22. 3. svátek má Leona

Babiš chce navýšit kapacity očkování, mají se otevírat centra

25. listopadu 2021   (20:12)
Babiš chce navýšit kapacity očkování, mají se otevírat centra
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Za "nejlepší očkovací centrum na světě" Babiš dlouhodobě označuje centrum v hale O2 Universum v pražské Libni, které provozovala Ústřední vojenská nemocnice. Babiš by ho rád obnovil.


Na očkování je podle dat za středu registrováno téměř 107.000 lidí, kteří na vakcínu proti covidu-19 čekají. Tisíce lidí denně chodí do center, kde se předem registrovat nemusí, čekají i několik hodin. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je třeba navýšit kapacity, nová centra chce v Praze a Brně, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Obě města mají spíš vyšší proočkovanost, nižší je spíš v příhraničí, menších obcích a zejména na jihu a západě Čech, na severní Moravě a ve Slezsku.

V pondělí se otevře nové očkovací centrum v Praze v obchodním centru na Černém Mostě, které bude provozovat Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "Já bych chtěl všechny vyzvat, aby chodili na Chodov, to je nejlepší očkovací centrum bez registrace, dokáží očkovat až 1200 lidí denně," uvedl Babiš. Smlouvu v obchodním centru se podle něj podařilo prodloužit do března. Centrum na Chodově, které provozuje IKEM, v pátek naočkovalo téměř 1400 osob.
Ve dvou největších centrech bez registrace, na pražském hlavním nádraží a právě na Chodově, kde lidé stojí i několikahodinové fronty, se očkuje jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. Lidé jí volí hlavně proto, že covidový certifikát jim platí už 14 dní po aplikaci, zatímco u dvoudávkové musí čekat tři týdny na druhou dávku a další dva na platnost certifikátu. Podle nových studií ale ochrana touto jednodávkovou vakcínou po dvou měsících významně klesá. I nová vláda ve svém středečním prohlášení k řešení epidemie navrhuje přeočkování už za dva měsíce.
Za "nejlepší očkovací centrum na světě" Babiš dlouhodobě označuje centrum v hale O2 Universum v pražské Libni, které provozovala Ústřední vojenská nemocnice. Babiš by ho rád obnovil. "Pravděpodobně se znovu obrátíme na skupinu PPF," dodal. Další centrum by podle něj bylo potřeba zřídit také na brněnském výstavišti. Zapojit by se podle něj mělo víc praktických lékařů.

V současné době se očkuje v pracovní dny i 50.000 dávek denně, maximum z června bylo přes 100.000 dávek. Babiš chce kapacitu navýšit až na 126.000 dávek denně. "Za úkol má Centrální řídící tým znovu vybudovat kapacity, protože pokud nová vláda podpoří nás názor jednak na povinné očkování od února 2022 a jednak zkrácení třetí dávky z šesti na pět měsíců pro lidi nad 60 let a chronické pacienty, tak samozřejmě bude nápor na očkovací centra vysoký," dodal.
Aktuálně je plně očkovaných 58,8 procenta české populace a 67,5 procenta těch, kteří jsou ve věku nad 12 let, pro které jsou schválené vakcíny. Zájem o očkování stoupá výrazně od vyhlášení omezení pro neočkované a současného nárůstu počtu nových případů. Za poslední měsíc bylo podáno 1,1 milionu dávek vakcíny. Z nich zhruba polovina jsou posilující třetí dávky, které mohou lidé dostat půl roku po dokončeném předchozím očkování. Nově se za poslední měsíc nechalo očkovat 402.500 osob, což je asi 3,7 procenta populace.

V jednotlivých krajích a okresech se proočkovanost liší. Praha, Středočeský kraj a Vysočina mají plně očkováno přes 57 procent, v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji 50 procent. V nejproočkovanějších okresech Příbram a Pelhřimov je podíl plně očkovaných nad 60 procent, v okresech Jeseník, Vsetín a Nový Jičín pod 48 procent. Do nejméně proočkovaných míst vysílají kraje očkovací týmy. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ale nedávno na tiskové konferenci uvedla, že například v Moravskoslezském kraji po nich házely kameny.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Bezbariérovost se v posledních letech stává jedním z důležitých témat rozvoje města. V … ANKETA Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou … Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž … POZNÁVÁME BRDY Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE
Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz