15. 11. svátek má Leopold

Hostem dnešního chatu je primář gynekologicko – porodnického oddělení Petr Chudáček

CHAT S OSOBNOSTÍ
24. září 2018   (11:00)
Hostem dnešního chatu je primář gynekologicko – porodnického oddělení Petr Chudáček

Chat probíhá právě nyní


MUDr. Petr Chudáček je primářem jednoho z nejlépe hodnocených gynekologicko – porodnických oddělení v Čechách. Jeho týmu vkládají svou důvěru i budoucí maminky z Prahy a širokého okolí. S tím souvisí i nárůst počtu porodů, který by se měl letos zastavit až někde kolem číslovky 1300. Právě lékař Petr Chudáček bude hostem chatu, který se uskuteční 24. září od 11:00.

Petr Chudáček se narodil ve znamení berana v roce 1970. Po studiích na příbramském gymnáziu vystudoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze a od roku 1995 působí v Oblastní nemocnici v Příbrami, od roku 2004 pak jako primář oddělení. Je zastáncem filosofie rozumného porodnictví, které je založeno na vzájemné důvěře a komunikaci. Pokud to stav matky a dítěte dovolí, dává on i jeho tým prostor i porodním plánům a individuálním přáním.
 
Otázky na MUDr. Petra Chudáčka můžete pokládat nyní v on-line chatu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: ONP

autor: MR
Osobnost odpovídala na dotazy (on-line).

Dobré ráno pane doktore. V poslední době po styku značně "špiním". Vím, že mi poradíte návštěvu na gynekologii, ale můžete aspoň naznačit, čím by to mohlo být...
06. 09. 2018 (07:51:20)   

Mohou to způsobit nezávažné změny na děložním čípku, ale bohužel i nálezy vážné jako je zhoubný nádor, takže poradím návštěvu na gynekologii.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné si za poplatek vybral lékaře k porodu. Popř. jaká je cena. Děkuji
06. 09. 2018 (08:21:08)   

V současné době tuto službu nenabízíme. Myslíte si, že by o to byl zájem?

Dobrý den, neuvažujete o oddělení neonatologie? Aby se příbramská nemocnice vyrovnala jiným nemocnicím třeba Hořovicím?
06. 09. 2018 (08:26:34)   

O zřízení neonatologie se snažím posledních několik let…. Rozhodnutí je na vedení nemocnice. I projekt byl hotový, ale…

Dobrý den.v březnu jsem se vdala za kluka s kterým jsem od 16.je mi teď 24 a spím i s jiným mužem.Zjistila jsem ze jsem těhotná.necha se nějak už teď zpocitat kdo to mohl být?Jsem ve 13tt ale termíny porodu mám dva.jsem zoufalá
06. 09. 2018 (08:37:50)   

Zpočítat, resp. rozpočítat, kdo to mohl být by se dalo, pokud by odstup styků s možnými autory byl více jak týden lépe dva týdny… tady toho moc nevymyslíme.

Dobrý den pane doktore. Začala jsem silně krvácet mimo menses, po injekci PAMBA toto ustává, dle mojí gynekoložky není nutná kontrola, neměla by se zjišťovat příčina?! (Pravidelná kontrola plánována na prosinec)Děkuji
06. 09. 2018 (08:41:41)   

Možná alespoň těhotenský test, a tedy při kontrole i ultrazvuk, také záleží na věku…

Ordinaci máte pouze v Příbrami?
06. 09. 2018 (12:55:53)   

Ano.

Řeší nějak gynekolog jestli přijde mladá holka na prohlídku oholená nebo neupravená?
06. 09. 2018 (12:57:01)   

Osobně to neřeším a myslím si, že neoholená neznamená automaticky neupravená. Prepubertální vzhled vyholených genitálií celé ženské populace jistě není společenské nařízení, které je nutné dodržovat.

Co si myslíte o tom, že dcera, které bude brzy patnáct je celá natěšená až se bude moci s někým vyspat? Je to normální, že teďka holky takto spěchají?
06. 09. 2018 (12:58:39)   

Průměrný věk první sexuální zkušenosti v Čechách je 17 let… jestli ale je jedno s kým, tak alespoň očkování proti HPV, ochrana a tak podobně…

Dobrý den, jakou antikoncepci byste doporučoval pro dívku 18 let? Jen prosím ne tablety, děkuji Ivana
07. 09. 2018 (08:34:31)   

Předpokládám, že se neptáte na prezervativ. Nová hormonální nitroděložní „mini“ tělíska pro nerodivší mladé ženy považuji se šetrnější vůči organismu než klasickou hormonální antikoncepci.

Už se vám někdy stalo, že se vás pacientka snažila svádět, nebo prostě něco v tom smyslu naznačovat?
07. 09. 2018 (10:58:44)   

Možná ano, ale asi jsem to nepoznal…

Dobrý den, Chtěla bych se vás zeptat z jakého důvodu si při císařském rezu trvate na tom že buď zavanockovane dítě na operačním sále, nebo bonding s otcem v jiné místnosti? Proč není možný bonding u matky? Zkoušel jste se vy nebo někdo jiný z personálu vzít do role matky? Pokud chce to nejlepší pro dítě tak zůstane opuštěná na sále. Nešlo by to změnit aby i pri sekci mohla být rodina pohromadě?
07. 09. 2018 (22:40:19)   

Křivdíte mi! Jsem iniciátorem ošetřování a přiložení novorozence na operační sále. Takto jsem nechal vybavit i náš operační sál na císařské řezy. Myslím, že u většiny plánovaných císařských řezů se o to důrazně snažíme. Přiznám se, že trochu bojujeme s přístupem pediatrů… Za to, jak dneska příbramská porodnice vypadá a jaká péče se tam poskytuje, bojuji od té doby, co jsem ve funkci primáře.

Vzpomenete si na nějaký nejnáročnější porod, který se u vás odehrál?
10. 09. 2018 (13:40:43)   

Konkrétně asi ne… párkrát jsem v noci musel přijet k řešení život ohrožujícího krvácení po porodu, tak těch pár minut v autě podle stavu zvažuji možnosti a postupy, které ženu zachrání s co nejmenším dopadem na její zdraví…to vás probere 
Víte, osobně se snažím medicínu a svůj obor dělat tak, aby se komplikacím předešlo, což v porodnictví ale vždy nejde. Každopádně na komplikace musí být personál  připravený. Je to týmová práce porodníků, porodních asistentek, anesteziologů, pediatrů…  často, ale na náročný porod nejsou ani náznakem připravené rodičky a jejich doprovody, a to je někdy velký problém.
 
 

Dobrý den pane doktore. Zajímal by mne Váš odborný i osobní názor na sílící trend domácích porodů za přítomnosti "duly". Osobně to vnímám jako absolutní hazard a sobectví rodiček. Stačí mi stručná odpověď. Děkuji. Honza
12. 09. 2018 (11:34:18)   

Ve vaší otázce je i odpověď se kterou se plně ztotožňuji. Děkuji Honzo! Naštěstí se jedná jen o malou, byť mediálně zdatnou skupinu lidí a je zcela kontraproduktivní s nimi diskutovat. Jedná se o jejich rozhodnutí, za které by ale měli být zodpovědní. Pro nás jsou problémem klienti, kteří si vlastně přejí odvést domácí porod v nemocnici a odmítají veškerou péči a sledování. Máme svá bezpečnostní minima, která vyžadujeme provést a někdy jsou to dlouhé zbytečné diskuze. Naštěstí trend domácích porodů nepovažuji za sílící. Je to jen vlna, která opadne, podobně jako v jiných zemích.

Pane primáři, zajímalo by mě, jak vás napadlo se zaměřit právě na gynekologii. Gratuluji ke krásné porodnici a skvělému týmu. Jak se vám v nových prostorách pracuje?
20. 09. 2018 (07:38:24)   

Děkuji! Je to velmi pestrý obor, kde naprostou většinu stavů kauzálně vyřešíme, uzdravíme, odoperujeme, porodíme… pracujeme s úžasnou technikou ultrazvukovou, endoskopickou… V porodnictví jsou navíc silně emoce a adrenalin v dobrém i špatném smyslu. Musím ale uvést, že dělat gynekologii a porodnictví napadlo nejdřív tenkrát ještě ne moji ženu a mě to pak přišlo jako celkem dobrej nápad :-)  V novém se pracuje dobře a za rok se můžeme těšit i na novou gynekologii - když vedení nemocnice rozhodlo o pokračování rekonstrukce, měl jsem opravdu radost.

S jakým nejzvláštnějším přáním u rodičky jste se při porodu setkal?
20. 09. 2018 (08:04:12)   

Tak třeba pojídání placenty, masáž klitorisu v první době porodní nebo soulož s partnerem v první době porodní…to myslím stačí ????

Pane Chudáčku, mockrát děkuji vám i celé příbramské porodnici za perfektní práci u nelehkého porodu mého syna. Jen taková malá otázka - jak se vám pracuje s manželkou po boku? :)
20. 09. 2018 (13:37:38)   

Víte, jsem rád, že se rozhodla u nás pracovat. Je vynikající porodník, protože má tu práci ráda a v Hořovicích byla už delší dobu hodně nešťastná… „Po boku“ je hodně nadnesené: ráno se většinou vidíme, během dne skoro vůbec a 10 dnů z měsíce se kvůli službám nevidíme ani doma.

Jste přeci jenom kromě doktora taky chlap. Jak můžete vydržet vyšetřovat mladé krásné pacientky? Dělá to s vámi něco?
21. 09. 2018 (06:31:44)   

Vzhledem k tomu, že většinou vyšetřuji ženy, které mají potíže...někdy potíže opravdu velké, vrhá to na situaci na gynekologickém křesle trochu jiné světlo. Samozřejmě mladé, krásné ...není to nepříjemné.., ale pořád jsem v práci!

Přesně na to samé jsem se chtěl zeptat i já. Odpověď typu: beru to profesně a nic to se mnou nedělá neberu jako odpověď :-)))
21. 09. 2018 (07:23:07)   

Stačí odpověď výše? Opravdu věřte, že laická mužská představa gynekologické ambulance neodpovídá skutečnosti.

Dobrý den, prosím, musí mít porodní duly nějaké vzdělání, nebo to může dělat kdokoliv si načte něco o porodu na internetu?
24. 09. 2018 (09:04:58)   

Vzdělání mít nemusí. Je to velký rozdíl oproti porodním asistentkám (soukromým i nemocničním). Dost mě to trápí, protože kurz a minimální zkušenosti s porody, které stačí pro to stát se dulou, neopravňují zasahovat do odborných konzultací k vedení porodu. Spolupracujeme výborně s řadou externích porodních asistentek i s dulami. Dula je podpora, která má v řadě zemí velkou tradici, ale je třeba držet se svých kompetencí. V ČR jsou dvě organizace sdružující duly - lze na internetu nalézt.

Dobrý den, pane primáři, v první řadě bych chtěla moc poděkovat za skvělou péči vám i vašim sestřičkám a lékařům!!!! Zároveň bych se chtěla zeptat, je mi 31 let, prodělala jsem samovolný potrat ve 13tt, tudíž se chvíli na další pokusy o tehotenstvi necítím, jakou antikoncepci byste doporučil, v případě, že by se jednalo třeba o dobu půl roku až rok? Dekuji
24. 09. 2018 (11:26:53)   

Dobrý den, děkuji a preparátů hormonální antikoncepce je řada, pokud plánujete koncepci do roka, tak nějakou, která zachová normální pravidelnou menstruaci.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jaký máte názor na centrum PROFEMA v Praze a jejich vyšetření
24. 09. 2018 (11:27:37)   

Je to soukromé zařízení se svým přístupem ke klientkám. Osobně preferuji poněkud jinou filozofii, ale tím nemyslím rozhodně nic negativního. Jistě se jedná o solidní pracoviště.  

Dobry den , zavadite pri gynekologicke operaci v epiduralu , katetr na pooperacni analgezii? Dekuji
24. 09. 2018 (11:31:57)   

Používáme to po porodech císařským řezem.  U gynekologických operací , kde se jedná o zákroky s minimální bolestivostí to nepoužíváme.

Kdy je dobré začít s předporodním kurzem? A kde momentálně probíhá v Příbrami
24. 09. 2018 (11:48:33)   

Vše je n internetových stránkách nemocnice, prosím podívejte se tam.

Jen doplnim tuto otazku :Dobry den , zavadite pri gynekologicke operaci v epiduralu , katetr na pooperacni analgezii? Dekuji .... Jedna se o hysterektomii delohy a plastiku predni steny posevni dekuji
24. 09. 2018 (11:54:13)   

Viz odpověď výše + je to i otázka pro anesteziology a diskuzi pro a proti.

V on-line chatu je připraveno 24 otázek.

Další články

Provoz na dálnici D4 omezí demolice mostu na Zbraslavi Provoz na dálnici D4 omezí demolice mostu na Zbraslavi Demolice mostu a stavba nového způsobí řadu dopravních omezení. 15. listopadu 2019   (18:04) Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Městští strážníci řídili dopravu kyvadlově 15. listopadu 2019   (15:27) Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný  neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Okresní soud na muže vydal příkaz k zatčení. 15. listopadu 2019   (14:19) Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Výstava pojednává mimo jiné o likvidaci Vysoké školy báňské v Příbrami a odvlečení části studentů do koncentračního tábora. 15. listopadu 2019   (12:16) Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Policisté tento týden obvinili dva muže z krádeže. 15. listopadu 2019   (09:47) Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla K události došlo před příbramským obchodním centrem Skalka. 15. listopadu 2019   (08:36) Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Práce na místní komunikaci v Orlově-Hájetina byly započaty v roce 2009. Do dnešní doby však nebyla cesta dokončena 15. listopadu 2019   (06:18) Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Mezi nominovanými jsou i hasiči, kteří díky pohotovému zásahu při dopravní nehodě zachránili život několika lidem 14. listopadu 2019   (19:21) Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny. 14. listopadu 2019   (17:03) Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Při cestě z Nepomuku k Padrťským rybníkům se nachází Gangloffův náhon. Historická vodní stavba, která měla zamezit odtoku vod z Rožmitálského panství 14. listopadu 2019   (15:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz