21. 9. svátek má Matouš

Aktivisté na jatkách brání zabití zvířat a požadují záchranu několika z nich

Nepřehlédněte
31. srpna 2021   (08:56)
Aktivisté na jatkách brání zabití zvířat a požadují záchranu několika z nich
foto: Petr Zewlakk Vrabec/se souhlasem

Zachránit životy 15 zvířat a upozornit na jejich utrpení se právě teď snaží demonstrující na jatkách v Mirovicích.


Skupina 20 aktivistů hlásících se k hnutí za osvobození zvířat se dnes ráno přivázala ke vchodu do jatek v Mirovicích. Chce tím bránit provozu areálu. Podle aktivistů jde o první nenásilnou přímou akci svého druhu v České republice. Podnik v Mirovicích patří do koncernu Agrofert a zaměřuje se na zpracování kuřat a kachen. Agrofert odmítl tvrzení, že by týral zvířata. Na akci dohlíží policie, která hlídkuje i u přilehlé silnice.

"Protest potrvá, dokud se nám nepodaří zdokumentovat a ukázat veřejnosti podmínky, v jakých jsou zvířata převážena a v jakých umírají. A samozřejmě se zvířata snažíme zachránit," řekla na místě mluvčí akce, která si nepřála být jmenována. Podle ní jde o nenásilný protest a účastníci se chtějí vyhnout konfliktu.
Aktivisté chtějí dnes pomoci k záchraně 15 zvířat a zajistit jim bezpečné domovy. Uvedli, že tím hodlají tuto drůbež zachránit před násilnou smrtí a "poskytnout jim doživotní bezpečí a svobodu." Dalším cílem je upozornit na osudy zvířat. Areál v Mirovicích zablokovali tím, že si sedli do vjezdu a spojili se navzájem řetězem. Další účastníci stojí kolem připoutaných aktivistů a drží transparenty s nápisy „Život patří tomu, kdo jej žije“ nebo „Přišli jsme zachránit 15 z nich“.
Podle mluvčí akce aktivisté komunikují s majitelem areálu a domlouvají se na záchraně 15 zvířat. Chtějí také upoutat pozornost k tomu, jak je se zvířaty zacházeno. "Máme bezpečné domovy, kde mohou dožít tak, aby nebyla zneužívána," dodala.

"Jsme tady ze zoufalství. Zvířata jsou citlivé bytosti, to jak se k nim chová člověk, je nesmírně kruté. Jako informovaní lidé cítíme odpovědnost postavit se a upozornit na zbytečné utrpení a násilí, které je denně páchané na nevinných obětech takzvaného živočišného průmyslu,” uvedl další z účastníků protestu.
Policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová ČTK na místě řekla, že policisté aktivisty poučili, jak se mají bezpečně chovat, a zjišťovali jejich totožnost. "Zatím nedošlo k žádnému konfliktu," dodala. Policisté také dohlížejí na provoz na přilehlé silnici. Akce poutá pozornost řidičů, kteří projíždějí kolem. "To je komedie!“ vykřikl jeden z okénka.
Zástupce podniku s ČTK odmítl mluvit a odkázal na mluvčího Agrofertu. Mluvčí akce uvedla, že by se aktivisté chtěli podívat do areálu. Podle Čuřínové Ingrišové by majitel exkurzi umožnil, ale musela by být dopředu ohlášena a za jiných podmínek.

Roční porážka v mirovickém provozu, v němž pracuje 270 lidí, je čtyři miliony kachen. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes dva miliony. Firma má 35 dodavatelů z ČR. 

Provoz v Mirovicích začal v roce 1948, když vzniklo mlékařské družstvo, časem přibyla produkce vajec a hus. Vodňanská drůbež, pod kterou nyní spadá, je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v ČR. V celé zemi má 1616 zaměstnanců. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží měla loni 5,7 miliardy Kč, zisk po zdanění 113,3 milionu Kč.

Aktivisté v souvislosti s chovy zvířat v Jihočeském kraji už například v květnu 2014 blokovali vepřín v Letech v okrese Písek.
foto: Petr Zewlakk Vrabec/se souhlasem

foto: Petr Zewlakk Vrabec/se souhlasem


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz