22. 7. svátek má Magdaléna

Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

5. července 2018   (11:33)
Vyrážíte na houby? Pak opatrně na to, kde budete parkovat, mohly by se vám prodražit!

S výskytem lesních plodin se úměrně začal navyšovat i počet vozidel zaparkovaných nejen na okrajových cestách, ale často i přímo v lese. Řada sběračů si nedělá starosti ani se zákazy vjezdu do CHKO Brdy


Před několika dny začala houbařská sezóna a ani sběr borůvek není již ničím mimořádným. Řada sběračů se vydává doplnit své domácí zásoby lesních plodů a někteří z nich se vydávají i posílit rodinný rozpočet. Okraje lesů jsou obsypány motorovými vozidly a často některá z nich i blokují, částečně nebo úplně, cesty vedoucí do lesa. Ti nejodvážnější jsou schopni i porušovat zákaz vjezdu do chráněných krajinných oblastí. Výjimkou není ani CHKO Brdy, která se otevřela návštěvníkům po řadě let, kdy zde byl vojenský újezd. Co byste měli vědět, aby se vám sběračská vášeň neprodražila?

Před několika dny začala houbařská sezóna a …
Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových vozidel do CHKO Brdy, pokud nevlastníte výjimku. Ta musí být umístěna viditelně za čelním sklem vozidla. Dalšími pravidly správného chování v lese se podrobně zabývá Zákon č. 289/1995 Sb.Zákon o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon).

V lesích je zakázáno:
  • rušit klid a ticho,
  • sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les ( to se může týkat například sběru tzv. hřebeny),
  • jezdit a stát s motorovými vozidly, vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
  • vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
  • mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních, kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa ( v CHKO Brdy taková místa žádná vyhrazená nejsou! ),
  • odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
  • znečišťovat les odpady a odpadky.
To je jen stručný výčet několika základních pravidel. Sankce za porušení mohou být od 5.000 až do 15.000,- Kč

Samozřejmě jsou zde i další nařízení a zákazy, které je třeba dodržovat a vyhýbat se jejich porušování. Například rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.

Jednoznačně platí zákaz vjezdu motorových …
V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, jsme se zeptali tiskové mluvčí Policie ČR v Příbrami, por. Bc. Moniky Schindlové, jak to v současné době vypadá s ukázněností řidičů a návštěvníků CHKO Brdy.

„V období od 1.června do dnešního dne postihli policisté Obvodního oddělení Příbram - venkov již celkem 30 řidičů za porušení zákazu vjezdu motorových vozidel a jednoho návštěvníka pokutovali za rozdělávání ohně v lese," uvedla na naši otázku. Dále pokračovala: „Jen za uplynulý víkend bylo pokutováno celkem 12 řidičů za porušení zákazu vjezdu do oblasti CHKO.“

Nezbývá než doporučit řidičům a návštěvníkům této chráněné krajinné oblasti a požádat je, aby využívali parkovišť na jejích okrajích a zbytečně neporušovali daná pravidla a zákazy vjezdu. Ušetří si tím vysvětlování a nemalé peníze. Současně ani nedoporučujeme ve vozidle ponechávat cenné věci, nemuselo by se to rovněž vyplatit. Ne nadarmo se říká a policisté na to často upozorňují: „Auto není trezor!"

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi, …
Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, posádka nedaleko česala hřebenem borůvky

Auto přímo v CHKO nedaleko vrcholu Praha, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: por. Bc. Monika Schindlová DiS.- tisková mluvčí PČR Příbram
foto: mip a čtenář

autor: mipDalší články

Ofenzivní hra a fotbal nahoru dolů, který diváky bavil, skončil u Litavky dělbou bodů. Ofenzivní hra a fotbal nahoru dolů, který diváky bavil, skončil u Litavky dělbou bodů. 1. FK Příbram – FK Teplice 1:1 (1:0) V sobotu 21. července se v Příbrami hrála po roční odmlce opět první Fortuna:Liga. V úvodním kole přivítala Příbram na svém stadionu Severočechy z Teplic. Utkání nabídlo spoustu šancí, ale padly „jen“ dvě branky 22. července 2018   (16:39) Právě teď: V prostoru ulice Čechovská u Tiket Sport Baru zasahuje větší množství příslušníků Policie ČR Právě teď: V prostoru ulice Čechovská u Tiket Sport Baru zasahuje větší množství příslušníků Policie ČR Místo zásahu je zcela uzavřeno policejními páskami, příslušníci Policie zasahují v neprůstřelných vestách 22. července 2018   (14:05) Blesková zpráva Smolotely zaplavily pouťové atrakce Smolotely zaplavily pouťové atrakce Makovskou pouť obvykle provází horké letní počasí, letošní rok není výjimkou. Užít si ji můžete ještě dnes 22. července 2018   (11:03) FOTOGALERIE Přijďte na prohlídku svatohorského sklepení a dozvíte se mnoho zajímavostí nejen o něm Přijďte na prohlídku svatohorského sklepení a dozvíte se mnoho zajímavostí nejen o něm Ještě dnes se můžete podívat, kde se sklepy nacházejí a dozvědět se něco o tom, jak to jezuité plánovali a jak to ve skutečnosti vypadá. 22. července 2018   (09:10) Pro malé hokejisty skončily prázdniny. Zimní stadion hostil první letošní kemp Pro malé hokejisty skončily prázdniny. Zimní stadion hostil první letošní kemp „Zimák poskytuje „profi“ zázemí,“ říká příbramský trenér Milan Filipi. 22. července 2018   (07:08) ROZHOVOR Dnešní promítání v letním kině se ruší Dnešní promítání v letním kině se ruší Ještěři zaútočí na Příbram až v příštím týdnu 21. července 2018   (19:10) Aktuálně: Auto na střeše si vyžádalo pomoc záchranných složek Aktuálně: Auto na střeše si vyžádalo pomoc záchranných složek Profesionální hasiči z Příbrami aktuálně zasahují u dopravní nehody osobního auta 21. července 2018   (18:26) AKTUÁLNĚ Kukuřice neroste, bludiště v Chrašticích prozatím není v provozu Kukuřice neroste, bludiště v Chrašticích prozatím není v provozu Skvělé dobrodružství na čerstvém vzduchu se prozatím nekoná. Nenechte se zmýlit zavádějící informací, která proběhla některými příbramskými medii 21. července 2018   (16:48) pribram.cz je pod ostrým dohledem pribram.cz je pod ostrým dohledem Hlavní Facebookový profil našeho zpravodajského portálu dosáhl dnes počtu 10 000 sledujících 21. července 2018   (14:09) Večer v Příbrami zaútočí ještěři Večer v Příbrami zaútočí ještěři Akční dobrodružný sci–fi film plný dinosaurů – pod širým nebem na plátně příbramského letního kina 21. července 2018   (11:19)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz