13. 5. svátek má Servác




Absurdity roku: Tři sazby DPH na pivo nebo žádost o potvrzení školy, když stát všechny zavřel

11. června 2020   (10:25)
Absurdity roku: Tři sazby DPH na pivo nebo žádost o potvrzení školy, když stát všechny zavřel
foto: pribram.cz, ČTK

Absurdity roku 2020 ovlivnila podle organizátorů koronavirová epidemie, která přinesla řadu těžko pochopitelných administrativních opatření.


Absurditou roku 2020 zvolili podnikatelé tři sazby DPH na pivo. Na druhém místě je žádost o potvrzení školy, když stát všechny školy zavřel. Třetí skončila povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky v zavřených hotelech. Výsledek vyhlásili organizátoři soutěže, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Letošní ročník ankety ovlivnila podle organizátorů koronavirová epidemie, která přinesla také řadu těžko pochopitelných administrativních opatření. Polovina letošních nominací se proto vztahovala právě k nařízením přijatým v této souvislosti.
Podnikatele nejvíce udivila novela zákona, která definovala tři různé úrovně daně na pivo stanovené podle toho, kde klient nápoj vypije. V hospodě je pivo zdaněné deseti procenty. Když si ho ale koupí u stánku, zaplatí daň 21 procent. Nealkoholické pivo je zdaněné 15 procenty. "Nedejbože, když se někdo rozhodne, že si nechá natočit do džbánku s sebou," poznamenal Jan Květ ze společnosti Vodafone, která je partnerem soutěže Firma roku.
"Události posledních měsíců jasně ukázaly, že snížení DPH na restaurační služby a točené pivo bylo správným rozhodnutím, protože vyšší čisté marže hostinským pomohou počínaje 1. květnem jednomu z pandemií vůbec nejvíce postižených sektorů postavit se zpátky na nohy. Z ohlasů provozovatelů restaurací víme, že snížení daní přivítali a že jim aplikací desetiprocentní sazby DPH na čepované pivo žádný provozní problém opravdu nevznikl," reagovalo ministerstvo financí. Rozdíl mezi čepovaným pivem v restauraci a lahvovým pivem s sebou je podle něj pro hostinského naprosto jasný.

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Jejich smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v ČR. Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Loni Absurditou roku zvolili podnikatelé exekuce na mzdy zaměstnanců.
Za dobu existence přispěla anketa k odstranění řady zbytečných zákonů a vyhlášek. Ze zrušených absurdit je to třeba povinnost vést evidenci o kontrolách na zdravotní nezávadnost, i když tuto evidenci mají povinnost vést kontrolní úřady, nebo vládní nařízení určující firmám, kdy mají vymalovat či vyhlášku ukládající fyzioterapeutům mít ve své ordinaci velké zrcadlo.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod … AKTUALIZOVÁNO Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči … AKTUÁLNĚ Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze … NEPŘEHLÉDNĚTE Dubánci vyrážejí mezi lidi. V Dobříši otevřou novou rodinnou stezku Dubánci vyrážejí mezi lidi. V Dobříši otevřou novou rodinnou stezku Malé postavičky z přírodnin, které si získaly srdce dětí i dospělých, přicházejí s … DOBŘÍŠ Střet u Vranovic: Tesla srazila divočáka, silnice na Rožmitál byla průjezdná jedním pruhem Střet u Vranovic: Tesla srazila divočáka, silnice na Rožmitál byla průjezdná jedním pruhem V úterý 12. května po 21. hodině večer došlo na silnici č. I/18 k nehodě. Na trase z … AKTUALIZOVÁNO Sto metrů příbramské historie. Na Březových Horách vzniká velkoplošná malba Sto metrů příbramské historie. Na Březových Horách vzniká velkoplošná malba V Kladenské ulici na Březových Horách začne už ve středu 13. května vznikat … NEPŘEHLÉDNĚTE Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek? Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek? ČRS MO Bohutín ve spolupráci s obcí Pičín, místním SDH a dalšími partnery pořádá 4. … NEPŘEHLÉDNĚTE Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám Oblastní nemocnice Příbram si v úterý 12. května připomněla Mezinárodní den sester. … Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně Několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje v úterý 12. května u … AKTUALIZOVÁNO
Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami Jen díky duchapřítomnosti řidiče taxislužby nepřišla devětačtyřicetiletá žena o 300 … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz