24. 6. svátek má Jan

A máme tu pátek třináctého...

13. července 2018   (06:16)
A máme tu pátek třináctého...
foto: pribram.cz

Dnes se nám sešla kombinace, která v mnoha lidech vzbuzuje obavy pod vlivem pověr


První pátek 13. jsme si již vyčerpali letos v dubnu, jako Den požární bezpečnosti. Hasiči se už po několikáté pokusili zlomit pověru o nešťastném pátku třináctého. Česká asociace hasičských důstojníků tradičně vyhlásila, že se tento den zasvětí požární bezpečnosti. V roce 2018 najdeme v kalendáři spojení pátku s magickým číslem 13 v dubnu a nyní v červenci.

Tento den je v mnoha zemích považován za nešťastný a existuje i skutečná choroba - fóbie z čísla 13. Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den. V některých zemích, například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého. Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého. V příštím roce to bude v září a v prosinci.

Pro většinu lidí jde o den spojený s nešťastnými náhodami, zraněními a jinými pohromami. Jen pár lidí považuje tento den za šťastný. Jaký bude ten váš? Snad nevěříte na pověry?
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. …
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mip








Další články

U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u … AKTUALIZOVÁNO Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to … LIFESTYLE Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli … SPORT Chceme se raději koupat, nebo mít co pít?  Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se … NEPŘEHLÉDNĚTE Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět … PŘÍRODA Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, … AKTUALIZOVÁNO Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz