18. 4. svátek má Valérie

Anticenu Bludný balvan získala i příbramská nemocnice

2. dubna 2016   (15:03)
Anticenu Bludný balvan získala i příbramská nemocnice
foto: pribram.cz

Oceněno bylo hned několik lékařů, či lékařských zařízení.



Recesistické ceny Bludný balvan, které každoročně uděluje za matení veřejnosti Český klub skeptiků Sisyfos, letos získali převážně alternativní medici a zdravotnická zařízení. Mezi oceněné pronikla i Rada Českého rozhlasu. Zlatý balvan skeptici přisoudili lékaři Janu Hnízdilovi "za diskreditaci psychosomatické medicíny" a královéhradecké fakultní nemocnici kvůli provozování tradiční čínské medicíny. Dnešní slavnostní vyhlášení se konalo na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Hnízdil podle skeptiků na svých přednáškách s chutí vysvětluje, že "věda není nic jiného než potvrzování pravdy lidových přísloví". Místo skutečných diagnóz prý chrlí lidová moudra. Mimo jiné údajně posluchačům řekl, že štítná žláza se jmenuje podle toho, že je emočním štítem, a proto s ní mají častěji problémy ženy, protože "muži si své emoce vybijí na fotbale nebo v hospodě".

Lékař, který dříve sám býval aktivním členem klubu skeptiků, si trofej jako jediný z oceněných přišel převzít. S nadsázkou uvedl, že si ceny velmi váží. "Vědeckou medicínu mám ve velké úctě. Nemám žádné léčitelské schopnosti, neposkytuji žádnou zázračnou energii, protože té vlastní mám velmi málo. Pacientům vysvětluji souvislosti s jejich nemocemi. Slibuji, že se budu ze všech sil snažit rozvíjet česko-čínskou medicínu, zlatý kámen vydražím a peníze věnuji na vybudování kanálu Dunaj - Odra - Labe," prohlásil za potlesku auditoria Hnízdil, který svůj projev zahájil v čínštině.

Právě za čínskou medicínu "uspěla" při rozdávání cen Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde od loňského září funguje ambulance tradiční čínské medicíny. Skeptici tento směr označili za "náhražku vědecké medicíny založenou na čchi a meridiánech". Poukázali na to, že neexistuje dostatek důkazů o jeho objektivním působení. Ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula ČTK řekl, že se názoru skeptiků může jen smát. "Je dostatek důkazů, že metody tradiční čínské medicíny fungují," řekl a zmínil například bylinné preparáty a akupunkturu. Zkušenosti čínské medicíny navíc podle něj úspěšně využívá i celá řada západoevropských či amerických nemocnic.

Stříbrné balvany získali psycholog Ján Šramo a Rada Českého rozhlasu. Šramo "zaujal" tím, že propaguje antropologickou biotypologii. V ní není k diagnostice pacienta zapotřebí pohovorů, dotazníků ani testů, postačí vyhodnotit vnější znaky lidského těla. "Je to úžasné matení veřejnosti, návrat k dávno překonaným badatelským představám a k nefalzifikovatelné magii," konstatoval klub Sisyfos s tím, že dnešní medicína se naopak obrací k nezjevnému: analýze krve a tkání nebo zobrazení vnitřních orgánů.

Rozhlasoví radní si anticenu vysloužili za "odstrašující příklad zdůvodnění, proč Český rozhlas Dvojka vysílal pavědecké díly v seriálu Kupředu do minulosti". Posluchači, který si stěžoval na zveřejňování neověřených informací, rada odpověděla, že úkolem Českého rozhlasu je "dávat prostor také alternativním náhledům". V pořadu hovořilo i několik držitelů Bludných balvanů z předchozích let, přičemž podle skeptiků vystupovali jako úctyhodní experti a ve studiu neměli žádného oponenta.

Bronzovým balvanem pak byli oceněni oční lékař Libor Němec a rehabilitační oddělení příbramské nemocnice. Vyškovský zastupitel Němec dostal cenu za to, že praktikuje i iridologii, tedy určování diagnózy z oční duhovky. Podle skeptiků se "odklání k podivným praktikám, které jsou sotva v zájmu pacientů". V Příbrami pak skeptikům vadí to, že nemocnice pacientům nabízí placené "podivuhodné procedury, na lékařských fakultách dosud nevyučované" - například detoxikační medové masáže, magnetoterapii či elektroakupunkturu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: tep sja snm








Další články

NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer … BLESKOVÁ ZPRÁVA Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky … VIDEO LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu … NEPŘEHLÉDNĚTE Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají … PŘÍRODA Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu … ZVÍŘATA Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE
Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz