Ale my stále hledáme štěstí: V Příbrami svoji tvorbu představí Vendula Chalánková
12. dubna 2022 (13:29)
foto: GFD, k výstavě Ale my stále hledáme štěstí
Vernisáž nové výstavy se uskuteční dnes od půl páté v Galerii Františka Drtikola.
Necelé dva týdny po otevření Levitace, která provází obrazy Lubomíra Typlta, příchází Galerie Františka Drtikola Příbram s další výstavní novinkou. Autorkou děl nové expozice s názvem Ale my stále hledáme štěstí je Vendula Chalánková (1981), známá také díky svým knižním ilustracím. Kurátor výstavy a ředitel galerie Jan Freiberg ji řadí vedle Jana Nálevky nebo Jiřího Skály k umělcům, kteří ve svém díle akcentují práci. Byť v jejím v případě až v druhém plánu, v tom prvním budí úsměv.
„Už dlouhé desítky let jsou výtvarní umělci u veřejnosti v podezření, že nic neumí nebo že málo pracují. I přesto, že je to blud, většinový divák ocení odpracovaný realistický obraz víc, než sebelépe promyšlenou čáru nebo plochu. Barevné plochy Venduly Chalánkové klamou tělem. Vycházejí z konkrétních předloh, ale abstrahují sociální realitu,“ vysvětluje Jan Freiberg.
Na jaké aspekty produktivity nahlíží tvorba Venduly Chalánkové? Třeba na energetiku solárních panelů, které maluje v plenéru, nebo monotónní administrativu řazenou v šanonech, jež zobrazuje ve zvětšené podobě. Na plátno také vyšívá SMS zprávy. „Vtipná a asi nejvíc sociálně kritická je Vendula v cyklu Nikdy nerezignujeme na vymáhání Vašeho dluhu. Pošta od soudů, ze sociálky, z katastru nebo příkaz k exekuci se považuje za převzatou, i když se jí fyzicky ani nedotknete,“ komentuje Jan Freiberg téměř dvoumetrové obrazy s červeným, zeleným, modrým a fialovým pruhem odkazující k papírenskému zboží, barevné pruhy zvětšených obálek ovšem míří k aparátu státní moci. Poslední cyklus Lahůdky nabízí divákovi možnost se dosytosti „občerstvit“, dortem nebo aspikem.
Opakování je součástí našich životů a stejně pracuje Vendula Chalánková, jak zmiňuje Jan Freiberg: „Také opakuje dokola známé vzory – ale do nového příběhu strojového opakování přináší protiváhu – ruční práci, svěží myšlení a dobré srdce. Vše, co vzniká rychle a sériově a šíří se ještě rychleji, svou prací zpomalí k radostnému autorskému originálu.“ Podívat se na stereotypy novým pohledem můžete v Galerii Františka Drtikola od 13. dubna do 12. června. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 12. dubna od půl páté.
foto: GFD, k výstavě Ale my stále hledáme štěstí
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Hudba, tanec, módní přehlídka či ukázka kolové – to vše je Ples seniorů
•Průvod krojovaných horníků připomene slavnou báňskou historii Příbrami
•Velikonoce v divadle si děti v Příbrami nenechaly ujít
Další články
Z hospody do záchranné stanice: Neuvěřitelný příběh lišáka Větrníka z Hrachova pokračuje i po dvanácti letech
Dojemný životní příběh lišáka Větrníka, který jako malé osiřelé mládě našel azyl v …
ZVÍŘATA
Alkohol dětem? V Německu končí. U nás je to pořád kulturní tradice
Německo ruší výjimku, která dovolovala čtrnácti- a patnáctiletým pít pivo nebo víno v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Výstraha: Česko čekají silné bouřky! Dorazí vítr, přívalový déšť i kroupy
Česko se musí připravit na další výraznou bouřkovou situaci. Meteorologové vydali …
AKTUALIZOVÁNO
Léto, otevřená okna a hlasité večery. Rušení nočního klidu řeší policisté na Příbramsku čím dál častěji
Teplé letní večery přímo vybízejí k posezení s přáteli, grilování nebo oslavám pod …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noční požár ubytovny v Příbrami: Plameny v přízemí vyhnaly lidi z postelí, tři lidé skončili v péči záchranářů
V Příbrami pod Čertovým pahorkem v noci na včerejšek opět hořelo v jedné z tamních …
Orlická přehrada se blíží minimální hladině, jeřáb už vytahuje lodě z vody
Vodní nádrže ve správě Povodí Vltavy zlepšují při letošním hydrologickém suchu průtoky …
AKTUÁLNĚ
Hazard v době velkého sucha: Pálení stavebního odpadu v Orlově zalarmovalo hasiče
V areálu výstavby rodinných domů v Orlově u Příbrami se dnes odpoledne vymklo kontrole …
AKTUÁLNĚ
Voda ke koupání se zhoršuje. Problémy hlásí Živohošť, Županovice i Nový rybník
Léto vrcholí a s ním i období dovolených a koupání. Mnozí lidé míří za vodními …
AKTUALIZOVÁNO
Léto v Příbrami bez výpadku dárců. Termíny se plní až do září
Letní měsíce bývají pro transfuzní oddělení náročné. Lidé odjíždějí na dovolené a …
AKTUÁLNĚ
Pískfest nabídne 21 představení, čtyři doprovodné akce a divadelní průvod. Příbram čeká třetí ročník festivalu pouličního divadla
Od 4. do 6. září 2026 přivítá Příbram třetí ročník Pískfestu — jediného festivalu …
KULTURA




