Babiš: Vláda by měla okamžitě odstoupit, Fiala nekomunikuje a zemi škodí
27. listopadu 2023 (13:55)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Protesty jsou podle Babiše výsledkem toto, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory.
Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti s dnešní stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Protesty jsou podle Babiše výsledkem toto, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Fiala straší veřejnost rozvratem veřejných financí a není schopen komunikovat se sociálními partnery a řídit kabinet, řekl Babiš.
ANO se podle Babiše protestů neúčastní. "Pokud je někde nějaká naše poslankyně, je to bez našeho vědomí," řekl. V úterý chce hnutí situaci komentovat v Poslanecké sněmovně. K možné spolupráci ANO s odbory při naplňování jejich požadavků se Babiš nevyjádřil.
Kritiku sklidil premiér od Babiše také za přístup k odborářům. "Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit," konstatoval Babiš. Dodal, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.
Podle Fialy nemůže vláda pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Kritizuje odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná, sociální dialog by mohl fungovat dobře. Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany, uvedl dnes ráno na adresu odborů. Vláda podle něj možná dělá chyby, jako každá vláda na světě, ale plní sliby, se kterými získala důvěru voličů. Zdůraznil hlavně snahu zlepšit veřejné finance a zpomalit zadlužování.
Babiš dnes řekl, že české veřejné finance jsou v dobrém stavu. Podle něj to potvrzuje i aktuální potvrzení úvěrového ratingu České republiky od mezinárodních agentur. Aktuální zadlužení Česka, které letos podle prognózy ministerstva financí dosáhne 44,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), je pod maximální evropskou hranicí 60 procent, uvedl Babiš. Podle Národní rozpočtové rady ale státní dluh v budoucnu poroste, vládní konsolidační balíček pouze oddálí náraz do dluhové brzdy zhruba o pět let do počátku 30. let. Dluhová brzda je stanovena na 55 procent HDP, při jejím dosažení musí vláda, kraje, obce a další veřejné instituce schválit vyrovnané rozpočty.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•ČNB dnes spouští registr, který umožní posílat peníze na telefonní číslo
•Volby by v září vyhrálo ANO s náskokem před ODS, třetí by skončila SPD
•Poplatek za ČT vzroste o 25 korun na 160 korun měsíčně
Další články
Auto u Chrástu vylétlo ze silnice a několikrát se převrátilo přes střechu
Hasiči, policisté i záchranáři zasahovali v pondělí odpoledne u vážně vyhlížející …
FOTOGALERIE
Příbramská stopa v kauze dezinfekce stadionů. Obžalovaný Jan Starka odmítá vinu
U soudu se znovu řeší zakázka na dezinfekci fotbalových stadionů za téměř 10 milionů …
AKTUALIZOVÁNO
Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci
V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno …
AKTUÁLNĚ
Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout
Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí …
POČASÍ
Konec volnosti pro dodávky? EU zavádí povinné tachografy
Od 1. července 2026 začne v celé Evropské unii platit nová povinnost pro část dodávek. …
DOPRAVA
Uštknutí zmijí: jak správně reagovat a co nedělat
Teplé počasí láká do přírody, kde může dojít i ke kontaktu s hady. Odborníci …
Fenomén LOOKSMAXXING: Děsivý trend nutí mladíky k domácímu lámání kostí!
Zatímco dříve byla péče o vzhled doménou žen, dnes se do centra pozornosti dostávají …
LIFESTYLE
Hornické slavnosti do Příbrami přivezou hvězdy: Lenny, Pokáč, Prokop i Mňága a Žďorp
Příbram v červnu pořádá největší kulturní akcí roku. Na hornické slavnosti dorazí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží
Několik hasičských jednotek zasahuje v Příbrami v Anenské ulici. V neděli 10. května …
AKTUALIZOVÁNO
Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž
Příroda je stále plná květů. Dokvétají některé ovocné strom, louky se plní barvami a …
PŘÍRODA




