Babiš podal návrh na zastavení svého stíhání v kauze Čapí hnízdo
11. srpna 2021 (16:00)
Premiér Andrej Babiš (ANO) podal návrh na zastavení svého trestního stíhání v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Dnes to uvedl server Aktuálně.cz. Spolu s Babišem je v případu obviněná jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Policie ukončila vyšetřování případu na konci letošního května, státnímu zástupci navrhla podat obžalobu. O návrhu má žalobce rozhodnout do konce srpna.
"Ano, podali jsme návrh na zastavení trestního stíhání," řekl webu Babišův obhájce Michael Bartončík. Podání je podle něj argumentačně obsáhlé, důvodů pro zastavení stíhání je více. Žádost právník podal v druhé polovině července. Babiš dlouhodobě tvrdí, že je kauza účelová a uměle vykonstruovaná. Odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo něco nezákonného. Mayerová, která nyní používá své dívčí příjmení Nagyová, v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.
Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch by měl podle pokynů pražského vrchního státního zastupitelství rozhodnout o návrhu na podání obžaloby do 31. srpna. Podle Aktuálně.cz bude žalobce Babišův návrh na zastavení stíhání posuzovat souběžně s policejním návrhem a výsledek oznámí najednou se svým konečným rozhodnutím. Pražské městské státní zastupitelství ale už dříve avizovalo, že se lhůta může ještě měnit, a to v případě, pokud by obvinění doplňovali do trestního spisu nové důkazy.
Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala podaný návrh na zastavení stíhání nekomentoval. "Ani v závěrečné fázi přípravného řízení není možné uveřejňovat informace týkající se obsahu jednotlivých podání, popisu skutku, důkazů či informace týkající se dotčených osob. Přípravné řízení je ze zákona neveřejné," uvedl Cimbala.
Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.
Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby. I tehdy Babiš po policejním návrhu na podání obžaloby podal žádost o zastavení svého stíhání.
Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikl k 30. červnu. Na konci května u policie také skončil hlavní vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil.
Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby. I tehdy Babiš po policejním návrhu na podání obžaloby podal žádost o zastavení svého stíhání.
Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikl k 30. červnu. Na konci května u policie také skončil hlavní vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
V Občově hořela autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUÁLNĚ
Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější?
Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový …
SPORT
Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu
Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i …
KULTURA
Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí
Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE …
PR
Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu
Rušnou noc zažili nejen hasiči kvůli nočnímu požáru na ubytovně, ale i kvůli hořícím …
AKTUALIZOVÁNO
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní v neděli byl vyhlášen poplach kvůli požáru na …
AKTUALIZOVÁNO
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE





