Babiš: Plakát spojující Peckovou s Dozimetrem je pravdivý, vylepovat se neměl
16. listopadu 2023 (11:37)
foto: ANO 2011 / PR
Letáky se na krajském úřadu v Praze objevily 30. října, kdy zasedalo zastupitelstvo.
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil plakát spojující středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN) s korupční kauzou Dozimetr s ohledem na zveřejněné odposlechy za pravdivý. Od jeho vylepování v budově krajského úřadu se ale bývalý premiér distancoval. Babiš to uvedl ve svém vystoupení při dnešním mimořádném sněmovním jednání o cenách energií, které vyvolalo ANO.
Letáky se na krajském úřadu v Praze objevily 30. října, kdy zasedalo zastupitelstvo. Mladík, který podle záznamů z kamer plakáty rozvěšoval, se do budovy dostal spolu s Danielem Köpplem, marketingovým specialistou hnutí a poradcem prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka.
Pecková následně uvedla, že očekává, že ANO zaplatí škodu za vyčištění chodeb, nástěnek, pánských toalet a dalších míst, kde byly plakáty vylepené. Jakékoli spojení s kauzou Dozimetr, která se týká zakázek v pražském dopravním podniku a v níž policie navrhla obžalovat 11 lidí, hejtmanka opakovaně odmítla.
Babiš dnes před poslanci prohlásil, že "na tom plakátě je pravda". "Tak ho měli, nevím, kdo to byl, údajně někdo od nás, měli ho rozdávat... To, že to podělali a že to neměli tam lepit, a pokud někdo lhal, tak půjde od válu, protože to nebudeme tolerovat," uvedl předseda ANO. Posléze šéf nejsilnější opoziční strany prohlásil, že "ti naši pitomci to měli rozdávat", a naznačil, že případ poslouží k očerňování ANO. "A co teďka bude teďka následovat, trestní oznámení, že nějaký náš mladý hlupák tam něco vylepil," poznamenal Babiš.
Krajští zastupitelé ANO účast na vylepování plakátů už dříve odmítli. Pecková v souvislosti se šířením pomluv a křivého obvinění podala trestní oznámení, další podal krajský úřad. Věcí se zabývá pražská policie.
Babišovo úvodní asi hodinové vystoupení se energií netýkalo, chce o nich mluvit později. Vzhledem k nadcházejícímu svátku Dne boje za svobodu a demokracii Babiš zejména četl kritický text o nynějším politickém systému a dotkl se také transformace české ekonomiky po roce 1989.
Většinu času Babišova vystoupení vyplnila četba textu, který, jak řekl, napsal jeden jeho dobrý známý, a týkal se mimo jiné srovnání nynějšího systému s minulým totalitním režimem. V kritickém hodnocení ekonomické transformace se pak předseda ANO odvolával na osm let starou bakalářskou práci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Starostové města Dobříše u jednoho stolu: Na co vzpomínali a na čem se shodli?
•Advent přivítají v Rožmitále pod Třemšínem jarmarkem a kulturním programem
•Příbramskem projdou lampionové průvody
Další články
Vážná nehoda v Pročevilech: Starší motorkář nezvládl stroj a narazil do pevné překážky, s těžkým zraněním ho transportoval vrtulník
Vážná dopravní nehoda, při které se těžce zranil starší řidič motocyklu, zalarmovala v …
AKTUÁLNĚ
Sucho v Česku sílí. Potoky vysychají a odborníci varují před dalším zhoršením
Sucho se v České republice dál prohlubuje. Podle aktuálních údajů projektu InterSucho …
AKTUÁLNĚ
Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb
Ve dnech 13.–16. července 2026 proběhne na vodní nádrži Orlík odborný monitoring …
Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice
Na českých silnicích začínají rozsáhlé dopravně-bezpečnostní kontroly zaměřené na …
DOPRAVA
Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně
Ve čtrnácti letech má za sebou zkušenosti, které mnozí získávají až v dospělosti. …
ZAJÍMAVOSTI
Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky
Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzervovanými vepřovými …
AKTUÁLNĚ
Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova
Holubi patří dlouhodobě mezi nejčastější městské živočišné problémy. Ve větších …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit
Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili …
ZDRAVOTNICTVÍ
Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři?
Za těch několik let jsme v kanceláři REMAX Nova vyslechli stovky příběhů. Jeden z nich …
PR
Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka
Návštěvu letních pohádek v Lesním divadle Skalka usnadní rodinám s dětmi bezplatná …
AKTUÁLNĚ




