13. 8. svátek má Alena




ADRA: Zájem o dobrovolnickou činnost v centru pro uprchlíky je bezprecedentní

2. května 2022   (06:19)
Další 2 fotografie v galeriiADRA: Zájem o dobrovolnickou činnost v centru pro uprchlíky je bezprecedentní
foto: Dobrovolnické centrum ADRA Příbram / se souhlasem

Nezisková organizace funguje jako koordinátor dobrovolníků, kteří pomáhají v příbramském KACPU.


V Příbrami je od 8. března otevřeno Krajské asistenční centrum pomoci uprchlíkům (KACPU), z Estrádního sálu Divadla A. Dvořáka se v dubnu přestěhovalo do budovy bývalých Rudných dolů na nám. T. G. Masaryka. O uprchlíky z Ukrajiny, kteří si zde zařídí nutné formality či ubytování, se stará také Dobrovolnické centrum ADRA Příbram. Nezisková organizace zajišťuje koordinaci dobrovolníků, ti se v centru uplatní jako překladatelé nebo se věnují dětem.

„Zájem o dobrovolnickou činnost byl a stále je bezprecedentní, velmi mile nás překvapil. Dobrovolníků se přihlásilo téměř 150, přičemž jde opravdu o průřezový vzorek populace – ať už věkově či co se jejich společenského a sociálního postavení týče,“ říká vedoucí a koordinátorka příbramského Dobrovolnického centra ADRA Anna Simaková. Do KACPU docházejí např. místní středoškoláci, kteří se i za podpory svých škol zapojili do provozu občerstvovacího stánku, hlídání dětí, překládání a organizace skladu materiální pomoci. Studenti Gymnázia Příbram uspořádali z vlastní iniciativy Happening pro Ukrajinu, jehož výtěžek rovněž přispěl k zajištění činnosti centra.
„Díky podpoře a nadšení Ukrajinců žijících v našem okresu pak nenastal problém ani s překonáváním jazykové bariéry. V případě, kdy uprchlíkům s překlady neasistovali jejich česky mluvící krajané, spolehlivě vypomohli příbramští studenti, učitelé a učitelky ruského jazyka,“ popisuje Anna Simaková. V Adře myslí i na navazující aktivity, které cizincům usnadní lépe se začlenit do české společnosti. V rámci neformálního vzdělávání organizace připravuje adaptační skupinu pro děti předškolního věku, starší děti ve věku šest až osm let a jejich matky, kterým bude předávat aktuální informace týkající se pobytu v České republice a zároveň poskytovat podporu pří řešení běžných starostí.
V Adře dále plánují propojit nově příchozí z Ukrajiny, aby mohli sdílet nabyté zkušenost a navázali nové kontakty. Ve spolupráci s Knihovnou Jana Drdy Příbram proto nabízí kurzy češtiny, které se zdarma konají každý čtvrtek od 16.00 do 18.00 ve čtvrtém patře hlavní budovy knihovny na nám. T. G. Masaryka. Na kurz je možné přihlásit se prostřednictvím tohoto odkazu.

Fotogalerie

ADRA: Zájem o dobrovolnickou činnost v centru pro uprchlíky je bezprecedentní (1) ADRA: Zájem o dobrovolnickou činnost v centru pro uprchlíky je bezprecedentní (2)

foto: Dobrovolnické centrum ADRA Příbram / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za … ZDRAVOTNICTVÍ Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem … Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová … TIP NA VÝLET Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a … SPORT Letošní rok míří mezi nejsušší za posledních 65 let Letošní rok míří mezi nejsušší za posledních 65 let Česko dál vysychá. Letošní rok je zatím z hlediska srážek nejsušší od roku 1961 a … AKTUÁLNĚ SPOJENCI jdou do voleb. Lídryní je Markéta Škodová, cílem je Příbram bez bariér a bez rozdělování SPOJENCI jdou do voleb. Lídryní je Markéta Škodová, cílem je Příbram bez bariér a bez rozdělování Uskupení SPOJENCI Příbram podalo kandidátní listinu pro podzimní komunální volby. … VOLBY 2026 Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami Mezinárodní den leváctví připadá na 13. srpna a připomíná desetinu lidí, kteří svět … ZAJÍMAVOSTI Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem Umožnit těžce nemocným a umírajícím splnit mnohdy jedno z jejich posledních přání. To … AKTUÁLNĚ Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo Žně ve Středočeském kraji končí, výnosy meziročně klesly v důsledku sucha až o desítky … AKTUÁLNĚ
Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony Současné omezení provozu na dálnici D4 u Jíloviště, kde se kvůli stavbě nového mostu … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz