2. 12. svátek má Blanka

Alej v Brdech byla vyhlášena památnou

4. dubna 2021   (07:24)
Další 2 fotografie v galeriiAlej v Brdech byla vyhlášena památnou
foto: pribram.cz

Smíšené stromořadí listnáčů Na Záběhlé „pamatuje“ brdské obce Přední Záběhlá a Padrť.


„Nejvýznamnější stromořadí Chráněné krajinné oblasti Brdy bylo vyhlášeno za památné,“ informovala CHKO Brdy. Smíšená listnatá alej o délce přibližně 800 metrů dříve spojovala již zaniklé brdské obce Přední Záběhlou a Padrť. Nejstarší stromy zde dosahují věku přibližně 200 let.
 

Historická alej chránila hlavní spojnici mezi Příbramí a Plzní a je pamětníkem největšího rozmachu zmiňovaných obcí. Oblast se pak stala součástí vojenského výcvikového prostoru a obyvatelé byli nuceni opustit své domovy nejprve za války a poté v roce 1952, kdy byly domy srovnány se zemí.

 
Propojení Příbram–Rožmitál–Plzeň lemovala alej Na Záběhlé až do 20. let minulého století. Přesun na jih, k silnici přes Teslíny a Míšov, přinesl stromům pozitivní důsledky. „Stromy netrpí běžnými ‚neduhy‘ alejí podél komunikací – postupným rozšiřováním silnic, necitlivým vyvětvováním či výkopy pro inženýrské sítě v kořenovém prostoru,“ vysvětluje CHKO Brdy.
 
V aleji stojí mohutné javory kleny s obvodem kmene mezi třemi až čtyřmi metry, největší dosahuje obvodu přes pět metrů. K dalším stromům patří javory mléče, jasany a duby nebo olše. „Alej je mimořádně významná svým stářím a zachovalostí a je důležitou krajinnou dominantou,“ uvádí CHKO Brdy. V roce 2019 se ucházela o titul Alej roku a mezi téměř stovkou konkurentů skončila na 20. místě. V posledních dvou letech bylo celé stromořadí arboristicky ošetřeno díky Programu péče o krajinu.
 

Fotogalerie

Alej v Brdech byla vyhlášena památnou () Alej v Brdech byla vyhlášena památnou (1)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková









Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz