Advent na Příbramsku zahájí jarmarky, koncerty a rozsvícení vánočních stromů
22. listopadu 2024 (18:00)
foto: město Dobříš
První adventní neděle letos připadá na 1. prosince, některé obce v regionu se do slavnostní atmosféry ponoří i o týden dříve.
Advent začíná vždy čtyři neděle před 25. prosincem, letos je jeho oficiálním datem zahájení neděle 1. prosince. Slavnostní přivítání adventního období se ovšem na některých místech na Příbramsku odehraje již dříve.
V sobotu 23. listopadu se příchod adventu bude slavit v Bohutíně. Od 17.00 vyrazí lampionový průvod od obecního úřadu, projde starou Vysokou Pecí až do areálu dolu Řimbaba, kde bude připraveno teplé občerstvení.
V Pičíně se na advent připraví v pátek 29. listopadu. „Přijďte společně pobýt ve vánoční atmosféře, potěšit se zpěvem dětí ze Základní školy a Mateřské školy Pičín,“ zve na sváteční program od 16.00 web obce. Občerstvení připraví dámy ze zdejšího Červeného kříže, strom od podniku Lesy České republiky ozdobí členové Sboru dobrovolných hasičů Pičín a zaměstnanci obecního úřadu. Po rozsvícení vánoční stromu bude v sále pičínské restaurace možné zakoupit výrobky dětí a maminek na jarmarku.
Hudebního hosta pozvala na každoroční akci obec Podlesí. Adventní náladu zde 29. listopadu navodí vystoupení kapely Ginevra, koncert zahájí děti z mateřské školy. Akce, jejíž součástí je také jarmark, se koná od 17.30 do 22.00 na zahradě Pivovaru Podlesí.
Tradiční Vánoční jarmark lidových řemesel a zahájení adventu si v Rožmitále pod Třemšínem užijí v sobotu 30. listopadu. Od 10.00 do 16.00 hodin se prostory Podbrdského muzea a Společenského centra zaplní stánky řemeslníků, cukrářů a prodejců vánočního zboží i občerstvení. Součástí programu bude také křest nových knih. V 17.30 vystoupí na Náměstí žáci ZUŠ Jakuba Jana Ryby, v 18.00 bude rozsvícen vánoční strom. Slavnost zakončí posezení a hudba od MaMaJiMi Bandu ve Stodole Podbrdského muzea (18.30).
Sedlčany se 30. listopadu pokusí překonat rekord v kategorii nejvíc lidí s ručně vyrobeným dárkem Ježíškovi, příležitost být u toho nastane v 16.00 na nám. T. G. Masaryka. Vedle netradiční disciplíny se uvítání adventu ponese v duchu Dne pro dětskou knihu, hudby a dalšího zábavního programu. Po rozsvícení stromu v 17.30 se můžete přidat do průvodu vedeného sedlčanskými ochotníky.
V neděli 1. prosince pořádají zahajovací adventní slavnost v Jincích, Dobříši, Březnici a Příbrami. V areálu jinecké huti Barbora se od 15.00 do 18.00 otevřou adventní stánky a tvořivé dílny. Kulturní zážitek přinesou žáci MŠ Sluníčko, ZŠ Jince, ZUŠ Jakuba Jana Ryby a vokalisté souboru Tadooba. Večer zakončí zapálení první adventní svíce a rozsvícení stromu.
Dobříšské nám. Komenského ožije regionálním trhem (od 8.00 do 12.00 a poté od 15.30) s vánočními produkty od pečiva a cukroví až po ručně vyráběné dekorace a dárky. Od půl čtvrté začne odpolední program plný hudebních vystoupení v podání dětí z místních škol, který vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu v 17.00. Kromě atmosféry vánočních trhů a hudby se mohou lidé připojit k dobročinné sbírce na projekt Obědy pro děti, která se koná ve spolupráci s organizací Women for Women.
Advent v Březnici zahájí od 15.00 školní jarmárek v jezuitské koleji, kde také najdete vánoční kavárnu a malé tržiště. Na Náměstí zahraje od 16.30 kapela V Originál, v 17.00 přitáhne pozornost diváků rozsvícený vánoční strom. O hudební podkres se vánočním vytrubováním postarají žáci ZUŠ Březnice.
Příbram vstoupí do adventního času programem na nám. T. G. Masaryka. Od 14.00 do 20.00 nabídnou sortiment adventní trhy. Během bohatého hudební programu vystoupí na náměstí pěvecké sbory, v kostele sv. Jakuba se představí Lee Andrew Davison. „Budou probíhat také akce v Knihovně Jana Drdy a mimo tradičních stánků s vánočním zbožím a občerstvením se při zahájení adventu objeví i stánek se sbírkou pro opuštěné psy z útulku v Lazci,“ doplňuje tisková mluvčí města Příbram Eva Švehlová. Kromě rozsvícení vánočního stromu se do centra města vrátí ohňostroj. V neděli bude pro cestující v MHD jízdné zdarma.
foto: MKC Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť
Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce …
AKTUÁLNĚ
Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost
Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek …
AKTUÁLNĚ
Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě?
Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po …
ZAJÍMAVOSTI
Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok
Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum …
PŘÍRODA
Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory
Senát zastavil návrh, který měl lékařům ulehčit rozhodování v péči o umírající. Novela …
ZDRAVOTNICTVÍ
Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu
Bývalá mazutová výtopna na Rynečku je jedním z největších brownfieldů v Příbrami. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne.
Tvrdý večer pro zamilovanou dvojici z MMA světa. Příbramská Lucie Pudilová nastoupila …
SPORT
Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho?
Zapomeňte na cukr nebo karamelový sirup. Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje …
ZAJÍMAVOSTI
Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce
Sladkovodní expozice nedaleko zámku Orlík nad Vltavou láká na novou atrakci v podobě …
AKTUÁLNĚ
V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct
V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden …
DOPRAVA




