16. 2. svátek má Ljuba

V příbramské větvi metanolové kauzy padly podmíněné tresty

12. června 2014   (15:09)
V příbramské větvi metanolové kauzy padly podmíněné tresty

Metanolová kauza v Příbrami poškodila zdraví třem lidem.


Příbramský okresní soud vynesl tresty v kauze související s metanolovou aférou, která si v Česku vyžádala životy desítek lidí. Majitel příbramské firmy obchodující s alkoholem a jeho syn dostali tři roky s odkladem na pět let za neoznačené zboží. Nepodařilo se jim ale prokázat zvlášť závažný zločin ohrožení zdraví, který požadovala žalobkyně. Třetí obžalovaný, řidič firmy, byl zproštěn viny. Metylalkohol na Příbramsku poškodil zdraví třem lidem. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala, rozsudek tak není pravomocný.

Kromě podmínky i pokuta přes půl milionu

Podle soudkyně Soni Protivové není pochyb o tom, že majitel firmy LEKO Příbram Jaromír Smrčina a jeho syn Jaromír Smrčina mladší uvedli do oběhu šestilitrové barely bez kontrolních pásek, a z odposlechů je údajně patrné, že věděli o pochybném původu alkoholu. Uvědomovali si prý, že mohou ohrozit zdraví lidí, ale na základě předchozích zkušeností spoléhali na to, že se žádné problémy nevyskytnou. Dopustili se tak podle soudkyně vědomé nedbalosti. Kromě podmíněných trestů jim soud uložil zaplatit více než půl milionu korun zdravotní pojišťovně za léčbu otrávených pacientů.

Státní zástupkyně navrhovala čtyři roky ve vězení

Státní zástupkyně Daniela Bártíková pro oba navrhovala čtyři roky ve věznici s ostrahou a pro třetího obžalovaného, řidiče Václava Puchmajera, nepodmíněný trest při spodní hranici zákonné sazby. "Všichni tři poškození utrpěli závažnou otravu alkoholem, byli v ohrožení života a bez včasné lékařské pomoci by zemřeli," namítla.

Smrčinovi podle Bártíkové obchodovali s nápoji, které získali pokoutně a za nápadně nižší cenu. Podle obhajoby se ale nepodařilo prokázat, že metyl pocházel právě od nich. Obžalovaní poukázali na opakované kontroly celníků v jejich provozovně. Smrčina starší prohlásil, že svou firmu budoval 24 let a nemá zapotřebí takhle riskovat. Poukázal i na to, že neprodává jednotlivé barely, ale zabývá se velkoobchodem. Kdyby na Příbramsku distribuoval metyl on, tak by prý postižených muselo být mnohem víc. "Jsem přesvědčen, že to nemohlo být od nás," řekl. Podle něj se potřebovala svalit vina na někoho z příbramského regionu.

V nemocnici skončili tři lidé

Závadný alkohol se údajně prodával v restauraci v Bohutíně a v prodejně v Příbrami, v nemocnici skončili tři lidé. Podle znaleckého posudku, na němž se podílela desítka odborníků ze sedmi různých oblastí medicíny, byl u všech pacientů zjištěn těžký rozvrat vnitřního prostředí. Měli poruchy vidění a zhoršené dýchání, jeden z otrávených se dostával do kritického stavu. U nikoho se ale nakonec neprojevily trvalé následky. Odborníci nicméně upozorňují, že se tak ještě může stát v následujících měsících nebo letech, proto je postižené třeba sledovat.

Metanolová aféra v Česku začala v září 2012 a vyžádala si desítky obětí. Hlavní aktéři se zpovídali před soudem ve Zlíně, údajní míchači směsi dostali doživotí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: sxc

autor: khj jptDalší články

Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚ Egon Vůch přestoupil do Příbrami Egon Vůch přestoupil do Příbrami Žádné neznámé jméno. Své dorostenecké roky prožil u Litavky, a tak zdejší prostředí zná. 16. února 2019   (14:49) Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Do klání o nejkrásnější vánoční stromeček se přihlásilo celkem 61 jedliček, smrčků i boroviček. Který z nich byl ten "nej", určili naši čtenáři 16. února 2019   (12:02) Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Rodiče malého Tobiáška si převzali včera svou výhru v celoroční soutěži 16. února 2019   (09:31) Čeká nás slunečný víkend Čeká nás slunečný víkend Odpolední teploty budou stoupat až k 15 °C. 16. února 2019   (07:20) V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz