Babiš: Kandidaturu na prezidenta oznámím na poslední chvíli
6. června 2022 (06:28)
Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš neoznámí případnou kandidaturu na prezidenta v září, jak uváděl dřív. Řekl to České televizi (ČT). Uvedl jen, že rozhodnutí oznámí až na poslední chvíli. Přesný termín neřekl. Babiš také nebude pro kandidaturu sbírat podpisy občanů, jak říkal původně. Pokud se rozhodne kandidovat, spolehne se na podpisy poslanců. Těch je potřeba 20 a ANO má ve Sněmovně 72 křesel. Podpisů občanů je pro prezidentskou kandidaturu potřeba sesbírat 50.000.
"Já jsem to změnil, že to oznámím na poslední chvíli, takže to asi v září nebude," řekl ČT Babiš. "Protože sám nevím, i když mi to nevěříte," odpověděl na otázku, proč oznámení kandidatury posunul na konec října či začátek listopadu. Termín voleb zatím oznámen nebyl. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března příštího roku a znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.
V odpovědi na dotaz na svém facebooku v minulosti Babiš podmiňoval svou případnou kandidaturu sesbíráním dostatečného množství podpisů občanů. Nyní ČT řekl, že místo toho sežene potřebné podpisy poslanců. "Určitě podpora poslanců," uvedl.
Právě předseda hnutí ANO Babiš má podle květnového volebního modelu agentury Median nejvyšší podporu pro nadcházející prezidentské volby. V průzkumu získal hlasy 28,5 procenta lidí. Druhý v pořadí, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, má podporu 19,5 procenta lidí a třetí nejčastěji uváděný kandidát, odborový předák Josef Středula, 7,5 procenta.
Celkem se chtějí o prezidentskou funkci ucházet zatím dvě desítky lidí. Jsou mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert, teolog a mediální expert Ivo Mareš, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo?
Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA
Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení
Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné …
FOTO
Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi
Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem …
AKTUÁLNĚ
Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky
Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. …
TIP NA VÝLET
Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra
Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč …
DOPRAVA
Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli
Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve …





