26. 4. svátek má Oto

Ani déšť neodradil dobrovolníky, kteří pomáhají oživit Svatohorské sady

FOTO
26. dubna 2025   (16:10)
Další 4 fotografie v galeriiAni déšť neodradil dobrovolníky, kteří pomáhají oživit Svatohorské sady
foto: Dobrovolníci pomáhají oživit Svatohorské sady. / Ludmila Zelenková

Propršený pátek 25. dubna se nesl v duchu obnovy Svatohorských sadů. Přibližně 280 dětí a studentů z příbramských škol se zapojilo do údržby tohoto historického ovocného sadu, který se rozkládá na 23 hektarech kolem poutního místa Svaté Hory.


Akci pořádal spolek Svatohorské sady ve spolupráci se společností Doosan Bobcat, městem Příbram a Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie.

„Obnovu sadu a s tím spojené práce děláme proto, že si myslíme, že si to sad zaslouží. Je to významná lokalita okolo Svaté Hory a dlouho byla zanedbaná. Už šest let se snažíme o jeho obnovu,“ vysvětlil Luboš Řezáč, člen spolku.

Počasí se sice nevydařilo, ale i tak byl pokořen loňský počet 250 účastníků. Děti pomáhaly snášet větve z prořezávky, dřevo se štěpkovalo a odváželo, vysazovaly nové stromky, okopávaly už zasazené a zalévaly je.

Součástí dne byly přednášky o biodiverzitě, udržitelnosti a významu sadů. Spolu s dětmi dorazili také místostarostové města Příbrami, Vladimír Karpíšek (ANO) a Miroslav Peterka (ODS), kteří se do práce aktivně zapojili.

Společnost Doosan Bobcat poskytla nejen stroje, ale také odborníky na jejich obsluhu. „Bez podpory partnerů by obnova byla mnohem náročnější. Stroje a odborníci na jejich obsluhu jsou pro nás nepostradatelní,“ dodal k tomu Řezáč.

A v neposlední řadě, na dobrovolníky přišel dohlédnout i moderátor Láďa Hruška, který se zajímal o průběh prací a atmosféru v sadech.

Význam Svatohorských sadů
Sad byl vysazen před více než 100 lety původními ovocnými odrůdami, mezi něž patří třešně, jabloně a hrušně různých stáří. Díky aktivitě spolku se postupně navrací jeho původní podoba a znovu se stává přístupným místem pro veřejnost. Strategická poloha sadu umožňuje snadný přístup z centra města a přispívá k ekologické rovnováze regionu. Zároveň nabízí obyvatelům příjemné místo pro odpočinek, procházky a relaxaci v přírodě. Díky své rozloze a historickému charakteru se stává nejen významnou krajinotvornou lokalitou, ale i místem pro setkávání a pobyt na čerstvém vzduchu.

Akce ukázala, že i přes nepříznivé počasí se podařilo propojit generace, které společně pracují na zachování cenného přírodního prostoru pro budoucnost.


Fotogalerie

Ani déšť neodradil dobrovolníky, kteří pomáhají oživit Svatohorské sady. (1) Ani déšť neodradil dobrovolníky, kteří pomáhají oživit Svatohorské sady. (2) Ani déšť neodradil dobrovolníky, kteří pomáhají oživit Svatohorské sady. (3) Ani déšť neodradil dobrovolníky, kteří pomáhají oživit Svatohorské sady. (4)

foto: Ludmila Zelenková

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Související


Další články

Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Přírodovědný spolek Dobříš vstupuje do nadcházející sezóny s významnou novinkou, která … AKTUÁLNĚ Z Příbrami do ekvádorské džungle: Karolína Urbanová našla nový domov, syna i životní směr Z Příbrami do ekvádorské džungle: Karolína Urbanová našla nový domov, syna i životní směr Karolína Urbánová pochází z Příbrami a její jméno před lety rezonovalo internetem pod … LIFESTYLE Výstava na náměstí T.G.M. v Příbrami připomíná hornickou minulost města Výstava na náměstí T.G.M. v Příbrami připomíná hornickou minulost města Hornickou minulost města připomíná venkovní výstava, která je k vidění na náměstí T. … NEPŘEHLÉDNĚTE Aby chleba zůstal na dosah: dotace pro malé obchody jsou zpět Aby chleba zůstal na dosah: dotace pro malé obchody jsou zpět Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo i letos výzvu dotačního programu Obchůdek … NEPŘEHLÉDNĚTE Sucho se v Česku podepisuje i na lesích. Vítr situaci dál zhoršuje Sucho se v Česku podepisuje i na lesích. Vítr situaci dál zhoršuje Česko se potýká s narůstajícím suchem, které začíná výrazně zasahovat i lesní … AKTUÁLNĚ Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin Státní veterinární správa (SVS) zakázala uvádění více než čtyř desítek mléčných … NEPŘEHLÉDNĚTE Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka Odborného učiliště, Praktické školy a Základní školy Příbram IV Pavlína … ROZHOVOR
Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Záchranná stanice v Hrachově zve malé i velké návštěvníky na tajuplnou neděli 26. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz