26. 9. svátek má Andrea

Zdabořskou studánkou to neskončilo

9. července 2018   (13:40)
Dalších 7 fotografií v galeriiZdabořskou studánkou to neskončilo

Vybudování a zkrášlení zázemí Zdabořské studánky motivuje k další práci. Připravuje se nová naučná stezka a revitalizace dalších krásných koutů v této části Příbrami.


„Když holky dotáhly do konce studánku, my dotáhneme zase tohle!“ nechá se slyšet odhodlaný Ing. Holý. Jako aktivní zdabořský patriot by rád přispěl svou troškou do mlýna. Spolu se Spolkem přátel Zdaboře a místním osadním výborem se již léta zaobírali právě zkulturněním okolí studánky a aktivita manželů Škopkových, kteří se spolu s Petrou Prýmkovou do práce nezištně a bez prostředků pustili, se stala pro všechny zdejší velkou motivací.

Na řadě je revitalizace rybníčku nacházejícího se nad zdabořským statkem. Jedná se o kouzelné místo, teď je však téměř nepropustně zarostlý nálety na březích, hladina je zakryta puškvorcem a vlastně málokdo si vůbec všimne, že je zde nějaká vodní plocha. Přitom se jedná o unikát. Jediným přítokem rybníčku je totiž voda vyvěrající z Florentinské štoly, tekoucí sem právě ze zmiňované studánky podzemním potrubím. Je velice chladná a zcela čistá, vytváří tak zcela specifický biotop.

„Když holky dotáhly do konce studánku, my …
„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba z části zbavit porostu, aby se břehy zpřístupnily, objevila se vodní hladina a lidé tu mohli posedět na lavičkách,“ říká Ing. Holý. Také by chtěl odstranit potrubí, které přivádí vodu od Zdabořské studánky a vybudovat místo něho přírodní koryto potoka. Nejen, že by tím vzniklo další příjemné místo, ale potrubí se také často zanáší odpadem a jeho čištění je velmi finančné nákladné. 

„Pokud je jedinou možnou variantou, že nám tu povede obchvat, pak chceme alespoň zajistit, aby jeho vybudování mělo na okolí co nejmenší dopad. Studánka a potůček budou posledním klidným místem před obchvatem. Měly by být součástí terénních úprav a valů posázených stromy,“ představuje své vize Ing. Holý.

Dle jeho slov se však ŘSD těmto terénním úpravám, které by obchvat oddělily a z části odhlučnily, brání. „Nemuseli by za těžké peníze odvážet vytěženou hlínu, ušetřili by,“ nechápe odmítavý postoj ŘSD Holý.

Tato místa ukrývají také bohatou důlní historii Příbrami. O plánované naučné stezce, která zde bude vybudována, se zmíníme zase příště.

„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba …

Fotogalerie

Zdabořskou studánkou to neskončilo () Zdabořskou studánkou to neskončilo (1) Zdabořskou studánkou to neskončilo (2) Zdabořskou studánkou to neskončilo (3) Zdabořskou studánkou to neskončilo (4) Zdabořskou studánkou to neskončilo (5) Zdabořskou studánkou to neskončilo (6)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Havárie jednoho z hlavních přívodních řadů pitné vody málem ochromila dodávku vody v Příbrami Havárie jednoho z hlavních přívodních řadů pitné vody málem ochromila dodávku vody v Příbrami „Horké chvilky“ zažili o tomto víkendu vodohospodáři 1. SčV, a.s. 26. září 2018   (13:45) Nekončí vám platnost „řidičáku"? Nekončí vám platnost „řidičáku"? Čtvrt milionu lidí si musí do konce roku vyměnit řidičský průkaz. K výměně řidičáku stačí přijít s platným průkazem totožnosti na jakýkoli úřad obce s rozšířenou působností a donést současný řidičák. 26. září 2018   (11:40) Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil svou jízdu řidič na Příbramsku Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil svou jízdu řidič na Příbramsku Hasiči v místě dopravní nehody provádějí odklízecí práce 26. září 2018   (09:38) AKTUÁLNĚ FOTO DNE: Mráz začíná čarovat FOTO DNE: Mráz začíná čarovat S ochlazením přišly i přízemní mrazíky a teploty místy až -3°C 26. září 2018   (08:05) FOTO Ministerstvo dopravy vybírá čtyři konsorcia, která budou soutěžit o dostavbu a provoz 32 km D4 Ministerstvo dopravy vybírá čtyři konsorcia, která budou soutěžit o dostavbu a provoz 32 km D4 Dostavba D4 začne nejdříve za dva roky. 26. září 2018   (06:08) Hvožďany v sobotu otevřely nové multifunkční hřiště Hvožďany v sobotu otevřely nové multifunkční hřiště Hřiště ve Hvožďanech patří mezi nejmodernější na Příbramsku 25. září 2018   (19:10) Svátek senioři oslaví v sobotu na náměstí 17. listopadu Svátek senioři oslaví v sobotu na náměstí 17. listopadu Nebude chybět Rožmitálská Venkovanka, písničky Waldy Matušky a káva zdarma. 25. září 2018   (16:48) Naplánujte na páteční svátek Rodinný den v lesoparku Naplánujte na páteční svátek Rodinný den v lesoparku Přijďte do přírody zkoumat, bádat a hrát si s Klubem Montessori. 25. září 2018   (14:30) Preventivně dopravní akce se zaměřila na motorkáře a řidiče, kteří se nevěnují řízení Preventivně dopravní akce se zaměřila na motorkáře a řidiče, kteří se nevěnují řízení Motocyklisté by si měli uvědomit, že jsou při dopravních nehodách mnohem zranitelnější než řidiči vozidel. 25. září 2018   (12:30) Kolik kalorií spálíte při procházce po in-linové stezce? Přijďte na její slavnostní otevření Kolik kalorií spálíte při procházce po in-linové stezce? Přijďte na její slavnostní otevření Zda se zpotíte, než objedete kolečko, to si musíte vyzkoušet na vlastní kůži, ale kolik spálíte kalorií, potažmo kolik řízků si můžete naložit po příchodu domů, aniž byste ztloustli, už je spočítáno. 25. září 2018   (10:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz