29. 4. svátek má Robert
PB | Realitní

Věznice Příbram slaví 70 let své existence

17. května 2023   (19:12)
Dalších 8 fotografií v galeriiVěznice Příbram slaví 70 let své existence
foto: Věznice Příbram

Samotný ceremoniál byl jednou z akcí, které se v letošním, pro Věznici Příbram důležitém roce, za účelem důstojného oslavení jubilea, průběžně konají.


Věznice Příbram slaví 70 let své existence. Na slavnostní ceremonii při příležitosti významného jubilea přijali pozvání ředitele věznice plk. Petra Červeného bývalí i současní zaměstnanci věznice, zástupci ministerstva spravedlnosti, generálního ředitelství a věznic, policie, justice, města, městské policie, či podporovatelů z řad zaměstnavatelů vězněných osob a organizací z pospenitenciární oblasti. Mnozí z nich také obdrželi Pamětní medaili Věznice Příbram vydané k této příležitosti.

Samotný ceremoniál byl jednou z akcí, které se v letošním, pro Věznici Příbram důležitém roce, za účelem důstojného oslavení jubilea, průběžně konají. Řečníci z řad hostů zdůrazňovali důležitost spolupráce s věznicí v rámci regionu, vyjadřovali podporu pracovníkům při vykonávání namáhavé a mnohdy i společensky nedoceněné práce, v rámci které je důležité si ve svém osobním morálním kodexu udržet zásadu humanity. Také ocenili odpovědný přístup zaměstnanců a příslušníků k jejich specifické práci či službě.
Přítomným byla formou prezentace připomenuta historie a důležité momenty z existence zařízení, které se z pracovně nápravného tábora rozvinulo za sedm desítek let do věznice úspěšně rozvíjející moderní trendy vězeňství.
Krátké shrnutí vysvětlující vznik a vývoj věznice:

Historie vzniku věznice nás vede do 50. let minulého století, kde její vznik úzce souvisí především s místními geologickými podmínkami spojenými s výskytem uranové rudy. Věznice od této doby až po současnost prošla celou řadou zásadních změn, z nichž nejdůležitější vám v toku času chceme níže představit.

Začátkem 50. let byl na Příbramsku proveden intenzivní geologický průzkum, který prokázal bohatá naleziště strategické uranové rudy a za účelem hlubinné těžby se v květnu roku 1953 zřizuje vězeňské zařízení „Nápravně pracovní tábor Bytíz“, jehož název byl odvozen od nedaleké obce.
Ubytování vězňů zde bylo uskutečňováno především v narychlo postavených celodřevěných přízemních ubytovnách, kde každá měla cca 10 ložnic, přičemž kapacita ložnice činila až 20 osob. Ubytovací kapacita se v této době blížila k hranici 2000 osob. Pro vytvoření srovnávacího náhledového kontextu je uvedeno, že v prosinci roku 1956 zde bylo umístěno 1894 vězňů, což je téměř o tisíc osob více, než je současná kapacita věznice.
Převážná většina vězňů pracovala v uranových dolech, další část na výstavbě občanských objektů pro obyvatele města Příbrami a také v rámci vnitřní režie věznice.
Již od počátku byl vyvíjen tlak na vysoké pracovní výkony odsouzených, kdy zejména v první polovině 50. let byly pro těžbu vytvořeny pouze jednoduché podmínky. Lze uvést, že pro získání uranové rudy bylo především využito množství lidské síly bez výraznějšího použití moderního dobývacího zařízení. Toto ve svém důsledku vedlo k mnohým tragickým úrazům a těžba často zanechávala u pracujících v podzemí výrazné zdravotní obtíže. Daň za těžbu uranové rudy tak nesli nejen vězni, ale i civilní pracovníci, kteří rovněž v podzemí pracovali. Samotné metody těžby se již od konce 50.let postupně modernizovaly a zkvalitňovaly, ale hlubinné dobývání uranové rudy vždy představuje těžkou a nebezpečnou práci.
Z pohledu skladby vězňů se ve vězeňském zařízení Bytíz nalézali nejen odsouzení za kriminální trestnou činnost, která se ostatně vyskytuje i v současné době, ale rovněž zde bylo uvězněno i větší množství osob, které považujeme za politické vězně.
K zásadním změnám dochází v polovině 60. let, kdy tehdejším socialistickým Československem byla závazně přijata většina mezinárodních pravidel, která určovala způsob zacházení s vězněnými osobami. V tomto období rovněž dochází k postupné výstavbě i modernizaci ubytovacích kapacit a ve věznici (tehdy již Nápravně výchovný ústav Příbram) bylo započato s reedukační činností, která se však soustředila především na oblast kolektivní převýchovy. Základním pilířem bylo sice pracovní zaměstnávání, ale s příchodem využívání moderní techniky vyvstal požadavek na zvyšování kvalifikace a profesního vzdělávání odsouzených prostřednictvím učňovského školství (hornické a strojírenské profese) realizovaného ve věznici. V počátku 80. let uplynulého století dochází k útlumu těžby uranové rudy. Z tohoto důvodu se odsouzení v postupně zvyšujícím se počtu pracovně využívají při výstavbě objektů občanské vybavenosti i v dělnických, převážně strojírenských profesích v dnes již zaniklých národních podnicích.
Po roce 1989 zpočátku zajišťovala věznice výkon trestu odnětí svobody především pro odsouzené muže zařazené do II. nápravně výchovné skupiny (později v souvislosti se změnou zákona do typu věznice s ostrahou). Po zavedení reforem, které byly cíleny k návratu humanistického pojetí vězeňství, byl ve věznici v čím dál vyšší míře kladen důraz na efektivní resocializační zacházení s odsouzenými. Od roku 2000 byl ve věznici ustálen typ s ostrahou, v němž byla zřízena oddělení pro odsouzené vykonávající trest ve věznici s dozorem a s dohledem.
Současnost věznice

V současné době je profilací Věznici Příbram určen typ s ostrahou, kde vykonávají trest odnětí svobody odsouzení muži v nízkém, středním a vysokém stupni zabezpečení. Z důvodu efektivnějšího reedukačního působení v rámci diferencovaného zacházení je ve věznici zřízen nástupní oddíl, výstupní oddíl, bezdrogové zóny s terapeutickým i standardním zacházením, specializovaný oddíl pro odsouzené s poruchou osobnosti a chování způsobenou užíváním návykových látek, oddíl nekuřácké zóny, krizový oddíl, uzavřený oddíl a standardní oddíly, kde se umisťují odsouzení dle dalších specifik (oddíl pracujících odsouzených, oddíl nepracujících odsouzených apod.). Za účelem profesního vzdělávání odsouzených bylo v roce 2021 opětovně zřízeno školské vzdělávací středisko.
Aktuální normová ubytovací kapacita Věznice Příbram činí 868 odsouzených, přičemž tato kapacita je dlouhodobě překročena. Pro zajištění stanovených úkolů má věznice přiděleno celkem 332 tabulkových míst pro pracovní a služební poměr, a proto patří mezi významnější zaměstnavatele v Příbrami a jejím okolí.
Po architektonické stránce se z původního vězeňského zařízení zřízeného v 50. letech do současné doby nedochovalo téměř nic a z tohoto důvodu Věznice Příbram nemá žádnou stavební historicky prezentující dominantu jako např. věznice Mírov, Plzeň či Valdice. Ve svém vývoji byla věznice totiž postupně dle svého zaměření upravována, významné stavební rekonstrukce a výstavby byly uskutečněny především po roce 2000. K nejvýznamnějším investičním akcím posledních let patří výstavba víceúčelových hal, kotelny, zateplení ubytovacích a pracovních prostorů, celková rekonstrukce kuchyně a technického zázemí autoparku, rekonstrukce vnějšího i vnitřního zabezpečení apod.

Fotogalerie

Věznice Příbram slaví 70 let své existence () Věznice Příbram slaví 70 let své existence (1) Věznice Příbram slaví 70 let své existence (2) Věznice Příbram slaví 70 let své existence (3) Věznice Příbram slaví 70 let své existence (4) Věznice Příbram slaví 70 let své existence (5) Věznice Příbram slaví 70 let své existence (6) Věznice Příbram slaví 70 let své existence (7)

foto: Věznice Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Středočeský kraj věnuje loňský zůstatek hlavně do dopravy nebo zdravotnictví Středočeský kraj věnuje loňský zůstatek hlavně do dopravy nebo zdravotnictví Rozdělení přebytku 1,67 miliardy korun dnes schválili krajští zastupitelé. Čarodějnice se slétnou na Novák i k huti Barbora, zapálení hranice se letos nekoná Čarodějnice se slétnou na Novák i k huti Barbora, zapálení hranice se letos nekoná S platností od 30. dubna vydal Středočeský kraj vzhledem k riziku vzniku požárů zákaz … Ve Středočeském kraji přibylo minulý týden 192 případů černého kašle Ve Středočeském kraji přibylo minulý týden 192 případů černého kašle Od začátku letošního roku mají středočeští krajští hygienici hlášeno 1508 případů … Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, ani na zahradách u lesa Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, ani na zahradách u lesa Nařízení se týká rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně i dalších rizikových … AKTUALIZOVÁNO Oslavte 140 let Sboru dobrovolných hasičů z Dalekých Dušníků Oslavte 140 let Sboru dobrovolných hasičů z Dalekých Dušníků Dobrovolní hasiči mají v Česku velkou tradici a výjimkou není ani obec Daleké Dušníky. … Počasí s letními teplotami zůstane do čtvrtka, pak se mírně ochladí Počasí s letními teplotami zůstane do čtvrtka, pak se mírně ochladí Od čtvrtka přijdou přeháňky, pak i bouřky. Středisko družicových spojů u Sedlce-Prčice je zajímavostí pro turisty Středisko družicových spojů u Sedlce-Prčice je zajímavostí pro turisty Od zprovoznění prvního střediska družicových spojů v Československu u Sedlce-Prčice na … Příčinou největší české důlní katastrofy byla neopatrnost, zemřelo 319 horníků Příčinou největší české důlní katastrofy byla neopatrnost, zemřelo 319 horníků Během záchranné akce byly k vidění drsné výjevy. Výtahové šachty přijížděly často … Vrchní sestra: V příbramské nemocnici provedeme přes 4600 operací ročně Vrchní sestra: V příbramské nemocnici provedeme přes 4600 operací ročně Příbramská nemocnice má k dispozici celkem 6 centrálních operačních sálů. ROZHOVOR
Aktivita klíšťat je opět na vysokém stupni Aktivita klíšťat je opět na vysokém stupni Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenáší, jsou klíšťová encefalitida a lymská …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies