Antonín Schejbal: Děti na ubytovny nepatří, „normální“ bydlení je základní podmínkou pro plnohodnotné začlenění do společnosti
21. srpna 2021 (09:52)
foto: Antonín Schejbal/se souhlasem
Neudržovaná ubytovna, malé pokoje pro celé rodiny, ale také časté stěhování má zpravidla velice nežádoucí vliv na vývoj dítěte, říká příbramský zastupitel Antonín Schejbal (Piráti).
V uplynulých týdnech se poměrně diskutovaným problémem stal stav příbramských ubytoven „Pod Čerťákem“. Souhlasím s posílením policejních hlídek a aplikace ostatních opatření, které mají za úkol učinit okolí této lokality snesitelnější. V rámci veřejné debaty by se však nemělo zapomínat na jeden poměrně znepokojivý fakt. Na příbramských ubytovnách v současné době střídavě žije nejméně několik desítek dětí.
Neudržovaná ubytovna, malé pokoje pro celé rodiny, ale také časté stěhování má zpravidla velice nežádoucí vliv na vývoj dítěte. Standardní a trvalé bydlení je jednou ze zásadních podmínek pro běžné začlenění do společnosti.
Inspiraci nalezneme například i ve „finském modelu“ řešení chudoby a sociálních problémů, který je známý pod anglickým termínem Housing first (Bydlení především). Jeho principem je, že jako první věc musíte člověku s komplexními potřebami poskytnout trvalé bydlení, domov, pak se otevírají lepší příležitosti řešit ostatní problémy.
V Česku se tento přístup začal testovat v roce 2017 v Brně. Po roce si nájemní smlouvu udrželo 96 procent těchto domácností. Výsledky ukázaly, že se zlepšil psychický i zdravotní stav rodičů i jejich potomků, dospělí si našli práci, a ještě k tomu se výrazně uspořily veřejné peníze.
Nedostatek městských bytů a finančních prostředků pro obdobné projekty však bohužel velice často stojí v cestě. Situaci by výrazně pomohla řešit i změna legislativy a přijmutí zákona o sociálním bydlení. Jedná se o dosud chybějící legislativní úpravou, která by vymezovala pojem sociálního bydlení, cílovou skupinu sociálního bydlení, roli jednotlivých aktérů v jeho zajišťování a stabilní financování. Již od roku 2007 se objevuje v programových prohlášeních vlády, nejblíže k prosazení se dostal v roce 2017, kdy však neprošel ani prvním čtením.
I současná vláda hnutí ANO ve svém programovém prohlášení zákon o sociálním bydlení slíbila. Záhy však od něj upustila a nahradila ho nepříliš úspěšným dotačním programem Výstavba. Nezbývá než doufat, že s nadcházejícími volbami se situace zlepší a tento zákon bude přijat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Antonín Schejbal
autor: Antonín Schejbal
Další články
Černé a šedé e-shopy s dálničními známkami vás mohou připravit o desetitisíce. Na co si dát pozor při nákupu?
Elektronická dálniční známka v Česku funguje už pět let. Přesto se na internetu stále …
Adventní koncert FIT SENIOR přilákal do auly přes stovku návštěvníků
Příbram se opět rozezněla adventními tóny. Třetí ročník koncertu FIT SENIOR přivedl do …
„Rozpočet je proinvestiční, máme finanční rezervu. Bazén se blíží,“ říká místostarosta Karpíšek
Město Příbram schválilo rozpočet na rok 2026 i střednědobý výhled do let 2027–2028. …
ROZHOVOR
Nové výsadby vracejí brdským lesům jejich přirozenou podobu
V CHKO Brdy probíhá řada projektů zaměřených na obnovu a podporu přirozené druhové …
Ježíšek v útulku: Adventní nadílka pro chlupáče v Lazci
V předvánočním čase se v Příbrami chystá akce, která potěší nejen psí obyvatele …
FOTOGALERIE
Dopravní omezení v Příbrami: Dlouhá ulice bude v úterý uzavřena kvůli jeřábu
Adventní doprava v Příbrami si vyžádá od řidičů další dávku trpělivosti. K už …
Doprava
Vánoce v hornickém domku i pod zemí: Muzeum láká na sváteční program a výstavu příbramských betlémů
Předvánoční atmosféra, tradiční řemesla, koledy i prohlídky podzemí. Příbramské …
Zloději mají přes zimu žně: Jak ochránit svou chatu či chalupu
S příchodem zimy začíná pro zloděje zaměřující se na chaty a chalupy hlavní sezóna. …
Příbramská galerie představuje dílo Taji Spasskové
Výstava Matter od Absence je první velkou sólovou výstavou multidisciplinární …
Gastro agent: Pizza Italia Příbram
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food




