26. 4. svátek má Oto

Ulice by se neměla jmenovat Zdeňka Vojíře, ale Špitálská

NÁZOR
9. července 2014   (12:13)
Ulice by se neměla jmenovat Zdeňka Vojíře, ale Špitálská

Svůj pohled na přejmenování jedné z příbramských ulic na ulici Zdeňka Vojíře poslal archivář Daniel Doležal.


Studium pojmenování veřejných prostor a míst (ulic, náměstí, parků, čtvrtí, zákoutí apod.) je mým soukromým koníčkem. O příbramskou situaci se zajímám od svého příchodu do města. Jeden čas jsem měl dokonce možnost v rámci letopisecké komise města tuto problematiku spoluovlivňovat. Proto mě nenechávají poslední nápady městského zastupitelstva chladným. Finální událostí, která mě donutila k tomuto veřejnému vyjádření, je pak návrh na pojmenování ulice jménem Zdeňka Vojíře, návrh, který je po všech stránkách špatný. Důvody, proč tomu tak je, se pokusím vysvětlit.

Jména ulic (a veřejných prostor a míst obecně) jsou základními orientačními body našeho pohybu. Mají být proto stálé, jednoznačné, jednoduché a nekonfliktní. Naši předkové, zejména v obrozeneckém a republikánském poblouznění, však vnesli do veřejného prostoru nešvar pojmenovávání ulic na něčí počest. A tak s každou změnou režimu se měnila i jména ulic. Typická časová osa pak měla následující podobu – původní Rynek dostal jméno po Masarykovi, po kterém přišel Hitler, následovaný Stalinem, po roce 1956 vystřídaný Bohumírem Šmeralem, aby se po listopadovém převratu vrátil Masaryk. Takový příklad dobře ukazuje, jak je pojmenovávání ulic po lidech zdiskreditované a v podstatě porušuje všechny čtyři zásady. Takové pojmenování není stálé, mění se pokaždé, když se moci zachce. Není jednoznačné, takové ulice najdeme v každém městě. Jméno po osobě není ani jednoduché, má často více než jedno slovo, pravopis některých jmen není v souladu s výslovností, a také není nekonfliktní, každá ze shora uvedených osob dodnes vyvolává vášně. Naštěstí je po zkušenostech s kultem Stalinovy osobnosti zákonem zakázáno pojmenovávat ulice po žijících osobách.

Jak by tedy měl znít dobrý název ulice? Jméno by mělo možno krátké, srozumitelné a snadno použitelné, tedy jazykově české. Pokud se už ulice jmenuje po nějaké historické osobě, měla by mít název jednoslovný, v daném případě tedy Vojířova a nikoliv Zdeňka Vojíře. Kdo chce, zjistí si, po kterém Vojířovi je pojmenovaná. Název by měl být prost všech pomocných slov a obezliček, hrůzným příkladem tohoto nešvaru je příbramská ulice „Primáře Václava Trnky“.
Pojmenovávat ulice po lidech má být až ta nejkrajnější varianta, existuje mnoho jiných možností, jak je pojmenovat. Jména ulic se mají tvořit s ohledem na staletí, a proto zvolená osobnost by měla být po smrti již alespoň 50 let a mělo by se jednat o osobnost všeobecně přijímanou s nepopiratelnými zásluhami ať již celostátního či celosvětového významu, nebo alespoň s lokálním věhlasem. Přednost by měla mít jména utvořená s ohledem na místní tradici, historii konkrétního místa, neobvyklost okolního jevu, podobě a názvu krajiny, po směru kam vede, podle tvaru či charakteristice obyvatel apod.

Kvituji proto s povděkem, že se podařilo odstranit duplicitu názvů v případě ulice Prokopská. Teorie o tom, že se jedná o jednu ulici, vedoucí až na Březové Hory se nezakládá na pravdě, protože až do roku 1953 byla Příbram a Březové Hory dvě samostatná města, která si své názvy ulic volila nezávisle. Podle stejné logiky by např. Vídeňská ulice vedla z Prahy až do Vídně. S čím ale naprosto nesouhlasím, je nové pojmenování této ulice, a to názvem Zdeňka Vojíře. 

Zvolit pojmenování ulice po Zdeňkovi Vojířovi je špatně i z jiného než dosud řečeného. Osobnost pana Zdeňka Vojíře totiž nedává žádný důvod pro to, aby se po něm cokoliv veřejného jmenovalo. Pokud je z veřejných zdrojů známo, nemá žádné zásluhy o město ani o stát. Jeho zásluhy jsou ryze soukromého charakteru, týkají se jeho aktivit v politické straně a pro tuto stranu. To je významný rozdíl. Pan Ing. Zdeněk Vojíř pracoval před listopadem 1989 jako vedoucí odboru investic s. p. ZRUP Příbram, později jako vedoucí odboru investic na GŘ ČSUP. Byl člen komunistické strany a ve svých pozicích musel být odsouhlasen jako nomenklaturní kádr OV KSČ a později také KV KSČ. Byl typickým oportunistou, jak o tom svědčí např. jeho úprk z KSČ a následný rychlý vstup do ČSSD. Jen to, že shodou okolností se stal prvním senátorem za Příbramsko, nemůže být důvodem k pojmenování ulice jeho jménem.

V daném kontextu považuji zvolené pojmenování za vrchol arogance současné radnice a zásadně s ním nesouhlasím. V ideové rovině se jedná o opanování dosud svobodného prostoru, prostoru, kde od roku 1989 vládla víceméně svoboda a tolerance, který se podařilo uhájit od politických i ekonomických vlivů. To bohužel rozhodnutím zastupitelstva skončilo. Zároveň tato událost svědčí o špatné práci letopisecké komise a definitivně tak diskredituje výběr členů odborných komisí radnice podle politického klíče. Od partajníků lze jen těžko očekávat nadhled, respekt k tradici a názoru obyvatel.

Důrazně proto protestuji proti názvu ulice Zdeňka Vojíře a navrhuji příbramskému městskému zastupitelstvu revokaci usnesení o přejmenování ulice jménem Zdeňka Vojíře. Jako návrh pak dávám k dispozici pojmenovat ji jménem Špitálská. A to proto, že nedaleko ní byl ve středověku špitál s kostelem sv. Jana, který založil Arnošt z Pardubic a který byl prvním zařízením sociální péče v našem městě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: sxc

autor: Daniel Doležal, archivářDalší články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz