19. 2. svátek má Patrik

Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

5. července 2018   (11:33)
Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

S výskytem lesních plodin se úměrně začal navyšovat i počet vozidel zaparkovaných nejen na okrajových cestách, ale často i přímo v lese. Řada sběračů si nedělá starosti ani se zákazy vjezdu do CHKO Brdy


Před několika dny začala houbařská sezóna a ani sběr borůvek není již ničím mimořádným. Řada sběračů se vydává doplnit své domácí zásoby lesních plodů a někteří z nich se vydávají i posílit rodinný rozpočet. Okraje lesů jsou obsypány motorovými vozidly a často některá z nich i blokují, částečně nebo úplně, cesty vedoucí do lesa. Ti nejodvážnější jsou schopni i porušovat zákaz vjezdu do chráněných krajinných oblastí. Výjimkou není ani CHKO Brdy, která se otevřela návštěvníkům po řadě let, kdy zde byl vojenský újezd. Co byste měli vědět, aby se vám sběračská vášeň neprodražila?

Před několika dny začala houbařská sezóna a …
Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových vozidel do CHKO Brdy, pokud nevlastníte výjimku. Ta musí být umístěna viditelně za čelním sklem vozidla. Dalšími pravidly správného chování v lese se podrobně zabývá Zákon č. 289/1995 Sb.Zákon o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon).

V lesích je zakázáno:
  • rušit klid a ticho,
  • sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les ( to se může týkat například sběru tzv. hřebeny),
  • jezdit a stát s motorovými vozidly, vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
  • vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
  • mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních, kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa ( v CHKO Brdy taková místa žádná vyhrazená nejsou! ),
  • odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
  • znečišťovat les odpady a odpadky.
To je jen stručný výčet několika základních pravidel. Sankce za porušení mohou být od 5.000 až do 15.000,- Kč

Samozřejmě jsou zde i další nařízení a zákazy, které je třeba dodržovat a vyhýbat se jejich porušování. Například rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.

Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových …
V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, jsme se zeptali tiskové mluvčí Policie ČR v Příbrami, por. Bc. Moniky Schindlové, jak to v současné době vypadá s ukázněností řidičů a návštěvníků CHKO Brdy.

„V období od 1.června do dnešního dne postihli policisté Obvodního oddělení Příbram - venkov již celkem 30 řidičů za porušení zákazu vjezdu motorových vozidel a jednoho návštěvníka pokutovali za rozdělávání ohně v lese," uvedla na naši otázku. Dále pokračovala: „Jen za uplynulý víkend bylo pokutováno celkem 12 řidičů za porušení zákazu vjezdu do oblasti CHKO.“

Nezbývá než doporučit řidičům a návštěvníkům této chráněné krajinné oblasti a požádat je, aby využívali parkovišť na jejích okrajích a zbytečně neporušovali daná pravidla a zákazy vjezdu. Ušetří si tím vysvětlování a nemalé peníze. Současně ani nedoporučujeme ve vozidle ponechávat cenné věci, nemuselo by se to rovněž vyplatit. Ne nadarmo se říká a policisté na to často upozorňují: „Auto není trezor!"

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, …
Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, posádka nedaleko česala hřebenem borůvky

Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Bc. Monika Schindlová DiS.- tisková mluvčí PČR Příbram
foto: mip a čtenář

autor: mipDalší články

Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Únor bude nadprůměrně teplý 18. února 2019   (20:04) Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz