16. 2. svátek má Ljuba

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

15. července 2018   (13:30)
Dalších 12 fotografií v galeriiZajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek se nalézá v hořovických lesích na skalnatém ostrohu nad Červeným potokem.


Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století Oldřich Zajíc z rodu Buziců, který zastával významný úřad purkrabího Pražského hradu. Dále vlastnili hrad chudší zemané. Na počátku 16. století se hrad Valdek s okolní krajinou dostává do majetku rodu Pešíků z Komárova. Tento rod si však postavil v nedalekých Podluzích tvrz a hrad opustil. Když v roce 1623 byl veškerý majetek rodu Pešíků za účast na českém stavovském povstání proti Habsburkům zabaven, je hrad již popsán jako „zámek v lese pustý, Valdek řečený“. Od této doby se zřícenina hradu Valdek stává součástí hořovického panství, které měnilo své majitele.

Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století …
Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z Hanau, jejichž zásluhou byla zřícenina opravena a zachráněna před úplnou zkázou. Za první republiky získal zříceninu hradu Valdek do péče Klub českých turistů, který v roce 1933 u hradu otevřel turistickou chatu. V té době se zřícenina hradu nacházela mimo prostor dělostřelecké střelnice. Po druhé světové válce při rozšiřování vojenského prostoru v roce 1947 se zřícenina hradu ocitla uvnitř vojenského újezdu. Přesně po 60 letech v roce 2007 dochází k částečnému zpřístupnění vojenského újezdu Brdy.

Zříceninu hradu je možno obdivovat z povzdálí. Vlastní zřícenina hradu však v současné době zpřístupněna není, protože její současný stavebně-technický stav nezaručuje bezpečnost návštěvníků.

Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z …
Zřícenina hradu Valdek v literatuře:
  • Václava Klimenta Klicperu inspirovala bájná postava zlého rytíře Divokého Prokopa z Valdeku k napsání divadelní hry Valdek.
  • Karel Hynek Mácha měl připraven námět románu, jehož jeden díl byl spojen s hradem Valdek, tento román však nebyl dokončen.
  • Božena Němcová i Karel Jaromír Erben navštívili hrad Valdek, zda toto romantické místo bylo motivem pro některé z jejich literárních děl, není doloženo.

Zřícenina hradu Valdek v …
Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve svém erbu kančí hlavu. Dalimil ve své veršované kronice vysvětluje původ znamení kančí hlavy následovně: "V českém vojsku sloužil v ony dny jinoch smělý, jinoch způsobný. Jetřišek Buškovic hezký hoch, jemuž říkali též tuří roh. Že za uši kdysi kance chyt, zdobil kančí rypák jeho štít…“ Jetřišek, přesněji Dětřišek, je pokládán za předka rodu Buziců, který padl v roce 1110 v bitvě u Trotiny.

Pověsti o tomto hradu jsme vyprávěli v článku: Bílá a Černá paní na hradě Valdeku
 
V příštím článku vám nabídneme tip na výlet, který nebude sice dlouhý, ale velmi zajímavý, pokud chcete vidět co nejvíce.

Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve …

Fotogalerie

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek () Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (1) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (2) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (3) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (4) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (5) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (6) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (7) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (8) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (9) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (10) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (11)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Vojenské lesy a statky ČR
s.p. divize Hořovice
Elysei
foto: mip

autor: mipDalší články

Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚ Egon Vůch přestoupil do Příbrami Egon Vůch přestoupil do Příbrami Žádné neznámé jméno. Své dorostenecké roky prožil u Litavky, a tak zdejší prostředí zná. 16. února 2019   (14:49) Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Do klání o nejkrásnější vánoční stromeček se přihlásilo celkem 61 jedliček, smrčků i boroviček. Který z nich byl ten "nej", určili naši čtenáři 16. února 2019   (12:02) Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Rodiče malého Tobiáška si převzali včera svou výhru v celoroční soutěži 16. února 2019   (09:31) Čeká nás slunečný víkend Čeká nás slunečný víkend Odpolední teploty budou stoupat až k 15 °C. 16. února 2019   (07:20) V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz