25. 8. svátek má Radim

30. ročník pochodu Milínskem

FOTO
3. června 2019   (15:25)
Dalších 19 fotografií v galerii30. ročník pochodu Milínskem

V Milíně 1. června proběhl již 30. ročník pochodu, kterého se tradičně každý rok účastní spousta nadšených dospělých, dětí, miminek i psů.


Tradici tohoto pochodu založil před 30 lety Mgr. Jiří Trnka inspirovaný legendárním pochodem Praha - Prčice, nejznámějším organizovaným turistickým a dálkovým pochodem v České republice, jehož historie sahá do roku 1966.

Bývalý učitel českého jazyka a hudební výchovy, zakladatel a člen mnoha country kapel (nyní Sousedé), je od dětství velkým milovníkem turistiky a cykloturistiky. A protože se mnohokráte účastnil pochodu Praha - Prčice (letos již po pětatřicáté) a vždy se snažil vést k turistice také své žáky, spojil myšlenku turistického pochodu a dětského dne v okolí svého bydliště obce Milína.

Tradici tohoto pochodu založil před 30 lety …
Pochod tradičně startuje před ZŠ Milín od 7:30 do 8:30 a zapsat se mohou nejen dospělí a děti libovolného věku, ale i čtyřnozí domácí mazlíčci.

Připraveny jsou vždy dvě trasy, jedna kratší okolo 10 km (letos 11 km) a druhá delší okolo 20 km (letos 18 km).

Před asi šesti lety se začali k běžným turistům přidávat mladí rodiče s kočárky, a tak se začaly trasy přizpůsobovat i těmto dopravním prostředkům. Dříve jsme museli s kočárky překonávat brody přes potok, závory přes lesní cestu, či prudké kopce travnatými pěšinami. Letos nás čekal pouze jeden padlý strom přes cestu, jinak vše zvládly odtlačit i maminky.

Před zhruba čtyřmi lety, úplnou náhodou, vznikla jedna další příjemná tradice. Po cestě jsou vždy rozmístěny kontroly, aby si někteří lenivější trasu nezkracovali. Tehdy trasy vedly přes vesničku Rtišovice, kde zastávka byla umístěna u rodiny Průšových. Ti zde ve svém rodinném zahradním posezení přichystali pro účastníky příjemné občerstvení. Mnoho účastníků pak apelovalo na organizátora, aby podobná zastávka už nikdy nechyběla.

Od té doby všechny trasy musí vést nějakým místem, kde je možné občerstvit se lahodným točeným pivem, klobásou nebo polévkou. Letos takové zastavení bylo v obci Ostrov, kde místní hospůdka nabízí točené pivo a domluvena byla také dršťková polévka, párky, klobásy a palačinky.

Pochod tradičně startuje před ZŠ Milín od 7:30 …
Cíl pochodu je na stejném místě jako začátek a před základní školou na ty, kteří do cíle dorazili, čeká tradiční odměna. Po vzoru zmiňovaného pochodu Praha - Prčice každý získá moduritovou botičku, pak diplom se svým jménem, sušenku a pitíčko, ale především hřejivý pocit, že si užil příjemný den a udělal něco pro své zdraví.

Letos se pochodu oficiálně zúčastnilo více než 150 účastníků - byli mezi nimi dospělí, překvapivě i několik puberťáků, kteří nečekaně vstali od svých telefonů a počítačů, dále notně minimek, psů a jeden kůň.

Těšíme se na 31. ročník na přelomu května a června 2020.

Fotogalerie

30. ročník pochodu Milínskem () 30. ročník pochodu Milínskem (1) 30. ročník pochodu Milínskem (2) 30. ročník pochodu Milínskem (3) 30. ročník pochodu Milínskem (4) 30. ročník pochodu Milínskem (5) 30. ročník pochodu Milínskem (6) 30. ročník pochodu Milínskem (7) 30. ročník pochodu Milínskem (8) 30. ročník pochodu Milínskem (9) 30. ročník pochodu Milínskem (10) 30. ročník pochodu Milínskem (11) 30. ročník pochodu Milínskem (12) 30. ročník pochodu Milínskem (13) 30. ročník pochodu Milínskem (14) 30. ročník pochodu Milínskem (15) 30. ročník pochodu Milínskem (16) 30. ročník pochodu Milínskem (17) 30. ročník pochodu Milínskem (18)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: JTDalší články

Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz