17. 1. svátek má Drahoslav
Archeologický průzkum v centru Příbrami: Nehlášené výkopové práce poškodily kosterní pozůstatky a středověkou studnu

28. prosince 2019   (07:08)
Archeologický průzkum v centru Příbrami: Nehlášené výkopové práce poškodily kosterní pozůstatky a středověkou studnu

Současně s rekonstrukcí náměstí TGM v Příbrami zde začal v roce 2011 také záchranný archeologický výzkum


Metalurgické pracoviště ze 13. století, základy domů z nejstaršího období existence Příbrami, kosterní pozůstatky, keramika, zvířecí kosti, kovové předměty náboženského charakteru. Nejen to objevili archeologové při rozsáhlé rekonstrukci příbramského náměstí T. G. Masaryka v letech 2011 až 2012.

O průběhu archeologického výzkumu pojednává jedna z kapitol posledního vydání sborníku Podbrdsko XXVI, jejíž autory jsou členové archeologického pracoviště Hornického muzea Mgr.Klára Posekaná, Mgr. Rastislav Korený, Ph.D. a Mgr. Veronika Machačová. Ti zde mimo jiné poukazují na škody, způsobené nedodržením dohodnutých postupů stavební firmou.

Během archeologicky řízené skrývky a následného hloubení výkopu pro kanalizaci mezi kostelem sv. Jakuba Staršího a Hailovou ulicí bylo v březnu roku 2012 postupně identifikováno několik hrobů. Potvrdily se tak historické zprávy o tom, že zde byl původně příbramský hřbitov. Ten byl, podle dostupných pramenů, v roce 1784 zrušen.

Po rozšíření výkopu na daných místech měly být indikované kosterní pozůstatky preparovány. Nedodržením dohodnutých postupů ze strany stavební firmy však byly již identifikované části kosterních pozůstatků v další etapě vybagrovány. Následně preparovaným a vyzvednutým kostrám tak vesměs chybí lebky či jiné části, což později poněkud ztížilo např. identifikaci pohlaví a věku zemřelých. Do budoucna je také znemožněna případná analýza geografického původu zemřelých, využívající např. izotopy stroncia. Nehlášenými výkopovými pracemi byla těžce poškozena též studna, patrně středověkého stáří.

Výzkum zbylé části pohřebiště pak proběhl v podstatě standardním způsobem. Kosterní pozůstatky byly zdokumentovány a vyzvednuty, zachycené doklady zbytků oděvu byly rovněž zdokumentovány a vyzvednuty k dalšímu laboratornímu zpracování. Pro jistotu byly ještě s pomocí detektorů kovů prohledány i deponie zeminy, vykopané buď těžkou technikou z trasy kanalizační rýhy, či ručně z prostoru jednotlivých hrobů, aby byla minimalizována ztráta informací.

Pravděpodobně z těchto míst pochází kolekce devocionálií, tedy předmětů spojených s osobní zbožností. Nalezen byl jeden křížek a čtyři kovové medailonky, vyrobené pravděpodobně v průběhu druhé poloviny 17. a v 18. století. Jedna z medailek má vazbu přímo na Příbram. Je na ní vyobrazena Panna Marie Svatohorská. To však podle historiků nevypovídá nic o osobách, které je vlastnily. Svátostky sloužily nejen jako předměty magické ochrany, ale i jako suvenýry.

Medailonky nebyly nalezeny přímo v hrobech, není tedy znám jejich původ. Mimo hřbitov se mohly dostat například při terénních úpravách, ať už před zrušením hřbitova v r. 1784, či při pozdějších stavebních pracích. Jedná z hypotéz hovoří také o tom, že ležely v nezastavěné ploše náměstí a mohl je tak ztratit nějaký poutník nebo obyvatel Příbrami.

Svátostky tohoto typu se mohly nosit na krku, vkládat do škapulířů, nebo používat k lidovým magickým praktikám. Zdaleka nejčastěji byly ale součástí růžence. Ty se používaly v domácnostech, nosily se do kostelů, na poutě a po smrti se jimi ovíjely ruce zemřelého v rakvi. V této souvislosti je zajímavé, že se během celého výzkumu nenašel jediný korálek z růžence. Růžence mohly být  z organických materiálů, které jsou méně odolné vůči okolnímu agresivnímu prostředí, či mohl být zbytek růžence při stavebních pracích rozptýlen do vykopané hlíny a detektorový průzkum jej, na rozdíl od kovové medailky nebo křížku, nedokázal zachytit.

Metalurgické pracoviště ze 13. století, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Podbrdsko XXVI

autor: Miloslava Ritschlová, foto MěÚDalší články

Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (14:03) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01)


Související články

Hornické muzeum Příbram oslaví výročí rekordu v dole Vojtěch Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé hloubky v dole Vojtěch. V Památníku Vojna v Lešeticích bude také připravena tematická výstava k 75. výročí konce druhé světové války 15. ledna 2020   (13:39) Památkáři doporučují prohlásit repliku Karlova mostu v Dobříši za kulturní památku Ačkoliv se jedná o poslední klasický kamenný most ve městě, uvažovalo se původně o jeho demolici. Investor ho neměl v úmyslu rekonstruovat, a to z důvodu jeho havarijního stavu 14. ledna 2020   (18:39) Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku Slavný Mánesův portrét Josefína je údajně podobiznou jeho služebné Františky Šťovíčkové, která se narodila ve vísce Kňovice. Mánes ji miloval, za svou lásku však bojovat nedokázal 13. ledna 2020   (18:44) Když řeka zamrzla, přišli na řadu ledaři. Sklepení místních hostinců se plnila ledem z Vltavy Ledovalo se zpravidla již před Vánoci, současně s výlovem rybníka. Od rána se scházeli chlapi s háky a sekerami, aby se dali do práce 12. ledna 2020   (14:32) Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora Památkově chráněný zámek s přilehlými pozemky v samotném centru městyse na okraji Brd se prodává přes 20 let 9. ledna 2020   (18:05)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz