10. 12. svátek má Julie

Zdabořskou studánkou to neskončilo

9. července 2018   (13:40)
Dalších 7 fotografií v galeriiZdabořskou studánkou to neskončilo

Vybudování a zkrášlení zázemí Zdabořské studánky motivuje k další práci. Připravuje se nová naučná stezka a revitalizace dalších krásných koutů v této části Příbrami.


„Když holky dotáhly do konce studánku, my dotáhneme zase tohle!“ nechá se slyšet odhodlaný Ing. Holý. Jako aktivní zdabořský patriot by rád přispěl svou troškou do mlýna. Spolu se Spolkem přátel Zdaboře a místním osadním výborem se již léta zaobírali právě zkulturněním okolí studánky a aktivita manželů Škopkových, kteří se spolu s Petrou Prýmkovou do práce nezištně a bez prostředků pustili, se stala pro všechny zdejší velkou motivací.

Na řadě je revitalizace rybníčku nacházejícího se nad zdabořským statkem. Jedná se o kouzelné místo, teď je však téměř nepropustně zarostlý nálety na březích, hladina je zakryta puškvorcem a vlastně málokdo si vůbec všimne, že je zde nějaká vodní plocha. Přitom se jedná o unikát. Jediným přítokem rybníčku je totiž voda vyvěrající z Florentinské štoly, tekoucí sem právě ze zmiňované studánky podzemním potrubím. Je velice chladná a zcela čistá, vytváří tak zcela specifický biotop.

„Když holky dotáhly do konce studánku, my …
„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba z části zbavit porostu, aby se břehy zpřístupnily, objevila se vodní hladina a lidé tu mohli posedět na lavičkách,“ říká Ing. Holý. Také by chtěl odstranit potrubí, které přivádí vodu od Zdabořské studánky a vybudovat místo něho přírodní koryto potoka. Nejen, že by tím vzniklo další příjemné místo, ale potrubí se také často zanáší odpadem a jeho čištění je velmi finančné nákladné. 

„Pokud je jedinou možnou variantou, že nám tu povede obchvat, pak chceme alespoň zajistit, aby jeho vybudování mělo na okolí co nejmenší dopad. Studánka a potůček budou posledním klidným místem před obchvatem. Měly by být součástí terénních úprav a valů posázených stromy,“ představuje své vize Ing. Holý.

Dle jeho slov se však ŘSD těmto terénním úpravám, které by obchvat oddělily a z části odhlučnily, brání. „Nemuseli by za těžké peníze odvážet vytěženou hlínu, ušetřili by,“ nechápe odmítavý postoj ŘSD Holý.

Tato místa ukrývají také bohatou důlní historii Příbrami. O plánované naučné stezce, která zde bude vybudována, se zmíníme zase příště.

„Břehy rybníčku i rybníček samotný je třeba …

Fotogalerie

Zdabořskou studánkou to neskončilo () Zdabořskou studánkou to neskončilo (1) Zdabořskou studánkou to neskončilo (2) Zdabořskou studánkou to neskončilo (3) Zdabořskou studánkou to neskončilo (4) Zdabořskou studánkou to neskončilo (5) Zdabořskou studánkou to neskončilo (6)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

V pátek proběhne Předvánoční povídání v Kavárně U Nulté hodiny V pátek proběhne Předvánoční povídání v Kavárně U Nulté hodiny Proběhne poslední letošní Předvánoční povídání. 10. prosince 2018   (17:23) Do oprav vodohospodářského majetku půjde skoro 30 milionů, potřeba by bylo mnohem víc Do oprav vodohospodářského majetku půjde skoro 30 milionů, potřeba by bylo mnohem víc Pokud by město chtělo opravit všechny vodovodní sítě najednou, stálo by to 180 milionů korun. 10. prosince 2018   (14:38) Teplé dny končí, přichází mrazy! Teplé dny končí, přichází mrazy! Končí období teplejších dní. Tento týden se začne ochlazovat. 10. prosince 2018   (12:18) Čeká nás uzavírka parkoviště v ulici Gen. R. Tesaříka Čeká nás uzavírka parkoviště v ulici Gen. R. Tesaříka Na čtyři dny bude uzavřeno parkoviště u nemocnice. 10. prosince 2018   (09:55) Jak proběhl v Příbrami bronzový advent a co bylo k vidění? Jak proběhl v Příbrami bronzový advent a co bylo k vidění? Ani tento víkend nebyla v Příbrami nouze o kulturní zážitky. 10. prosince 2018   (08:12) Zmizí z Příbrami hazard? Minimálně 11 heren už skončilo Zmizí z Příbrami hazard? Minimálně 11 heren už skončilo Provozovatelé několika zařízení si již nepodali žádost o povolení k provozování hazardních her. 10. prosince 2018   (06:03) Mikuláš s andělem nadělovali sladkosti na ledě, zatímco čert proháněl bruslaře Mikuláš s andělem nadělovali sladkosti na ledě, zatímco čert proháněl bruslaře Na ledě bylo pořádně horko. 9. prosince 2018   (19:40) Sedlčany požádají o dotaci na opravu lehkoatletického stadionu Sedlčany požádají o dotaci na opravu lehkoatletického stadionu Náklady jsou odhadovány na 14 milionů korun, zhruba 30 procent z nich zřejmě pokryje dotace 9. prosince 2018   (16:50) Volejbalisty Českých Budějovic nezastavila ani Příbram Volejbalisty Českých Budějovic nezastavila ani Příbram Příbram sice neuhrála v Českých Budějovicích ani set, ale v prvních dvou sadách měla lepší začátky a vedla. 9. prosince 2018   (14:54) Aktuálně: Silný vítr zaměstnává hasiče Aktuálně: Silný vítr zaměstnává hasiče Jednotka profesionálních hasičů zasahuje na náměstí 17. listopadu 9. prosince 2018   (13:42)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz