31. 7. svátek má Ignác
Big Brother na českých komínech. Hnízdění čápů mapují on-line kamery

10. června 2020   (18:04)
Big Brother na českých komínech. Hnízdění čápů mapují on-line kamery
foto: pribram.cz

Sledování života v čapích hnízdech se stává v českých obcích fenoménem. Do mnohých z nich se již narodila mláďata.


Podle aktuální mapy čapích hnízd České společnosti ornitologické se z čapí omladiny mohou radovat v Milíně, Březnici, Zalužanech nebo ve Staré Huti u Dobříše. Čáp bílý se letos usadil také například v hnízdech v Třebsku, Chrástu a Rožmitále pod Třemšínem.

Populace čápů bílých, kteří na léto opouštějí svá africká zimoviště a vracejí se zpátky do Evropy, je na našem kontinentu na vzestupu. Samci se na střechách, nefunkčních komínech, sloupech či posedech zabydlují od půlky března. Ačkoliv je čáp považován za věrného partnera, dochází i ke krvavým bojům o samičku. Hnízdění začíná koncem dubna a čápi – samec i samice – sedí na dvou až třech vejcích průměrně 33 dní. Ptačí rodiny pak ze svých dočasných bydlišť koncem července odlétají.
Dramata i radostné události na českých komínech lze často sledovat on-line. Noční souboj dvou samců zaznamenali v Bohuslavicích u Trutnova (video nese upozornění, že akt není vhodný pro citlivé povahy). Kamera míří i na bývalý slévárenský komín v Rožmitále pod Třemšínem a aktuálně se můžeme potěšit také pozorováním milínského hnízda, kde se čapí rodina již rozrostla: https://kamery.pribram.cz/milin-capi-hnizdo/13/.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Řidič ve vysoké rychlosti nezvládl odbočovací manévr a skončil v příkopu. Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Vycházku do budovy Báňského ředitelství v Příbrami povede 5. srpna architekt Michal … Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU O několika miliardách z první výzvy prozatím rozhodovala rychlost kliknutí v rámci … Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Sportovní setkání pro všechny věkové kategorie pořádá třikrát týdně na venkovních … Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Benzin Natural 95 je u čerpacích stanic ve Středočeském kraji nejdražší za šest a půl … Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Muži hrozí tříletý pobyt za mřížemi.
V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce Nejprve bude zdemolována a znovu postavena budova N, která bude širší a především i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz