Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby
20. září 2021 (12:14)
foto: ilustr/freepik
Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což je období zhruba mezi roky 800 až 400 před Kristem, říkají archeologové.
Pravěká sídliště, několik hrobů i zaniklé úvozové cesty objevili archeologové v trase budované části dálnice D4. Nálezů je zatím z okolí Čimelic podle nich překvapivě mnoho. Očekávat lze i osídlení z doby římské. Průzkum, který začal před měsícem, potrvá do konce roku 2022. Zkoumat se v budoucnu budou i místa v části D3 k hranicím s Rakouskem, řekli archeologové.
"Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což je období zhruba mezi roky 800 až 400 před Kristem. Pak zde máme další lokalitu, na které máme prozatím nálezy z doby laténské, to znamená Keltů. Tam je i velký předpoklad, že by mohlo být osídlení následné, z doby římské, čili germánské osídlení," řekl k průzkumu kolem D4 archeolog Jihočeského muzea Ondřej Chvojka. Mimo trasu D4 je u Rakovic doložený prostor, kde mohla být keltská svatyně nebo sídlo velmože.
Nálezy z jiných let již potvrdily osídlení Keltů, Germánů i Slovanů. Kolem Čimelic teď archeologové odstranili ornici na sedmi místech. Zajímají je zbytky pravěkých staveb, zahloubené v původním podloží. Objevili i dva hroby, základy barokní kaple či několik úvozových cest, možná raně novověkých. Našly se i základy keltských chat. "Tam, kde se objeví latén, se může objevit i germánské osídlení," řekl vedoucí archeologického oddělení muzea Petr Zavřel.
Na výzkumu se podílí i Prácheňské muzeum a firma Geo-CZ. Je v první fázi. "Zatím je až překvapivě hodně archeologických nálezů. Když to srovnáme s Českobudějovickem, kde už jsme zkoumali řadu úseků dálnice D3, tak v okolí Čimelic je daleko větší koncentrace nálezů. Jsme v krajině, která byla poměrně intenzivně osídlená, zejména v některých úsecích pravěku a raného středověku. V době železné to mohlo být jedno z jádrových území v celém regionu," řekl Chvojka.
Archeologové budou také zkoumat území tří budoucích úseků dálnice D3 od Třebonína k hranicím s Rakouskem. Jde vesměs o zatravněné pastviny, archeologicky příliš nezmapované.
Archeologové budou také zkoumat území tří budoucích úseků dálnice D3 od Třebonína k hranicím s Rakouskem. Jde vesměs o zatravněné pastviny, archeologicky příliš nezmapované.
Místa, jimiž vede D3, zkoumají archeologové 20 let. Jak přibližuje výstava v Jihočeském muzeu, našly se tam groše z časů Václava IV., keramika i jantarové korálky. Z průzkumů v jihočeské trase D3 a navazující dálnice S10 v Horním Rakousku vyplývá, že jižní Čechy byly významnou obchodní křižovatkou. Kvůli stavbě D3 také zanikly tři mohyly z pohřebiště ze střední doby bronzové v Plavu na Českobudějovicku, 32 dalších mohyl zůstalo vedle dálnice.
Dostavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem začala v červnu. Je rozdělená do pěti úseků, staví se všechny najednou. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH. Zároveň se bude modernizovat 16 kilometrů už zprovozněných částí. V provozu bude celá D4 v prosinci 2024. Nový úsek D4 buduje konsorcium DIVia, jež tvoří firmy Vinci a Meridiam. Pak bude dálnici a navazující části silnice I/20 provozovat a udržovat 24 let a čtyři měsíce, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy Kč.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky
Útulek v Lazci hlásí nejlepší svátky za roky: žádní vystrašení psi na Silvestra a …
Zvířata
Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem
V úterý 27. ledna dopoledne vyjížděli hasiči k požáru budovy v Novém Dvoře u Rožmitálu …
FOTO
V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 lůžek pro lidi s demencemi
V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 míst pro lidi s demencemi. V krajských …
Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku
Rada města Příbrami neschválila vyhlášení stavební uzávěry na Fantově louce. Pro návrh …
Politika
Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den
Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 …
Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa
Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v …
Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry
Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká …
Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby …
V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři
V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici …
FOTO
Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne
Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci …




