19. 11. svátek má Alžběta

Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

5. července 2018   (11:33)
Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

S výskytem lesních plodin se úměrně začal navyšovat i počet vozidel zaparkovaných nejen na okrajových cestách, ale často i přímo v lese. Řada sběračů si nedělá starosti ani se zákazy vjezdu do CHKO Brdy


Před několika dny začala houbařská sezóna a ani sběr borůvek není již ničím mimořádným. Řada sběračů se vydává doplnit své domácí zásoby lesních plodů a někteří z nich se vydávají i posílit rodinný rozpočet. Okraje lesů jsou obsypány motorovými vozidly a často některá z nich i blokují, částečně nebo úplně, cesty vedoucí do lesa. Ti nejodvážnější jsou schopni i porušovat zákaz vjezdu do chráněných krajinných oblastí. Výjimkou není ani CHKO Brdy, která se otevřela návštěvníkům po řadě let, kdy zde byl vojenský újezd. Co byste měli vědět, aby se vám sběračská vášeň neprodražila?

Před několika dny začala houbařská sezóna a …
Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových vozidel do CHKO Brdy, pokud nevlastníte výjimku. Ta musí být umístěna viditelně za čelním sklem vozidla. Dalšími pravidly správného chování v lese se podrobně zabývá Zákon č. 289/1995 Sb.Zákon o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon).

V lesích je zakázáno:
  • rušit klid a ticho,
  • sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les ( to se může týkat například sběru tzv. hřebeny),
  • jezdit a stát s motorovými vozidly, vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
  • vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
  • mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních, kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa ( v CHKO Brdy taková místa žádná vyhrazená nejsou! ),
  • odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
  • znečišťovat les odpady a odpadky.
To je jen stručný výčet několika základních pravidel. Sankce za porušení mohou být od 5.000 až do 15.000,- Kč

Samozřejmě jsou zde i další nařízení a zákazy, které je třeba dodržovat a vyhýbat se jejich porušování. Například rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.

Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových …
V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, jsme se zeptali tiskové mluvčí Policie ČR v Příbrami, por. Bc. Moniky Schindlové, jak to v současné době vypadá s ukázněností řidičů a návštěvníků CHKO Brdy.

„V období od 1.června do dnešního dne postihli policisté Obvodního oddělení Příbram - venkov již celkem 30 řidičů za porušení zákazu vjezdu motorových vozidel a jednoho návštěvníka pokutovali za rozdělávání ohně v lese," uvedla na naši otázku. Dále pokračovala: „Jen za uplynulý víkend bylo pokutováno celkem 12 řidičů za porušení zákazu vjezdu do oblasti CHKO.“

Nezbývá než doporučit řidičům a návštěvníkům této chráněné krajinné oblasti a požádat je, aby využívali parkovišť na jejích okrajích a zbytečně neporušovali daná pravidla a zákazy vjezdu. Ušetří si tím vysvětlování a nemalé peníze. Současně ani nedoporučujeme ve vozidle ponechávat cenné věci, nemuselo by se to rovněž vyplatit. Ne nadarmo se říká a policisté na to často upozorňují: „Auto není trezor!"

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, …
Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, posádka nedaleko česala hřebenem borůvky

Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Bc. Monika Schindlová DiS.- tisková mluvčí PČR Příbram
foto: mip a čtenář

autor: mipDalší články

ON-LINE: Na Příbramsku napadl první sníh, jen v regionu došlo k několika dopravním nehodám ON-LINE: Na Příbramsku napadl první sníh, jen v regionu došlo k několika dopravním nehodám První sníh překvapil řidiče na Příbramsku 19. listopadu 2018   (08:44) AKTUALIZOVÁNO Na trhu práce v okolí Příbrami zoufale chybí řemeslníci Na trhu práce v okolí Příbrami zoufale chybí řemeslníci Aktuálně firmy v nejbližším okolí shání zejména řemeslníky. 19. listopadu 2018   (07:54) Na slovíčko s novým místostarostou Na slovíčko s novým místostarostou Proč má nový místostarosta Mgr. Konvalinka vrásky na čele a jak získaný post ovlivnil jeho osobní život? Zachová město akce pro veřejnost ve stejné míře jako v minulém volebním období? 19. listopadu 2018   (06:02) ROZHOVOR Karel Gott vystoupí v únoru v Příbrami! Karel Gott vystoupí v únoru v Příbrami! Příbram bude hned zkraje roku na nohou. Ve druhé polovině února totiž dorazí do příbramské sportovní haly největší česká kulturní hvězda a žijící legenda – Karel Gott. 18. listopadu 2018   (19:00) Na Přebor Středočeského kraje se do příbramské Sokolovny sjelo 150 závodnic Na Přebor Středočeského kraje se do příbramské Sokolovny sjelo 150 závodnic Příbramské gymnastky vybojovaly postup na mistrovství republiky. 18. listopadu 2018   (17:50) Řidiči pozor! Navečer se může začít vytvářet náledí, jezděte opatrně Řidiči pozor! Navečer se může začít vytvářet náledí, jezděte opatrně Meteorologové vydali aktuální výstrahu, která platí i pro Příbramsko. 18. listopadu 2018   (15:52) U Kauflandu probíhá aktivní výměna světelné signalizace U Kauflandu probíhá aktivní výměna světelné signalizace Nad Kauflandem dochází k výměně starých semaforů za nové. 18. listopadu 2018   (13:36) FOTO Vši to nevzdávají, vysát umí i peněženku Vši to nevzdávají, vysát umí i peněženku Málokdo nahlásí nález vší ve vlasech svého dítěte, i díky tomu se tito cizopasníci vracejí jako bumerang. 18. listopadu 2018   (12:16) Aktuálně: Hasiči zasahují u požáru nedaleko nemocnice Aktuálně: Hasiči zasahují u požáru nedaleko nemocnice Požár přístřešku bezdomovců si vyžádal výjezd hasičských jednotek 18. listopadu 2018   (10:20) Do dražby jste vložili více než 30 000 Do dražby jste vložili více než 30 000 Spolek Radost Příbramáčkům se stal komunitou sdružující lidi s dobrým srdcem z celého regionu. 18. listopadu 2018   (09:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz