22. 7. svátek má Magdaléna

Zdabořskou studánkou to neskončilo

9. července 2018   (13:40)
Dalších 7 fotografií v galeriiZdabořskou studánkou to neskončilo

Vybudování a zkrášlení zázemí Zdabořské studánky motivuje k další práci. Připravuje se nová naučná stezka a revitalizace dalších krásných koutů v této části Příbrami.


„Když holky dotáhly do konce studánku, my dotáhneme zase tohle!“ nechá se slyšet odhodlaný Ing. Holý. Jako aktivní zdabořský patriot by rád přispěl svou troškou do mlýna. Spolu se Spolkem přátel Zdaboře a místním osadním výborem se již léta zaobírali právě zkulturněním okolí studánky a aktivita manželů Škopkových, kteří se spolu s Petrou Prýmkovou do práce nezištně a bez prostředků pustili, se stala pro všechny zdejší velkou motivací.

Na řadě je revitalizace rybníčku nacházejícího se nad zdabořským statkem. Jedná se o kouzelné místo, teď je však téměř nepropustně zarostlý nálety na březích, hladina je zakryta puškvorcem a vlastně málokdo si vůbec všimne, že je zde nějaká vodní plocha. Přitom se jedná o unikát. Jediným přítokem rybníčku je totiž voda vyvěrající z Florentinské štoly, tekoucí sem právě ze zmiňované studánky podzemním potrubím. Je velice chladná a zcela čistá, vytváří tak zcela specifický biotop.

„Když holky dotáhly do konce studánku, my …
„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba z části zbavit porostu, aby se břehy zpřístupnily, objevila se vodní hladina a lidé tu mohli posedět na lavičkách,“ říká Ing. Holý. Také by chtěl odstranit potrubí, které přivádí vodu od Zdabořské studánky a vybudovat místo něho přírodní koryto potoka. Nejen, že by tím vzniklo další příjemné místo, ale potrubí se také často zanáší odpadem a jeho čištění je velmi finančné nákladné. 

„Pokud je jedinou možnou variantou, že nám tu povede obchvat, pak chceme alespoň zajistit, aby jeho vybudování mělo na okolí co nejmenší dopad. Studánka a potůček budou posledním klidným místem před obchvatem. Měly by být součástí terénních úprav a valů posázených stromy,“ představuje své vize Ing. Holý.

Dle jeho slov se však ŘSD těmto terénním úpravám, které by obchvat oddělily a z části odhlučnily, brání. „Nemuseli by za těžké peníze odvážet vytěženou hlínu, ušetřili by,“ nechápe odmítavý postoj ŘSD Holý.

Tato místa ukrývají také bohatou důlní historii Příbrami. O plánované naučné stezce, která zde bude vybudována, se zmíníme zase příště.

„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba …

Fotogalerie

Zdabořskou studánkou to neskončilo () Zdabořskou studánkou to neskončilo (1) Zdabořskou studánkou to neskončilo (2) Zdabořskou studánkou to neskončilo (3) Zdabořskou studánkou to neskončilo (4) Zdabořskou studánkou to neskončilo (5) Zdabořskou studánkou to neskončilo (6)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Ofenzivní hra a fotbal nahoru dolů, který diváky bavil, skončil u Litavky dělbou bodů. Ofenzivní hra a fotbal nahoru dolů, který diváky bavil, skončil u Litavky dělbou bodů. 1. FK Příbram – FK Teplice 1:1 (1:0) V sobotu 21. července se v Příbrami hrála po roční odmlce opět první Fortuna:Liga. V úvodním kole přivítala Příbram na svém stadionu Severočechy z Teplic. Utkání nabídlo spoustu šancí, ale padly „jen“ dvě branky 22. července 2018   (16:39) Právě teď: V prostoru ulice Čechovská u Tiket Sport Baru zasahuje větší množství příslušníků Policie ČR Právě teď: V prostoru ulice Čechovská u Tiket Sport Baru zasahuje větší množství příslušníků Policie ČR Místo zásahu je zcela uzavřeno policejními páskami, příslušníci Policie zasahují v neprůstřelných vestách 22. července 2018   (14:05) Blesková zpráva Smolotely zaplavily pouťové atrakce Smolotely zaplavily pouťové atrakce Makovskou pouť obvykle provází horké letní počasí, letošní rok není výjimkou. Užít si ji můžete ještě dnes 22. července 2018   (11:03) FOTOGALERIE Přijďte na prohlídku svatohorského sklepení a dozvíte se mnoho zajímavostí nejen o něm Přijďte na prohlídku svatohorského sklepení a dozvíte se mnoho zajímavostí nejen o něm Ještě dnes se můžete podívat, kde se sklepy nacházejí a dozvědět se něco o tom, jak to jezuité plánovali a jak to ve skutečnosti vypadá. 22. července 2018   (09:10) Pro malé hokejisty skončily prázdniny. Zimní stadion hostil první letošní kemp Pro malé hokejisty skončily prázdniny. Zimní stadion hostil první letošní kemp „Zimák poskytuje „profi“ zázemí,“ říká příbramský trenér Milan Filipi. 22. července 2018   (07:08) ROZHOVOR Dnešní promítání v letním kině se ruší Dnešní promítání v letním kině se ruší Ještěři zaútočí na Příbram až v příštím týdnu 21. července 2018   (19:10) Aktuálně: Auto na střeše si vyžádalo pomoc záchranných složek Aktuálně: Auto na střeše si vyžádalo pomoc záchranných složek Profesionální hasiči z Příbrami aktuálně zasahují u dopravní nehody osobního auta 21. července 2018   (18:26) AKTUÁLNĚ Kukuřice neroste, bludiště v Chrašticích prozatím není v provozu Kukuřice neroste, bludiště v Chrašticích prozatím není v provozu Skvělé dobrodružství na čerstvém vzduchu se prozatím nekoná. Nenechte se zmýlit zavádějící informací, která proběhla některými příbramskými medii 21. července 2018   (16:48) pribram.cz je pod ostrým dohledem pribram.cz je pod ostrým dohledem Hlavní Facebookový profil našeho zpravodajského portálu dosáhl dnes počtu 10 000 sledujících 21. července 2018   (14:09) Večer v Příbrami zaútočí ještěři Večer v Příbrami zaútočí ještěři Akční dobrodružný sci–fi film plný dinosaurů – pod širým nebem na plátně příbramského letního kina 21. července 2018   (11:19)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz