17. 5. svátek má Aneta

Armáda chce více cvičit střelbu v bývalém vojenském prostoru Brdy

15. února 2024   (11:31)
Armáda chce více cvičit střelbu v bývalém vojenském prostoru Brdy
foto: Ministerstvo obrany ČR

Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky začnou vojáci od 1. ledna 2025 střílet častěji a z více palebných pozic.


Armáda chce více cvičit střelbu v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Do budoucna by měla využívat i další palebné pozice Přední Záběhlá a Padrť mimo prostor posádkového cvičiště Jince a jeho ochranného pásma. Přispívá to k zachování unikátních vřesovišť, zároveň vojáci potřebují víc prostoru pro výcvik, vyplynulo z informací generálního štábu a okolních obcí.

"S ohledem na změnu bezpečnostní situace ve světě a Evropě si Armáda ČR uvědomuje nutnost disponovat dostatečnou učebně výcvikovou základnou, umožňující provádět nejen běžný výcvik, ale i odborná stmelení aktivní zálohy," sdělila Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Výcvik se bude týkat dosavadních děl Dana s ráží 152 milimetrů a do budoucna i nových samohybných houfnic Caesar, která mají ráži 155 milimetrů a používají je spojenci v NATO.
Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) začnou vojáci od 1. ledna 2025 střílet častěji a z více palebných pozic. Cyprisová upřesnila, že bojové střelby z minometů a houfnic Dana na dopadovou plochu Brda se povedou primárně z dříve používaných palebných postavení uvnitř posádkového cvičiště a jeho ochranného pásma. Střelba z děl Dana a Caesar na tutéž plochu z palebných postavení Přední Záběhlá a Padrť bude povolena až po zřízení nového ochranného pásma. "Nadále platí omezení vstupu do výcvikových prostor," dodala Cyprisová.
Městys Jince, který přímo sousedí s posádkovým cvičištěm, se podle místostarosty Aleše Hlaváčka (nez.) k obnovení ostrých střeleb z houfnic s ráží 152 milimetrů a později případně z nových děl staví kladně. Připomněl, že už dříve vojáci začali s ostrými střelbami z minometů, cvičnými střelbami z děl a s dalším výcvikem. Kromě občasného hluku, na nějž jsou místní podle Hlaváčka zvyklí, není život v městysi nijak omezen. Samosprávy byly ujištěny o plánované nízké četnosti ostrých střeleb z děl. "Jestli existuje možnost, že alespoň na některé střelby se vojska nebudou muset přesouvat, což je pro městys více zatěžující než samotné střelby v posádkovém cvičišti Jince, tak není důvod, aby zde výcvik včetně ostrých střeleb z děl neprobíhal," dodal místostarosta.

Vedení CHKO obnovení střeleb dlouhodobě podporuje. V případě, že by člověk do brdské přírody nezasáhl, oblast by zarostla expanzivními druhy rostlin. K zachování unikátních vřesovišť napomáhají také řízené požáry. CHKO Brdy ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Vrány místo popelářů? Ve Švédsku sbírají odpadky za pamlsky. A dělají to líp než lidi Vrány místo popelářů? Ve Švédsku sbírají odpadky za pamlsky. A dělají to líp než lidi Ve švédském městě Södertälje testují projekt, který zní jako sci‑fi: divoké vrány … ZAJÍMAVOSTI Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Ačkoliv jsou autobusové linky pro turisty určené především pro Plzeňsko, využít je … DOPRAVA Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Realitní trh ve Středočeském kraji pokračuje i v roce 2026 v postupném růstu. Po … PR Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Jak vypadá škola, která staví na individuálním přístupu, tvořivosti a propojení … ROZHOVOR Příbram zve na výlet do minulosti: Vydejte se po stopách našich předků Příbram zve na výlet do minulosti: Vydejte se po stopách našich předků Oslavy 810. výročí města pokračují a přinášejí další zajímavou akci pro veřejnost. … HISTORIE Nenápadná akrobatka z Brd. Každé pozorování rosničky může pomoci Nenápadná akrobatka z Brd. Každé pozorování rosničky může pomoci K naším nejzajímavějším obyvatelům brdské přírody patří bezesporu rosnička zelená. … POZNÁVÁME BRDY Divadlo patří dětem: největší rodinný festival na  50 000 m², jeden nezapomenutelný den Divadlo patří dětem: největší rodinný festival na 50 000 m², jeden nezapomenutelný den V neděli 24. května se Příbram znovu promění v jedno velké dětské království. Festival … KULTURA LDM Group začíná v Příbrami stavět 130 bytů. Cílem je moderní a dostupné bydlení pro město LDM Group začíná v Příbrami stavět 130 bytů. Cílem je moderní a dostupné bydlení pro město LDM Group, vedená zakladatelem a CEO Dominikem Halmošim, zahajuje v Příbrami výstavbu … Tipy na víkend: Připomínka ukončení druhé světové války, společné výlety do přírody a celá řada divadelních představení Tipy na víkend: Připomínka ukončení druhé světové války, společné výlety do přírody a celá řada divadelních představení Tento víkend nabídne opravdu pestrý program! Můžete si připomenout ukončení druhé … NEPŘEHLÉDNĚTE
Tajné schůzky, odposlechy a podezření z manipulací. Policie dva roky sledovala vedení příbramské nemocnice Tajné schůzky, odposlechy a podezření z manipulací. Policie dva roky sledovala vedení příbramské nemocnice Manažeři příbramské nemocnice čelí vážnému podezření z ovlivňování veřejných zakázek … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz