno. Je nicméně otázkou, zda se nemohlo jednat o reklamu na hazardní hru v rozporu se zákonem o regulaci reklamy," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. Česká televize předtím uvedla, že ministerstvo prověří případné porušení zákona. Policie podle ní obdržela několik podnětů k příspěvku na sociální síti.
Babiše kvůli příspěvku kritizoval kromě jiných místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Expremiéra vyzval, aby se za to lidem omluvil. Za Babišovu výzvu k sázce se omluvil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který ve volbách Babiše nepodpořil.
Babiše kvůli příspěvku kritizoval kromě jiných místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Expremiéra vyzval, aby se za to lidem omluvil. Za Babišovu výzvu k sázce se omluvil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který ve volbách Babiše nepodpořil.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Kaufland a Lidl v únoru spustí testovací projekt zpětného odběru PET lahví
•Nových případů HIV bylo loni dosud nejvíc
•V prezidentských volbách ve Středočeském kraji zatím hlasovala asi polovina voličů
Další články
Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar
Nová evoluce, nový design, nový směr. Martin Macík ukázal kamion MMT EVO5, se kterým …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu
Běh už dávno není jen o kondici nebo hubnutí. Pro mnoho mladých lidí se stal způsobem, …
NÁZOR
45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili
Posádka Jan Dohnal – Ivo Vybíral zvítězila v 45. ročníku SILMET Rally Příbram a …
SPORT
Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko
Nad území České republiky se v neděli během časných ranních hodin začal dostávat kouř …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kraj podporuje rozšiřování sítě defibrilátorů v obcích
Středočeský kraj chce přispět k rozšíření sítě přístrojů určených k laické resuscitaci …
AKTUÁLNĚ
Meteorologové rozšířili výstrahu před požáry i na střední Čechy
Meteorologové dnes rozšířili výstrahu před vznikem požárů na západní a severní Čechy, …
AKTUÁLNĚ
Na Orlíku se objevili dva obří uhynulí sumci. Co se v přehradě děje?
Orlická přehrada je dlouhodobě známá jako místo, kde žijí jedni z největších sumců v …
ZVÍŘATA
Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních?
Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na …
LIFESTYLE
Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší
Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se …
AKTUÁLNĚ
Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech
Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala …
KULTURA




