Aquapark Příbram netrpělivě vyhlíží rekonstrukci. Technický stav budovy přestává být únosný
12. ledna 2022 (15:21)
foto: Sportovní zařízení města Příbrami
V posledních letech přibylo mnoho technických závad na zařízení, instalacích i na samotné budově. Opravy se prodražují a ztrácejí na efektivitě.
Kromě dlouhodobých problémů, jako je zatékání do budovy, významný únik tepla přes okna, systémy rozvodů vody a odpadů na hranici životnosti a dosluhování mnohdy původního technického vybavení, se v loňském roce potýkal aquapark s výrazným opotřebením materiálů a vybavení, které se projevovalo nejrůznějšími poruchami a nutnými opravami. „Je více než jasné, že tento trend se bude dále prohlubovat. Takřka každá závada vyžaduje nyní neúměrnou finanční zátěž a počet firem, které jsou ochotné za opravy ručit se téměř rovná nule,“ komentuje situaci Jan Slaba, ředitel Sportovního zařízení města Příbram.
V loňském roce se například opravovala výrazná část vybavení sauny, kdy stav dřevěného nábytku a celé potírny nevyhovoval z bezpečnostního hlediska. Sauna se navíc potýká s technickými problémy ve smyslu špatného průchodu odpadních trubek či nedostačující elektroinstalací pro současná saunová kamna. Také odvětrávání sauny není v ideální kondici.
Komplikovanou opravou prošla parní kabina, kde vyvstal problém s elektroinstalací, v tobogánech byly vyspraveny výtluky a praskliny. „Toto všechno jsou opravy, které řeší aktuální problémy a provozuschopnost z krátkodobého hlediska. Potom jsou tu problémy, takzvaní „strašáci ve skříni“, které nejsou na provozu zprvu vidět, ale jsou časovanou bombou,“ říká Slaba. Mezi tyto zásadní problémy patří kromě hrozeb z pohledu stavebního i například celkově zastaralá technologie čištění vody. Tedy pískové filtry, čerpadla, trubky, různé ventily, UV lampy či netěsnící nádrže. „Vyměňovat tyto komponenty jednotlivě, tedy postupně a navíc v prostorech, které stavebně nevyhovují, trpí korozí a praskáním zdiva nemá ve výsledku kýžený užitek. Bohužel jsme se ale také dostali do fáze, že některá zařízení už nelze ani opravovat. Velmi často se potýkáme s protékajícím nebo naopak nepropustným potrubím, promáčeným zdivem či selháváním systémů. Velkým problémem je únava stavebních materiálů, díky čemuž se nám například odlepují dlaždičky nebo opadává omítka, “ doplňuje Slaba.
Rekonstrukce Aquaparku Příbram by měla začít v polovině letošního roku. „Ačkoli děláme pro udržení Aquaparku v provozu maximum, rekonstrukci vyhlížíme s očima na stopkách, kdy nemůžeme garantovat jeho další provoz v řádu let, a to především s ohledem na bezpečí návštěvníků, zaměstnanců, a ekonomickou efektivitu provozu. Obávám se, že již není na co čekat.“ říká závěrem Slaba.
"Naprosto souhlasím s panem ředitelem Slabou, aquapark je, navzdory intenzivní resuscitaci, v posledním tažení. Rekonstrukce musí začít ještě letos v létě. Jakékoliv snahy o její zastavení nebo odložení jsou jen hloupým a drahým hazardem. Momentálně máme vše připraveno na vyhlášení veřejné zakázky. Zbývá jen, aby zastupitelé schválili cenový strop, a můžeme začít soutěžit. Dle předběžných konzultací je o zakázku ze strany firem zájem,“ dodává starosta města Jan Konvalinka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Sportovní zařízení města Příbrami
autor: Jakub Pečenka
Další články
Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci
V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno …
AKTUÁLNĚ
Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout
Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí …
POČASÍ
Konec volnosti pro dodávky? EU zavádí povinné tachografy
Od 1. července 2026 začne v celé Evropské unii platit nová povinnost pro část dodávek. …
DOPRAVA
Uštknutí zmijí: jak správně reagovat a co nedělat
Teplé počasí láká do přírody, kde může dojít i ke kontaktu s hady. Odborníci …
Fenomén LOOKSMAXXING: Děsivý trend nutí mladíky k domácímu lámání kostí!
Zatímco dříve byla péče o vzhled doménou žen, dnes se do centra pozornosti dostávají …
LIFESTYLE
Hornické slavnosti do Příbrami přivezou hvězdy: Lenny, Pokáč, Prokop i Mňága a Žďorp
Příbram v červnu pořádá největší kulturní akcí roku. Na hornické slavnosti dorazí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží
Několik hasičských jednotek zasahuje v Příbrami v Anenské ulici. V neděli 10. května …
AKTUALIZOVÁNO
Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž
Příroda je stále plná květů. Dokvétají některé ovocné strom, louky se plní barvami a …
PŘÍRODA
Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy
Středočeský kraj chce posílit silniční kontroly zaměřené na přetížená nákladní auta a …
DOPRAVA
Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru
Rekonstrukce příjezdové cesty ke Svaté Hoře skončila s výrazným předstihem. Dlažební …
AKTUÁLNĚ





