vývoj COVID-19
27. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 31
Borotice 3
Bratkovice 4
Březnice 55
Buková u Pb 4
Čenkov 12
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 1
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 245
Dolní Hbity 9
Drahenice 1
Drahlín 5
Drásov 7
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 6
Háje 6
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 3
Hvožďany 8
Jablonná 10
Jesenice 3
Jince 38
Kamýk n. V. 19
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 40
Kotenčice 5
Kozárovice 5
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 9
Milín 25
Modřovice 3
Mokrovraty 2
Nalžovice 33
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 2
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 19
Nové Dvory 6
Nový Knín 47
Občov 3
Obecnice 13
Obořiště 22
Obory 4
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 10
Petrovice 23
Pičín 12
Počaply 1
Počepice 6
Podlesí 17
Příbram 627
Příčovy 8
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 31
Rožmitál 86
Rybníky 2
Sádek 2
Sedlčany 242
Sedlec-Prč. 71
Sedlice 2
Smolotely 2
Solenice 3
Stará Huť 46
Starosed. H. 2
Suchodol 3
Svaté Pole 3
Svatý Jan 6
Tochovice 11
Třebsko 6
Trhové D. 7
V. Lečice 1
Věšín 9
Višňová 11
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 10
Zalužany 7
Zbenice 3
Zduchovice 8
Babiš: Lidé chtěli návrat k normálu, rozvolnění opatření si vybírá daň. Za dnešek přibylo již 1710 případů

17. září 2020   (19:03)
Babiš: Lidé chtěli návrat k normálu, rozvolnění opatření si vybírá daň. Za dnešek přibylo již 1710 případů

Růst nakažených koronavirem v posledních dnech dal Babiš do souvislosti s tlakem na rozvolnění opatření včetně nošení roušek během léta.


Během dneška zatím přibylo v Česku 1710 případů covidu-19. Nárůst nakažených je znovu rekordní, v tomto týdnu potřetí za sebou. Je to o 417 víc než za stejnou dobu ve středu, kdy nakonec testy za celý den potvrdily nákazu koronavirem u 2139 lidí. To byl dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku května a zároveň to bylo poprvé, kdy přibylo víc než dva tisíce pozitivních testů za jeden den. 

Za víc než půl roku od vypuknutí epidemie se v zemi potvrdil virus u 42.739 lidí. Aktuálně je 18.930 nakažených. Hospitalizovaných je nyní 413, to je o 25 víc než předchozí den. Pacientů v těžkém stavu je 91, o deset víc oproti středečním údajům. Ještě na začátku září potřebovaly intenzivní péči čtyři desítky nakažených. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů. Nemocní s covidem v současnosti tvoří 2,4 procenta obsazenosti jednotek intenzivní péče. Do statistik večer přibylo také šest obětí, z toho tři úmrtí připadají na dnešek. Celkem s covidem zemřelo 488 pacientů.
 
Počty nakažených rekordně rostly i minulý týden, kdy denní přírůstek poprvé překonal tisícovku. Od té doby s výjimkou neděle denně přibývalo více než tisíc potvrzených nákaz. Více se ale testovalo. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10.000, kdežto minulý týden laboratoře od úterý do čtvrtka provedly každý den více než 15.000 testů, v pátek rekordních 19.000. Ve středu stihly 17.890 odběrů. Kapacita laboratoří je podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) 20.700 denně, cíl je 25.000.
Prvním znakem zlepšení epidemické situace bude podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška zmenšení podílu nových případů na počet testů. Ve středu dosáhl tento podíl skoro 12 procent, o den dřív byl necelých deset procent a v pondělí přes šest, zatímco o víkendu se tento ukazatel pohyboval také přes 11 procent.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze a v přilehlých středočeských okresech, ale také na Kroměřížsku, jižním Plzeňsku, Uherskohradišťsku či Chebsku. V Praze hygienici za posledních sedm dní potvrdili 180 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel, následuje Kroměřížsko se 161 případy, víc než 150 nakažených na 100.000 obyvatel mají okresy Praha-východ, Praha-západ, Beroun a Uherské Hradiště. Na Příbramsku je evidováno za poslední týden 134,66 nemocných na 100.000 obyvatel.

Od 10. září platí v celém Česku kvůli zhoršující se epidemické situaci povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov. Kvůli rostoucím přírůstkům nakažených i hospitalizovaných stát zavádí od pátku další plošná opatření. Budou zakázané vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Žáci a učitelé musejí nosit roušky i ve třídách s výjimkou prvního stupně základních škol. V celé zemi zůstanou restaurace či bary mezi půlnocí a šestou hodinou ráno zavřeny.

Lidé by měli dodržovat základní hygienická pravidla pod zkratkou 3R - kromě nošení roušek je to pravidelné mytí rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů. Vojtěch je vyzval, aby se chovali ohleduplně a omezili co nejvíc účast na větších akcích. Nejčastějšími místy nákazy jsou podle ministerstva rodina a pracovní prostředí, rizikovou aktivitou je také návštěva společenských akcí, jako jsou rodinné oslavy a svatby. Více než pětina případů v poslední době pochází ze škol.
Babiš: Byla chyba, že se epidemiologická komise v létě nesešla
Premiér Andrej Babiš (ANO) označil za chybu, že se Ústřední epidemiologická komise přes léto nesešla tak, jak požadovala Sněmovna. Poslance o chystaných opatřeních proti další vlně epidemie koronaviru do začátku září neinformoval, protože údajně o tomto úkolu nevěděl. Uvedl to dnes při sněmovních interpelacích. Obvinil opozici, že zneužívá koronavirus v kampani před krajskými volbami. Komise se podle ministra Vojtěcha od května nesešla kvůli tomu, že situace kolem vývoje epidemie koronaviru byla klidná.

Babiš tak reagoval mimo jiné na poslankyni STAN Věru Kovářovou, podle níž předseda vlády nerespektuje pravidla a ohrožuje životy mnoha lidí. Poslankyně to uvedla s poukazem na to, že se premiér na rozdíl od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nepodrobil karanténě po jednání s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, která byla nakažená novým koronavirem. "Nevím, o čem mluvíte. Já mám respirátor a stále ho nosím. Je to nesmysl a je to lež," prohlásil Babiš.
Premiér by měl být podle poslankyně "garant stability a jednotných pravidel, která dávají smysl". "Vy plán nemáte a z pravidel máte výjimky pro sebe. Vzdejte se laciného populismu," vyzývala Kovářová ministerského předsedu.

Babiš uvedl, že opozice kritizovala vládní opatření a volala po jejich rozvolnění a nyní požaduje opak. Aktivaci Ústředního krizového štábu chce opozice podle Babiše kvůli tomu, že v něm má své zástupce. "Nemám problém skládat účty, nikdy jsem se tomu nevyhýbal," uvedl Babiš.

Za dezinformaci médií označil premiér tvrzení, že po jeho zásahu nebyly zavedeny roušky ve školách už od začátku školního roku. To 17. srpna naplánovala Rada vlády pro zdravotní rizika, které Babiš předsedá. O dva dny později opatření vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví. Premiér uvedl, že se mu opatření nelíbí, a následující den se sešel s Vojtěchem. Ministr zdravotnictví pak oznámil, že roušky ve školách od 1. září povinné nebudou. Od pátku budou podle nového opatření povinné ve školách i ve třídách s výjimkou prvního stupně základních škol.

Vláda měla premiérovým prostřednictvím dodat Sněmovně do 4. září informaci "o zvolených řešeních a přípravě na možný příchod další vlny epidemie koronaviru". "Nedali jsme zprávu asi proto, že jsem o tom nevěděl," uvedl Babiš na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Premiér uvedl, že vyčiní kolegům. Podotkl, že vláda přestala nemoc covid-19 řešit koncem května a nechala to v gesci ministra zdravotnictví.

Růst nakažených koronavirem v posledních dnech dal Babiš do souvislosti s tlakem na rozvolnění opatření včetně nošení roušek během léta. "My jsme hlavně chtěli, abychom normalizovali život," uvedl Babiš. "My děláme opatření, jde o to, aby to ty lidi dodržovali," dodal. Rychlost opatření je limitována předpisy, které je třeba dodržovat.
Vojtěch: Nemělo smysl, aby v létě jednala epidemiologická komise
Ústřední epidemiologická komise se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) od května nesešla kvůli tomu, že situace kolem vývoje epidemie koronaviru byla v létě klidná. Vojtěch to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Dolní komora v červnu apelovala na vládu, aby se komise scházela pravidelně. Vojtěch dnes ČTK řekl, že se nyní bude scházet jednou za týden nebo za 14 dní.

"Ústřední epidemiologická komise nebyla svolána, protože situace byla klidná," uvedl ministr. "Nemá smysl se scházet, pokud situace byla velmi klidná," poznamenal. Komise podle Vojtěcha není složena jen z epidemiologů a je pouze platformou pro sdílení informací s ostatními resorty včetně hasičů nebo policie.
Michálek namítl, že už před létem bylo zřejmé, že na podzim může přijít další vlna epidemie koronaviru. Stát by podle poslance neměl pouze reagovat na vzniklé události, ale také je předvídat, pokud chce ochránit své občany. Připomenul, že premiér Andrej Babiš (ANO) označil absenci jednání komise za chybu. Vojtěch uvedl, že komise neurčuje směr ohledně ochrany zdraví, to je v kompetenci hlavní hygieničky.

Na poslancův dotaz, nakolik je pravděpodobný scénář nákazy až 3,6 milionu lidí koronavirem v Česku, ministr uvedl, že "nikdo nedokáže říci, jak se situace bude vyvíjet". Scénář je podle Vojtěcha pouze modelací možného vývoje. "Zejména včerejší (středeční) nárůst nám značí, že skutečně směřujeme do určitého exponenciálního vývoje šíření dané choroby," připustil ministr.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Facebook_Andrej Babiš

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbram ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a regionu Příbram ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a regionu Kradl, co se dalo, ale nakonec mu nic nezůstalo Kradl, co se dalo, ale nakonec mu nic nezůstalo Podívejte se na liduprázdnou Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se na liduprázdnou Příbram v době zákazu nočního vycházení Městští strážníci zvýšili dohled na hřbitovech, policisté se zaměřují na řidiče Městští strážníci zvýšili dohled na hřbitovech, policisté se zaměřují na řidiče Stejně jako v předchozích letech se policisté a městští strážníci, v souvislosti s blížícími se svátky Památky zesnulých, budou ve zvýšené míře věnovat předcházení trestné činnosti páchané na hřbitovech a v okolí. 28. října 2020   (18:41) Babiš: Obejměte manželku, děti či rodiče a užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo Babiš: Obejměte manželku, děti či rodiče a užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo Premiér Andrej Babiš doufá, že se lidé v boji s covidem semknou jako na jaře. 28. října 2020   (16:25) Online výuka může být pro mladou generaci hendikepem Online výuka může být pro mladou generaci hendikepem Na současnou online výuku, konkrétně její průběh, jak se žáci připravují a jak učitelé zvládají vysílání, jsme se zeptali ředitelů základních škol. 28. října 2020   (15:08) Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili 28.říjen - Den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu 28.říjen - Den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. Připomíná zlomový bod tisícileté historie české státnosti: Vznik moderního státu po několika staletích svazku se zeměmi habsburské monarchie. 28. října 2020   (08:42) V úterý v Česku opět přibylo více než 15 tisíc nových případů covidu V úterý v Česku opět přibylo více než 15 tisíc nových případů covidu Rychle se zvyšuje také množství hospitalizovaných. Podle posledních známých čísel v pondělí oproti neděli přibylo v nemocnicích 578 lidí s koronavirovou infekcí na 6191 pacientů. 28. října 2020   (08:23)
Ode dneška začínají platit další zpřísněná opatření Ode dneška začínají platit další zpřísněná opatření
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz