20. 9. svátek má Oleg

Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

5. července 2018   (11:33)
Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

S výskytem lesních plodin se úměrně začal navyšovat i počet vozidel zaparkovaných nejen na okrajových cestách, ale často i přímo v lese. Řada sběračů si nedělá starosti ani se zákazy vjezdu do CHKO Brdy


Před několika dny začala houbařská sezóna a ani sběr borůvek není již ničím mimořádným. Řada sběračů se vydává doplnit své domácí zásoby lesních plodů a někteří z nich se vydávají i posílit rodinný rozpočet. Okraje lesů jsou obsypány motorovými vozidly a často některá z nich i blokují, částečně nebo úplně, cesty vedoucí do lesa. Ti nejodvážnější jsou schopni i porušovat zákaz vjezdu do chráněných krajinných oblastí. Výjimkou není ani CHKO Brdy, která se otevřela návštěvníkům po řadě let, kdy zde byl vojenský újezd. Co byste měli vědět, aby se vám sběračská vášeň neprodražila?

Před několika dny začala houbařská sezóna a …
Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových vozidel do CHKO Brdy, pokud nevlastníte výjimku. Ta musí být umístěna viditelně za čelním sklem vozidla. Dalšími pravidly správného chování v lese se podrobně zabývá Zákon č. 289/1995 Sb.Zákon o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon).

V lesích je zakázáno:
  • rušit klid a ticho,
  • sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les ( to se může týkat například sběru tzv. hřebeny),
  • jezdit a stát s motorovými vozidly, vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
  • vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
  • mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních, kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa ( v CHKO Brdy taková místa žádná vyhrazená nejsou! ),
  • odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
  • znečišťovat les odpady a odpadky.
To je jen stručný výčet několika základních pravidel. Sankce za porušení mohou být od 5.000 až do 15.000,- Kč

Samozřejmě jsou zde i další nařízení a zákazy, které je třeba dodržovat a vyhýbat se jejich porušování. Například rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.

Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových …
V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, jsme se zeptali tiskové mluvčí Policie ČR v Příbrami, por. Bc. Moniky Schindlové, jak to v současné době vypadá s ukázněností řidičů a návštěvníků CHKO Brdy.

„V období od 1.června do dnešního dne postihli policisté Obvodního oddělení Příbram - venkov již celkem 30 řidičů za porušení zákazu vjezdu motorových vozidel a jednoho návštěvníka pokutovali za rozdělávání ohně v lese," uvedla na naši otázku. Dále pokračovala: „Jen za uplynulý víkend bylo pokutováno celkem 12 řidičů za porušení zákazu vjezdu do oblasti CHKO.“

Nezbývá než doporučit řidičům a návštěvníkům této chráněné krajinné oblasti a požádat je, aby využívali parkovišť na jejích okrajích a zbytečně neporušovali daná pravidla a zákazy vjezdu. Ušetří si tím vysvětlování a nemalé peníze. Současně ani nedoporučujeme ve vozidle ponechávat cenné věci, nemuselo by se to rovněž vyplatit. Ne nadarmo se říká a policisté na to často upozorňují: „Auto není trezor!"

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, …
Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, posádka nedaleko česala hřebenem borůvky

Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Bc. Monika Schindlová DiS.- tisková mluvčí PČR Příbram
foto: mip a čtenář

autor: mipDalší články

Foto dne: Tohle hlava nepobírá Foto dne: Tohle hlava nepobírá Ve Lhotě u Příbramě můžete v lese zřejmě místo hub najít králíka domácího. 20. září 2018   (12:24) Další generace malých hokejistů vyzkoušela příbramský led Další generace malých hokejistů vyzkoušela příbramský led Nejmenší bruslaři se statečně prodrali hustou mlhou. Přišly první pády, ale slziček bylo poskrovnu. 20. září 2018   (10:22) FOTOGALERIE Jsem rád, že MHD zdarma nechceme sami Jsem rád, že MHD zdarma nechceme sami MHD zdarma jsme se rozhodli zapracovat jako jednu z priorit do našeho volebního programu. 20. září 2018   (08:30) PR McDonald's truck se řítí na Příbram! Je čas pořádně vyhládnout McDonald's truck se řítí na Příbram! Je čas pořádně vyhládnout Projděte se z mrakodrapu po virtuálním prkně. Na jeho konci čeká krabička Big Macu! 20. září 2018   (06:00) Frontman skupiny KEKS Štěpán Kojan v pátek zahraje „Fauně“ k narozeninám. Jste zváni! Frontman skupiny KEKS Štěpán Kojan v pátek zahraje „Fauně“ k narozeninám. Jste zváni! Ochrana fauny ČR slaví 20 let existence koncertem Štěpána Kojana. Přijeďte se pobavit a podpořit tak další činnost záchranné stanice volně žijících živočichů z Hrachova u Sedlčan. 19. září 2018   (20:40) Hledáme kolegu pro práci v terénu Hledáme kolegu pro práci v terénu Láká vás práce mimo kancelář a motivující finanční ohodnocení? 19. září 2018   (17:40) Studenti mohou soutěžit o drony, tématem je svoboda Studenti mohou soutěžit o drony, tématem je svoboda MŠMT jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání vyhlásilo foto a video soutěž pro studenty středních a vyšších odborných škol s názvem „Zachyť svoji SVOBODU“. 19. září 2018   (15:35) Čekají řidiče na Strakonické pravidelné kolony? Čekají řidiče na Strakonické pravidelné kolony? Od 20. září čeká Strakonickou dopravní omezení. Provoz bude veden v úseku odbočky na Orlík jedním pruhem a řízen semafory. 19. září 2018   (13:38) Rádoby umělec poničil čtyři objekty Rádoby umělec poničil čtyři objekty Se sprejem v ruce si zvyšoval ego v ulici Politických vězňů. 19. září 2018   (11:35) Cesta podél kolejí, vedoucí do skateparku a kolem Junioru, je uzavřena Cesta podél kolejí, vedoucí do skateparku a kolem Junioru, je uzavřena Vstup do areálu Nového rybníka je zajištěn hlavní bránou z Březnické ulice. 19. září 2018   (09:20)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz