22. 2. svátek má Petr

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

21. prosince 2018   (06:10)
Dalších 23 fotografií v galeriiVánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

Nejen ti nejotrlejší zločinci musí prožít vánoční svátky ve výkonu trestu. Jaký je denní režim odsouzených? Navštívili jsme příbramskou věznici.


Vánoce jsou bezpochyby tím nejradostnějším obdobím roku a měly by být svátky lásky, klidu a míru. Čas setkávání s těmi nejbližšími a přáteli. Chvíle, kdy bychom všem měli dát vědět, jak rádi s nimi jsme. Ne všichni mohou být v tomto čase se svými blízkými. Odsouzení v příbramské věznici vnímají toto období spíše jako tísnivé, kdy odloučení od rodin na ně dopadá více než obvykle. Vedení se snaží odsouzeným v tomto adventním čase pomoci překlenout toto období. Pro muže v šedém připravili program, při kterém pečou vánoční cukroví nebo třeba vyrábějí vánoční přání. 
 

Vánoce jsou bezpochyby tím …
Za účasti zkušené vychovatelky, paní Olgy Karasové, si muži ve výkonu trestu vyzkoušeli roli hospodyňky, kdy sami připravovali cukroví. „Když jsem byl na svobodě, aktivně jsem pomáhal při této činnosti i doma. Nepřijde mi, že by to měla být jen povinnost žen. Jsem rád, že se i v tomto prostředí mohu zapojit do přípavy vánoční tabule. Ani na svobodě se těmto zvyklostem v budoucnu určitě nebudu vyhýbat," říká jeden z odsouzených.
Asi patnáct vězňů se za naší přítomnosti v poklidné atmosféře věnovalo výrobě těsta a tvarování rohlíčků. ​„Z celkového počtu odsouzených se této aktivity věnuje asi osmdesátka, ostatní jsou třeba nemocní, nemají zájem nebo jsou v zaměstnání,"  prozradila mluvčí věznice Milena Palková.

Za účasti zkušené vychovatelky, paní Olgy …
Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto období. „Návštěvy probíhají standardním způsobem. Jsou povolené jednou měsíčně na tři hodiny s tím, že maximální počet osob je stanoven na čtyři. Jedinou změnou režimu jsou benefity pro některé osoby, ve formě vánočních koncertů nebo duchovních služeb pro věřící. Při vzorném chování lze umožnit i návštěvu partnerky či manželky v soukromí, ale ta podléhá procesu schvalování ředitelem věznice,"  dodává Palková. 

Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto …
Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý večer symbolizovat hojnost. Bramborový salát se smaženým kaprem a knedlíčkovou či rybí polévkou bývá zvykem. „Vánoční stravu mají i odsouzení. Ke snídani se podává vánočka, k večeři pak bramborový salát se smaženým řízkem. Pro vegetariány nebo osoby které nejedí maso pak vánoční houbový kuba. Navíc si každý odnese balíček se sladkostmi a cukroví," informuje tisková mluvčí.

Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý …
„Výkon trestu si odpykává momentálně 960 odsouzených. Věznice s ostrahou je rozdělena do tří kategorií na nízký, střední a vysoký stupeň zabezpečení. V současné době chodí do zaměstnání asi třetina. Z peněz které vydělají, splácejí své pohledávky, které jim vznikly na svobodě." uzavřela Palková.

Tip redakce: 
Příbramská věznice chce postavit další halu a zřídit učiliště
Za zdmi příbramské věznice se můžete potkat jak s neplatičem alimentů, tak i s odsouzeným vrahem
Podívejte se s námi za zdi příbramské věznice
 

„Výkon trestu si odpykává momentálně 960 …

Fotogalerie

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? () Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (1) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (2) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (3) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (4) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (5) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (6) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (7) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (8) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (9) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (10) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (11) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (12) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (13) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (14) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (15) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (16) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (17) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (18) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (19) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (20) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (21) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (22)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Jdete v sobotu “na Gotta“? Přinášíme vám instrukce k akci Jdete v sobotu “na Gotta“? Přinášíme vám instrukce k akci Příbramská akce roku je za dveřmi. Již tuto sobotu 23.února vystoupí ve sportovní příbramské hale historicky nejúspěšnější zpěvák naší země 21. února 2019   (19:35) Dobříš chce letos zateplit sportovní halu Dobříš chce letos zateplit sportovní halu Dělníci již položili novou podlahu, obložili stěny a osadili nové ribstoly. 21. února 2019   (16:50) Lucie Pudilová před premiérou UFC v Praze: Nechci zklamat fanoušky Lucie Pudilová před premiérou UFC v Praze: Nechci zklamat fanoušky Dva dny před duelem se zkušenou americkou soupeřkou Liz Carmoucheovou je sice lehce nervózní ze závěrečného snižování váhy, které ji v nejbližších hodinách čeká, na životní zápas se ale cítí dobře připravena. 21. února 2019   (14:40) Centrum sociálních a zdravotních služeb chystá jarní ples Centrum sociálních a zdravotních služeb chystá jarní ples Ples je určen pro seniory, ale i širokou veřejnost. Hostem večera bude zpěvák Petr Rezek. 21. února 2019   (12:37) V polském mase našli veterináři salmonelu, zavádí mimořádná opatření V polském mase našli veterináři salmonelu, zavádí mimořádná opatření Vzorky infikovaného masa byly odebrány ve Středočeském kraji. 21. února 2019   (10:15) Příbram chce požádat o dotaci na úpravy kulturního domu Příbram chce požádat o dotaci na úpravy kulturního domu Kromě bezbariérových úprav má být opraven chodník v Tylově ulici a na třídě Osvobození v úseku od autobusové zastávky u 2. polikliniky až ke kulturnímu domu. 21. února 2019   (08:08) Zastupitelé budou schvalovat výjimky z nočního klidu. Na kdy připravit špunty do uší? Zastupitelé budou schvalovat výjimky z nočního klidu. Na kdy připravit špunty do uší? Jedná se jen o několik málo akcí v rámci celého kalendářního roku. 21. února 2019   (06:07) I v letošním roce budou moci občané čerpat z Fondu zápůjček města I v letošním roce budou moci občané čerpat z Fondu zápůjček města Tento fond v roce 2018 nahradil Fond oprav a modernizace 20. února 2019   (19:37) Město chce v příštím roce vybudovat nový domov pro seniory Město chce v příštím roce vybudovat nový domov pro seniory Nedostatek míst v obdobných zařízeních trápí obce po celé republice. 20. února 2019   (17:03) Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti  ‚Nemocnice Středočeského kraje‘ Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti ‚Nemocnice Středočeského kraje‘ Zřízení nové akciové společnosti kraj podle odhadů vyjde na 10 milionů korun 20. února 2019   (14:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz