21. 3. svátek má Radek

Zdabořskou studánkou to neskončilo

9. července 2018   (13:40)
Dalších 7 fotografií v galeriiZdabořskou studánkou to neskončilo

Vybudování a zkrášlení zázemí Zdabořské studánky motivuje k další práci. Připravuje se nová naučná stezka a revitalizace dalších krásných koutů v této části Příbrami.


„Když holky dotáhly do konce studánku, my dotáhneme zase tohle!“ nechá se slyšet odhodlaný Ing. Holý. Jako aktivní zdabořský patriot by rád přispěl svou troškou do mlýna. Spolu se Spolkem přátel Zdaboře a místním osadním výborem se již léta zaobírali právě zkulturněním okolí studánky a aktivita manželů Škopkových, kteří se spolu s Petrou Prýmkovou do práce nezištně a bez prostředků pustili, se stala pro všechny zdejší velkou motivací.

Na řadě je revitalizace rybníčku nacházejícího se nad zdabořským statkem. Jedná se o kouzelné místo, teď je však téměř nepropustně zarostlý nálety na březích, hladina je zakryta puškvorcem a vlastně málokdo si vůbec všimne, že je zde nějaká vodní plocha. Přitom se jedná o unikát. Jediným přítokem rybníčku je totiž voda vyvěrající z Florentinské štoly, tekoucí sem právě ze zmiňované studánky podzemním potrubím. Je velice chladná a zcela čistá, vytváří tak zcela specifický biotop.

„Když holky dotáhly do konce studánku, my …
„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba z části zbavit porostu, aby se břehy zpřístupnily, objevila se vodní hladina a lidé tu mohli posedět na lavičkách,“ říká Ing. Holý. Také by chtěl odstranit potrubí, které přivádí vodu od Zdabořské studánky a vybudovat místo něho přírodní koryto potoka. Nejen, že by tím vzniklo další příjemné místo, ale potrubí se také často zanáší odpadem a jeho čištění je velmi finančné nákladné. 

„Pokud je jedinou možnou variantou, že nám tu povede obchvat, pak chceme alespoň zajistit, aby jeho vybudování mělo na okolí co nejmenší dopad. Studánka a potůček budou posledním klidným místem před obchvatem. Měly by být součástí terénních úprav a valů posázených stromy,“ představuje své vize Ing. Holý.

Dle jeho slov se však ŘSD těmto terénním úpravám, které by obchvat oddělily a z části odhlučnily, brání. „Nemuseli by za těžké peníze odvážet vytěženou hlínu, ušetřili by,“ nechápe odmítavý postoj ŘSD Holý.

Tato místa ukrývají také bohatou důlní historii Příbrami. O plánované naučné stezce, která zde bude vybudována, se zmíníme zase příště.

„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba …

Fotogalerie

Zdabořskou studánkou to neskončilo () Zdabořskou studánkou to neskončilo (1) Zdabořskou studánkou to neskončilo (2) Zdabořskou studánkou to neskončilo (3) Zdabořskou studánkou to neskončilo (4) Zdabořskou studánkou to neskončilo (5) Zdabořskou studánkou to neskončilo (6)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Aktuálně: Hasiči vyprošťují vážně zraněného řidiče nákladního vozu, který narazil do domu. V místě přistával vrtulník Aktuálně: Hasiči vyprošťují vážně zraněného řidiče nákladního vozu, který narazil do domu. V místě přistával vrtulník Náměstí v Sedlčanech je uzavřeno 21. března 2019   (16:54) AKTUALIZOVÁNO V areálu Nového rybníka chystá město hned několik akcí V areálu Nového rybníka chystá město hned několik akcí Na Nováku si letos přijde na své každý. 21. března 2019   (13:44) Hornické muzeum se připravuje na hlavní sezónu Hornické muzeum se připravuje na hlavní sezónu Prodloužená otevírací doba bude již poslední víkend v březnu. 21. března 2019   (12:00) Takto by měla vypadat dobříšská knihovna se spolkovým domem Takto by měla vypadat dobříšská knihovna se spolkovým domem Náklady na stavbu jsou odhadnuty na 112 milionů bez DPH. 21. března 2019   (09:22) FOTOGALERIE Ukradený chlebník a zdroj k ohradníku Ukradený chlebník a zdroj k ohradníku Zloději kradou vše, co jim pod ruku přijde 21. března 2019   (07:22) Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 mil. Kč Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 mil. Kč V českých věznicích je aktuálně 21.692 vězňů a vazebně stíhaných. 21. března 2019   (06:17) V příštím týdnu dojde k omezení autobusové dopravy  v centru Příbrami V příštím týdnu dojde k omezení autobusové dopravy v centru Příbrami V rámci rekonstrukce kruhového objezdu na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami dojde mimo jiné i k úpravě napojení ul. Hailova na samotný kruhový objezd. 20. března 2019   (17:53) Další stromy určené k pokácení Další stromy určené k pokácení Technické služby do konce března musí pokácet další stromy 20. března 2019   (15:47) Aktuálně: Traktorista zdemoloval zábradlí, vysypal hnojivo a zaměstnal dvě jednotky hasičů Aktuálně: Traktorista zdemoloval zábradlí, vysypal hnojivo a zaměstnal dvě jednotky hasičů Zemědělci si uklidí vysypaný ledek vlastními silami 20. března 2019   (13:52) AKTUÁLNĚ V kauze přepadení příbramské banky se čeká na doplnění posudků V kauze přepadení příbramské banky se čeká na doplnění posudků Za zločin braní rukojmí obviněnému muži hrozí až 12 let vězení. 20. března 2019   (12:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz