16. 2. svátek má Ljuba

Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených, v Příbrami přes 200 vězňů

20. června 2014   (11:07)
Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených, v Příbrami přes 200 vězňů

Počtem pracujících vězňů patří příbramská věznice k nejlepším.


Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených. Podíl pracujících vězňů záleží na pracovních nabídkách, kvalifikaci odsouzených a režimu, ve kterém trest vykonávají. Vězni ze středočeských věznic pracují většinou přímo v areálech nápravných zařízení, zájem ale mají i zaměstnavatelé mimo věznice. Vězni se uplatňují v různých odvětvích, většinou jde o pomocné práce například ve stavebnictví a údržbářství, ale i dalších dělnických profesích, zjistila ČTK.

V příbramské věznici pracuje přes 200 chovanců

Přímo v areálu příbramské věznice je přibližně 180 pracovních míst, dalších 25 odsouzených pracuje mimo věznici, kde mohou ale být zaměstnáni jen odsouzení do zařízení s dohledem a dozorem. "Mimo věznici je o odsouzené větší zájem, než jsme schopni poskytnout. Jsme totiž věznice se zařazením převážně v typu s ostrahou," uvedla mluvčí příbramské věznice Veronika Schrödlová. V Příbrami si odpykává trest zhruba 720 odsouzených, počet zaměstnaných se v posledních letech výrazně nezměnil.
Velký zájem o zaměstnávání odsouzených je také ve Věznici Jiřice na Nymbursku, přímo v areálu jsou všechna pracovní místa pro odsouzené obsazena. "Aktuálně uvnitř areálu věznice pracuje zhruba 70 odsouzených ve vnitřním provozu věznice, pro cizí subjekty pracuje uvnitř věznice 40 odsouzených," sdělila mluvčí věznice Hana Prokopová.

Jiřická věznice, kde je přes 670 odsouzených, je zařízení s ostrahou, proto je problematické na nestřežené pracoviště posoudit a schválit odsouzené. "Pouze omezenému počtu odsouzených je povolen venkovní pohyb, v současné době se jedná o 75 odsouzených," doplnila mluvčí.

Také odsouzení v Jiřicích pracují převážně v oborech, které nevyžadují odbornou kvalifikaci. Ti, kteří jsou vyučeni například jako kuchař, číšník, zámečník, elektrikář, zedník a podobně, pracují třeba v kuchyni věznice nebo jako údržbáři. "Ve srovnání s roky předcházejícími, je zaměstnanost odsouzených nižší, a to v důsledku amnestie prezidenta republiky z ledna 2013," uvedla Prokopová.

V Oráčově na Rakovnicku pracuje většina vězňů také přímo v areálu věznice, kde je přibližně 450 odsouzených. V areálu je kolem 270 pracovních míst, na nestřeženém pracovišti zhruba 15. "Po dobu několika let je počet pracovních míst ve věznici i mimo ni stabilní," informovala mluvčí věznice Kateřina Hůlová. Vězni se v práci věnují třeba kompletaci propagačních materiálů a příborových setů a pracují také v zemědělství a ve stavebnictví.

Na pracovištích mimo věznici Vinařice na Kladensku pracuje bez přímého střežení devět odsouzených. Ostatní jsou pracovně zařazeni v rámci areálu věznice. Nyní je ve věznici přes 900 odsouzených, převažují ti v režimu s ostrahou. "Aktuální zaměstnanost odsouzených je více než 67 procent. Lze konstatovat, že od roku 2010 se nám daří držet zaměstnanost vězňů nad 60 procent," uvedl mluvčí věznice Ivan Suchý.

Kromě vinařické, příbramské, oráčovské a jiřické věznice je ve středních Čechách ještě věznice ve Velkých Přílepech u Prahy, která je však po loňské amnestii prázdná.
Nyní v České republice existují čtyři typy věznic: s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou, které mají nepřísnější režim.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: sxc

autor: sbe snmDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz