8. 3. svátek má Gabriela

Ahoj, pošli mi své telefonní číslo... Policisté varují před podvody na Facebooku

5. dubna 2021   (12:38)
Ahoj, pošli mi své telefonní číslo... Policisté varují před podvody na Facebooku
foto: pribram.cz

Vykutálení podvodníci neustále vymýšlejí nové triky, jak připravit důvěřivce o peníze. Stačí k tomu, abyste prozradili číslo svého mobilu na Facebooku, načež vás kyberzločinci řadou důmyslných fint připraví o peníze.


Vcelku nevinně a nenápadně se začínají odvíjet ne příliš příjemné příběhy, na jejichž konci je řetězově se množící a nezastavitelná sériová trestná činnost prováděná pachatelem ve virtuálním světě, a to velice sofistikovaným způsobem.

Pachatel pod smyšlenou legendou (soutěž o večeři, příp. soutěž o vyšší finanční částku v řádech desetitisíců korun), vyláká ve zprávě na sociálních sítích telefonní číslo a požaduje zaslání kódu, který lidé obdrží. Následně provede například objednávky herních kódů v různých částkách na různých internetových portálech cestou „M-platby“. Tímto způsobem pokračuje neustále. Lidé, v případě zaslání kódů, mohou přijít o tisíce korun.
Pokud vám přijde SMS s jednorázovým heslem na potvrzení transakce přes m-platbu, kterou jste si neobjednali, rozhodně heslo nikomu nesdělujte.
Přestože kriminalisté se každému takovému zjištěnému a následně nahlášenému případu intenzivně věnují, je velice obtížné tuto trestnou činnost objasnit, a hlavně v čase páchání varováním zastavit. Pachatelé umějí dokonale „zamést“ téměř všechny stopy a opět těží z přílišné důvěřivosti svých obětí. Jednání pachatelů přesahuje hranice krajů a dost možná i kontinentů.

"Vzhledem k tomu, že Policie ČR se o těchto případech nemá šanci dozvědět online, je pouze na veřejnosti, aby se nestala oběťmi podvodníků a zareagovala obezřetně a správně včas. Trestná činnost ve virtuálním prostředí je ex post obtížněji objasnitelná. Opět jedinou šancí je obezřetné chování všech, kteří by se mohli stát obětí takových pachatelů a šíření tohoto způsobu páchání trestné činnosti. Na konci celého poměrně krátkého procesu je nejen ztráta soukromí a případně celého účtu, ale pachatelé by mohli touto cestou obecně své oběti například vydírat, vyhrožovat jim a samozřejmě odčerpávat nezanedbatelné finanční částky," varuje policie.
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí Když se řekne Mezinárodní den žen, těm starším se okamžitě vybaví červený karafiát, … Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí Hepatitida typu A se dál šíří Českem a počet případů letos opět rychle roste. Jen od … ZDRAVOTNICTVÍ Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči V sobotu odpoledne hasiči likvidovali požár suché trávy nad prodejnou McDonald's … AKTUALIZOVÁNO Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer Město Příbram i letos představilo své plánované investice prostřednictvím projektu … /PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech /PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech Od 5. března je vyhlášeno pátrání po muži z Berounska. FOTO Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči Fotbalový klub z Milína vstupuje do jarní části sezony s výraznými změnami v kádru. … Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1 Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1 Fotbalisté Příbrami se ve druhém jarním kole poprvé představili domácím fanouškům a … VIDEO První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území Brdy hlásí mimořádnou zprávu. Do zdejších lesů se vrátil čáp černý a podle dosavadních … POZNÁVÁME BRDY Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Tradiční jarní pochod s humorem a pohodovou atmosférou se vrací. Už v sobotu 7. března … POZNÁVÁME BRDY
RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída Když před třemi měsíci vstupovala kancelář RE/MAX Nova na příbramský realitní trh, … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz