24. 1. svátek má Milena

Viník incidentu v Milínské? Zřizovatel, řidič nebo chodkyně?

12. ledna 2019   (17:23)
Viník incidentu v Milínské? Zřizovatel, řidič nebo chodkyně?

Dopravní expert Ing. Stanislava Jakešová se vyjádřila k události, kde málem došlo ke střetu osobního vozidla s chodcem.


Incident, který se odehrál ve středu 9.ledna, vyvolal řadu diskuzních příspěvků na sociálních sítích. Na jedné straně diskutující pranýřují řidiče, na druhé pak chodkyni. 

Mezi názory jsme mohli číst "Vina chodce? Chodec byl auty puštěn. Když jde chodec pomalu po přechodu, tak Vás zdržuje a nadávate. Když běží aby nezdržoval, tak je to jeho vina a má se přizpůsobit provozu?". 

Jiný diskutující vidí situaci jinak, "Takhle se běhá po přechodu? Má štěstí, že se jí nic nestalo. Snad to bude ponaučení pro všechny:" 


"Já bych v první řadě "pochválil" toho, kdo takto "přehledně" umístil ten přechod," zní další z příspěvků na Facebooku.

Oslovili jsme dopraního experta Ing. Stanislavu Jakešovou, zda by naší redakci mohla poskytnout odborný názor na událost. 

Paní Jakešová je absolventka Vysoké školy dopravní v Žilině a profesně se zabývá bezpečností silničního provozu. V roli vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje jako první v ČR formovala strategii bezpečnosti na krajské úrovni.
Do projektů Týmu silniční bezpečnosti se zapojila v roce 2016. Zabývá se problematikou bezpečnosti pozemních komunikací zejména ve spojení s dopravními nehodami se závažnými následky.

"Přechod pro chodce je v místě panelové zástavby, kde se dá očekávat velká frekvence chodců. Samotný přechod je přes tři jízdní pruhy, z nichž prostřední je veden na odbočení doleva. Bez dělícího ostrůvku si koleduje o podobné situace, které mohou skončit i hůře. 
Chodkyně evidentně velice pospíchala a nejbližší jízdní pruh byl volný. Že se v protisměru blíží několik aut asi mohla vidět. Auta v prostředním jízdním pruhu stála před přechodem a dávala přednost a současně se připravovala na odbočení, které následuje za přechodem. O navázaní očního kontaktu řidičů a chodkyně se můžeme domnívat, že nenastal.
Auto jedoucí rovně, nevím jakou rychlostí se pohybovalo, se mohlo domnívat, že auta v prostředním jízdním pruhu se připravují na odbočení a míjelo je. Reakce řidiče byla naštěstí rychlá a reakce chodkyně také." 
sdělila informace portálu pribram.cz.


"Na vině je ten, kdo na tomto místě nechal vybudovat přechod pro chodce, další je chodkyně, která si evidentně byla jistá, že silnici přejde a jako třetí řidič černého auta, který vlevo mohl vidět stojící bílé auto u přechodu a mohl pochopit, že se něco děje, přesto, že chodkyni neviděl." 
 
"Protože příští střet by nemusel dopadnout takhle dobře, doporučuji přechod pro chodce posunout za křižovatku, kde jsou již pouze dva jízdní pruhy. Současně doporučuji umístit ochranný prvek v místě přechodu tak, aby chodci byli alespoň trochu chráněni.
 
Diskuse je dobrá, protože jak chodci tak řidiči by měli o problematice diskutovat a na komunikacích zejména v obci by měli být pozorní co nejvíce. Případ střetu se zraněním nemá vítěze, ale jen poražené," doplnila Jakešová.

Vídeo v článku Záběry z palubní kamery: Milínská ulice si málem připsala další dopravní nehodu auta s chodcem na přechodu, do dnešního dne shlédlo téměř padesát tisíc čtenářů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Na Svaté Hoře je k vidění výstava „Václav Havel – Politika a svědomí“ Na Svaté Hoře je k vidění výstava „Václav Havel – Politika a svědomí“ Myšlenky a osobnost prvního prezidenta České republiky jsou k vidění v Mníšecké kapli. 23. ledna 2019   (19:51) Na handicapovaného mladíka se vybralo devadesát tisíc Na handicapovaného mladíka se vybralo devadesát tisíc Sbírka byla pořádána na 26letého Patrika, který si před deseti lety po skoku do vody poranil páteř, nyní může hýbat jen rameny a počítač ovládá pusou. 23. ledna 2019   (17:11) Česko je na prahu chřipkové epidemie. Nemocných přibývá i v Příbrami. Česko je na prahu chřipkové epidemie. Nemocných přibývá i v Příbrami. Jako každý rok začíná v lednu období chřipek. Můžeme mluvit na našem okrese už o epidemii? 23. ledna 2019   (14:57) Dostali jste od Ježíška nové kolo? Chraňte ho forenzním značením! Dostali jste od Ježíška nové kolo? Chraňte ho forenzním značením! V loňském roce město Příbram za finanční podpory Ministerstva vnitra připravilo projekt forenzního identifikačního značení pomocí syntetické DNA. 23. ledna 2019   (12:48) Odcizeno 700 litrů topného oleje, hydraulika z traktoru nebo zfetovaný řidič se zákazem řízení Odcizeno 700 litrů topného oleje, hydraulika z traktoru nebo zfetovaný řidič se zákazem řízení Svodka událostí na Milínsku očima policistů 23. ledna 2019   (10:53) Armádní klub si proti Příbrami zastřílel skoro jako z kulometu Armádní klub si proti Příbrami zastřílel skoro jako z kulometu FK Dukla Praha - 1.FK Příbram 4:0 (2:0) V úterý 22. ledna na hřišti v pražských Satalicích hráči 1.FK sehráli další přípravné utkání proti Dukle Praha. 23. ledna 2019   (09:40) Spolek Brdy letos bude řešit otázku. Restaurace v CHKO jako v amerických parcích? Spolek Brdy letos bude řešit otázku. Restaurace v CHKO jako v amerických parcích? Členové loni vzniklého spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko by měli letos vést diskusi o vizi, jak s Brdy naložit. Zda zůstanou nedotčené turistickou infrastrukturou nebo budou ve stylu amerických národních parků. 23. ledna 2019   (08:06) Policie stále nezná škodu na havarovaném vrtulníku Policie stále nezná škodu na havarovaném vrtulníku Vrtulník havaroval v sobotu 15. prosince před pátou hodinou ranní 23. ledna 2019   (06:18) Poslanci schválili proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci Poslanci schválili proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci Dle očekávání bylo schváleno proplácení nemocenské i za první tři dny. 22. ledna 2019   (22:16) Téměř šest set opilých či zfetovaných řidičů Téměř šest set opilých či zfetovaných řidičů V loňském roce zjistili policisté na Příbramsku při silničních kontrolách u 577 motoristů, že usedli za volant ovlivnění návykovými látkami. 22. ledna 2019   (18:14)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz