27. 8. svátek má Otakar




Ani přes energetickou krizi Příbram nezvažuje využití geotermální energie

17. července 2022   (07:02)
Ani přes energetickou krizi Příbram nezvažuje využití geotermální energie
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Hlavním důvodem jsou velmi vysoké pořizovací náklady.


Od druhé poloviny loňského roku se svět potýká s energetickou krizí, kterou ještě více umocnil konflikt na Ukrajině. Řada samospráv proto uvažuje o opatřeních, která by mohla situaci pomoci. Jeden z občanů Příbrami například navrhl využívání geotermální energie z hlubinných dolů, které jsou na území města. Energie by se pak následně mohla využívat na předehřev vody pro teplárnu, či bazén. Podle Ing. Milana Přílepka z oddělení správy majetku to ovšem není reálné.

„Vstupní cena na pořízení technologie na využití geotermální energie v současné chvíli značně převyšuje optimální dobu návratnosti. Dalším problematickým aspektem je splnění legislativních požadavků souvisejících s nakládáním s podzemními vodami a nelze brát na lehkou míru ani ekologické hledisko,“ vysvětluje Přílepek.
V České republice v současné chvíli nefunguje žádná ryze geotermální elektrárna, přesto řada lidí využívá tepelných čerpadel pro vyhřívání svých nemovitostí či bazénu. Situace se v budoucnu zřejmě nezmění, protože je dána geologickými podmínkami České republiky, kde připadá v úvahu pouze geotermální elektrárna, která bude využívat teplo suchých hornin. Jedna taková elektrárna funguje například ve Francii, v Austrálii byla již uzavřena. Jedná se ovšem o technologicky a finančně velmi náročné projekty.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého … TIP NA VÝLET Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na … AKTUÁLNĚ Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz … DOPRAVA Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu Česko zažívá krátký návrat tropických teplot. Ve čtvrtek teploty vystoupají až k 29 … AKTUALIZOVÁNO Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků V roce 2019 bylo příbramské kino nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v republice. A … AKTUÁLNĚ Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne Po zaplacení nájmu, energií a léků zůstává některým seniorům jen pár tisíc. Přitom … NEPŘEHLÉDNĚTE Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD S koncem letních prázdnin začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní … AKTUÁLNĚ Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů Pravidelná chůze po schodech výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i … LIFESTYLE Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“ Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“ Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje provozovatele restaurací, že pokud ve své … NEPŘEHLÉDNĚTE
Sršeň asijská už je v kraji a představuje riziko pro včelstva a hmyz Sršeň asijská už je v kraji a představuje riziko pro včelstva a hmyz V Liběchově na Mělnicku se v červenci a počátkem srpna opakovaně objevil jeden jedinec … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz