16. 10. svátek má Havel
Ani gram uranu sovětským okupantům, zaznělo Příbramí před třiapadesáti lety

21. srpna 2021   (12:49)
Ani gram uranu sovětským okupantům, zaznělo Příbramí před třiapadesáti lety
foto: Státní okresní archiv Příbram

Město Příbram obsadila v srpnu 1968 1. elitní tanková armáda generála Kožanova. Důvodem byl sklad jaderných hlavic nedaleko Příbrami, ale také sídlo Československého uranového průmyslu.


Přesně před 53 lety začala okupace ČSSR a vpád vojsk Varšavské smlouvy se bohužel nevyhnul ani Příbrami. Příbramští měli i své hrdiny. Generální ředitel ČSUP Ing. Karel Boček, který byl obviněn z kontrarevoluční činnosti a hrozil mu přísný trest, byl jednou z hlavních postav. Naštěstí se mu podařilo včas uprchnout z vyšetřovací vazby StB, když vyskočil z okna generální prokuratury na Pankráci a později i utéct z ČSSR.  V roce 2005 vydal knihu vzpomínek pod titulem: „Ani gram uranu okupantům“. Důvodem jeho tehdejšího obvinění za „kontrarevoluční činnost“ s hrozbou nejvyšší trestní sazby bylo, že organizoval generální stávku zaměstnanců uranových dolů na protest proti sovětské okupaci. V té době se uschovala a ukryla dokumentace a připravovalo se i zatopení šachet.
Přesně před 53 lety začala okupace ČSSR a vpád …
foto: Hornické muzeum Příbram


První kolona intervenční armády dorazila do Příbrami ve středu 21. 8. 1968 navečer. Před půlnocí na 21. srpna, vozidla zaujala postavení na prostranství u Uhelných skladů a po příjezdu 4 tanků a 3 obrněnců přibyly další 2 tanky. Původně zamýšlelo vojsko zabrat budovu 6. ZDŠ, posléze jednotky opustily město a ubytovaly se na stadionu Baník u říčky Litavky. Další skupina byla umístěna na hlavní křižovatce silnice Skalka a část jednotek v okolí Rožmitálu pod Třemšínem. Diskuze obyvatel s důstojníky sovětské armády nepřinášely žádný výsledek, ti jen většinou mlčeli nebo kroutili hlavami. 

Šokována byla Příbram, když přišla 22. srpna zpráva o příjezdu velké kolony tanků a vojenských vozidel ve směru od Sedlčan. Ta se skutečně posléze objevila, projela Pražskou ulicí a pokračovala směrem na Jince a Zdaboř. S namířenými hlavněmi na okolní budovy zůstalo 6 tanků na náměstí ve staré části města. Ráno v 6 hodin tanky Příbram opustily.

Velitelství a štáb 6. sovětské tankové armády sídlil asi 10 km severozápadně od Příbrami v okolí malého vojenského letiště v Brdech, nad údolím Červeného potoka, nedaleko zříceniny hradu Valdek.

 
První kolona intervenční armády dorazila do …
foto: Státní okresní archiv Příbram

Rozrušený byl starší sovětský major, který přijel na generální štáb vojenského okruhu na Zdaboři. Doslova nechápal, proč je posílán nazpátek do SSSR a jeho vojákům nikdo nechce podávat jídlo ani vodu, když zde byl v květnu 1945 tak vítán. Byl doslova rozhořčen slovem "okupant" a dával do souvislosti nepokoje s článkem Dva tisíce slov. Ruské tanky byly poblíž Nového rybníka a Fialáku. V nočních hodinách rozhazovaly okupační letáky v českém jazyce a poslední vydání moskevské Pravdy projíždějící vojenská auta, podobně tak helikoptéra, která proletěla později nad příbramským náměstím.

Pluky okupantů se přesouvaly přes osadu Brod. Dva tankové pluky (celkem 102 tanků a 115 transportérů) projely městem směrem na Zdaboř a odtud na Rožmitál pod Třemšínem. Později je ještě následovala zabezpečovací skupina s 20 tanky. Ráno po 7. hodině, 27. srpna na silnici od Drásova ke křižovatce Skalka stála kolona tanků a transportérů a okupační hlídky rozestavěné na silnici k Rožmitálu nepouštěly civilní vozidla žádným směrem. Na každé větší křižovatce okresu zůstaly hlídky až do konce srpna.
Rozrušený byl starší sovětský major, který …
foto: Státní okresní archiv Příbram

Událostí, které se v Příbrami odehrály v oněch dramatických dnech roku 1968, byla celá řada. Z těch nejvýznamnějších stojí za zmínku vzpoura potrestaných ve vězeňském zařízení Bytíz, kde se nacházeli v té době pouze odsouzení za kriminální činy. Ti chtěli využít vzniklé situace při vpádu vojsk a pokusili se večer 22. srpna z tábora uprchnout. Existovalo reálné nebezpečí, že tato akce bude okupanty považována za projev vnitřní destabilizace a poslouží jako záminka k vojenskému zásahu sovětské armády. Díky posile vojáků s příslušníky ostrahy, Veřejné bezpečnosti, Lidových milicí i báňských záchranářů se podařilo nejprve osvobodit všechny civilní zaměstnance a postupně zlikvidovat jednotlivá ohniska odporu vzbouřenců v počtu 250–300 vězňů. Uniknout se nepodařilo žádnému.
Událostí, které se v Příbrami odehrály …
foto: Státní okresní archiv Příbram


Byla to také doba psaní vzkazů okupantům na silnice, domy, plakáty do výkladních skříní obchodů. Zmizela i tabule na příbramském vlakovém nádraží, otáčely se ukazatele směru na silnicích, nosily se trikolory s černou stuhou, denní tisk byl plný zpráv o tom, kde stojí tanky, nebo jak roznášet letáky.
Byla to také doba psaní vzkazů okupantům na …
foto: Státní okresní archiv Příbram

foto: Státní okresní archiv Příbram

foto: Hornické muzeum Příbram

foto: Hornické muzeum Příbram

foto: Hornické muzeum Příbram

foto: Hornické muzeum Příbram


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Státní okresní archiv Příbram/Hornické muzeum Příbram
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz