21. 9. svátek má Matouš

Soška Panny Marie Svatohorské bude mít novou kopii, uvidíte ji během příbramské šalmaje

9. září 2021   (06:26)
Soška Panny Marie Svatohorské bude mít novou kopii, uvidíte ji během příbramské šalmaje
foto: Svatá Hora, PR

Kopie sošky, jejímž autorem je řezbář Jan Bondra z Třebska, bude požehnána v sobotu 11. září dopoledne u Korunovačního oltáře na Svaté Hoře.


O další kopii se rozšíří počet sošek Panny Marie ze Svaté Hory v Příbrami. „Tato soška Matičky bude putovat do farností v naší vlasti a zvát na pouť na Svatou Horu. Počítáme s tím, že putovat bude až do 300. výročí slavnosti Korunovace, tedy do roku 2032, a že se vydá na pouť i k našim přátelům z Itálie, Slovenska či Německa,“ uvádí Martina Jechortová ze Svaté Hory. Další kopie milostné sošky Panny Marie Svatohorské bude požehnána během Příbramské svatohorské šalmaje v sobotu 11. září kolem desáté hodiny u Korunovačního oltáře.

Nová soška pochází z dílny Jana Bondry z Třebska a za její výrobou stojí tři až čtyři měsíce práce. Nejdříve se z kmene stoleté lípy vyřeže hrubý tvar, který je pak různými dláty opracován do výsledné podoby. Následně se soška odbrušuje, napouští klihovou vodou, znovu přebrušuje, opatřuje se křídovým podkladem a po dalším přebroušení se použijí tzv. mistrovské olejové barvy. Lem je dekorován plátkovým zlatem. Na několik vrstev leštěného křídového podkladu se nanese plátkové zlato a v závěru se leští achátovým kamenem na vysoký lesk.
Svatá Hora disponuje větším množstvím kopií milostné sošky. Pouze jedna je ale v poměru 1:1 a tento dobový exponát ukrývá trezor. Výrobou kopií v různých velikostech se zabývá více umělců, a neexistuje tedy přesný přehled o jejich počtu. „Za porevoluční éry jsme již tři kopie od pana Bondry odeslali do Ameriky. Také dvě menší keramické z dílny Aureta Figural, jedna dřevěná je i v Brazílii. Samozřejmě jich je po světě hodně. Pozná se podle typického držení Ježíška, Panna Maria ho drží pod krkem,“ dodává Martina Jechortová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz