16. 10. svátek má Havel
Umění a historie na Svaté Hoře mají i německý akcent

14. srpna 2021   (06:38)
Umění a historie na Svaté Hoře mají i německý akcent
foto: Svatá Hora, Příbram (varhaník Peter Höngesberg)/PR

Víkendový poutní program nabídne prohlídku hodinové věže a varhanní koncert s hudbou J. S. Bacha nebo F. Mendelssohna Bartholdyho. Nejnovější výstava se vrací k exodu tisíců lidí z NDR v roce 1989.


Aktuální víkend na Svaté Hoře patří poutní slavnosti, některé body programu ocení nejen věřící, ale také široká veřejnost. V neděli 15. srpna můžete od 13.00 vystoupat na hodinovou věž. Mechanický hodinový stroj prošel opravou a prohlídku doplní odborný výklad restaurátora Jiřího Češky. Na věž vede točité schodiště a výstup je tedy fyzicky náročnější. Vzhledem k maximálnímu počtu 12 osob na jednu prohlídku je nutná předchozí rezervace. 

Pravidelná nedělní varhanní půlhodinka v bazilice přivítá zahraničního hosta. Za svatohorský nástroj usedne od 14.00 Peter Höngesberg z farnosti St. Marien v německém Neuss. Interpretovány budou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Ludwiga Krebse a Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Kromě osobní návštěvy je možné již 16. letošní koncert hudebního seriálu sledovat na kanálu YouTube.
Aktuální výstavy na Svaté Hoře provádějí návštěvníky minulostí, a to i jejími temnějšími událostmi. Letní novinka s názvem „Cesta je volná! Německý exodus v roce 1989“ se vrací k útěkům tisíců lidí z Německé demokratické republiky (NDR) přes velvyslanectví západního Německa v Praze na druhou stranu železné opony. „Výstava přiblíží také vztah komunistického Československa a NDR, které v poslední fázi své existence veřejně proklamovaly úzké spojenectví. Ve skutečnosti ale Praha stupňovala tlak na Berlín s cílem odstranit viditelný problém uprchlíků z ulic hlavního města. Za cestu ke svobodě němečtí uprchlíci platili nemalou cenu – nejen trabanty, které při útěku zanechali v ulicích Prahy, ale hlavně všemi riziky spojenými s existenčním krokem do neznáma,“ přibližuje Svatá Hora. O tématu se více dozvíte v Plzeňské kapli, a to až do konce září.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz