20. 3. svátek má Světlana

Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší

AKTUALIZOVÁNO
14. září 2018   (08:40)
Dalších 22 fotografií v galeriiÚčel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší

V oblasti nedávno otevřené Chráněné krajinné oblasti Brdy stále probíhá značení turistických tras. Aktuální způsob provedení však silně zarazil i její návštěvníky.


Kdo by neměl rád Brdy a zejména území CHKO, které bylo nedávno otevřeno široké veřejnosti. Na části tohoto prostoru, kde donedávna hospodařila pouze Armáda ČR a Vojenské lesy ještě do dnešního dne není dokončeno značení turistických cest. Tuto činnost zde provádí Klub českých turistů. Trasy jsou předem dány a schváleny, zbývá jen pracovníkům KČT vzít svou obvyklou výbavu - barvy, šablony, štětce a k tomu nějaký kartáč na očištění místa, kde umístí novou turistickou značku. Ale ouha!

Tentokrát si zřejmě parta, provádějící tuto činnost, vysvětlila svou práci po svém a do batohu přibalila i pořádnou motorovou pilu! Když jsme se byli na místě podívat, potkali jsme i několik pěších turistů a dva cyklisty. Nad dílem značkařů se děsili a projevovali hrubou nespokojenost. Z těch slušnějších výrazů se dá jen opakovat: „Bezohlednost, lumpárna, šlendrián, neschopnost."  Zbytek komentářů by již přenos televizních médií vypípal.

To se opravdu musel ten zajímavý a jistě ne nejmladší smrk takovým brutálním způsobem zdevastovat? Že se neořezávaly nějaké uschlé, ale zcela zdravé větve je zřejmé na snímcích. Pahýly větví zůstaly neošetřené a strom s velkou pravděpodobnosí za nějakou dobu začne schnout a skončí bez jehličí, pokud si s tím matka příroda nějakým zázrakem neporadí.

A přitom stačilo tak málo! Je snad nedostatek volně stojících ukazatelů, které by posloužily místo ničení stromů necitlivými zásahy v podobě řezání několik centimetrů silných větví a to až do výše 2 metrů nad zemí a následným zaříznutím pořádných vrutů do kmene? Zůstává nad tím rozum stát, laik žasne a odborník se diví, jak je tohle možné.
Mohl tu stát volně stojící suchý oloupaný kmen přímo v křižovatce, tak jako na mnoha místech ČR, nejen v chráněných oblastech. Místo toho někdo zmasakroval kus přírody.....

Poničený strom naleznete na křižovatce nedaleko Dolejší Padrtě v oblasti Zadní Záběhlé směrem na Strašice. Podívejte se sami na vlastní oči, co člověk dokáže!

Kdo by neměl rád Brdy a zejména území CHKO, …
AKTUALIZOVÁNO:

14.září, 18:00
Náš článek vzbudil velký zájem čtenářů. Potěšilo nás, že řadě z vás nejsou Brdy lhostejné a dostalo se nám i několika reakcí:

Dle informací jednoho ze zdrojů je zřejmě pravděpodobnou příčinou a zásadním faktorem skutečnost, že KČT nepožádal o souhlas ke značení vlastníky pozemků a ti nemají následně možnost stanovit závazné podmínky pro značení, aby nedocházelo k podobným událostem. Pokud by tedy členové KČT dodržovali alespoň základní pravidla slušného chování a včas informovali alespoň lesního správce o způsobu značení, tak by zcela jistě došlo k dohodě a v místech, kde nejde použít strom, by byl instalován sloupek pro rozcestník. Proto nejspíše vznikají těžko uvěřitelné situace, kdy rozcestník na jedné z klíčových křižovatek na Boru je schovaný 200 m za křižovatkou, protože přímo na „borské křižovatce“ není žádný vhodný strom.

K případu značení se nám vyjádřil Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS ČR, s.p. :
Způsob umístění rozcestníku na Zadní Zaběhlé, stejně jako některé další okolnosti, které provázejí značení turistických tras v CHKO Brdy, nebyl učiněn se souhlasem Vojenských lesů a statků. VLS v této věci oslovují správu CHKO, která je místně příslušným orgánem státní správy k vydávání povolení značení tras na daném území. Pevně věřím, že jsme společně s CHKO a KČT schopni nalézt řešení, jak značení provádět způsobem, který nebude u veřejnosti vyvolávat rozčarování. My jsme připraveni pro to udělat maximum.“

Další podobné problémy se značením turistických tras mají dle jednoho z našich čtenářů například i na Trutnovsku.

16. září
Jak se zdá, nebude tak jednoduché vyjádření KČT získat, protože vedení oblasti zřejmě není známo, co značkaři ve Středočeském kraji činí. Předseda oblastního výboru KČT OBLAST STŘEDOČESKÁ, Jiří Laibl nám E-mailem odpověděl na dotaz: „Nejsem kompetentní mluvit za naše značkaře. Přeposílám Váš dotaz na pány Markvarta a Přílepka, kteří mají v KČT značení na starosti. Buď se Vám vyjádří přímo oni nebo Vám sdělí osobu, která měla obnovu značení v Brdech na starosti.​."

17.září
K celé záležitosti se nám vyjádřil přímo Ing. Pavel PŘÍLEPEK - předseda Rady značení KČT, manažer turistického značení KČT:

V prvé řadě bych se chtěl veřejnosti jménem značkařů KČT omluvit za takto provedené umístění směrovek na turistickém informačním místě Zadní Záběhlá. Ubezpečuji Vás, že toto není standardní způsob řešení umístění směrovek. Takto to naši značkaři opravdu nemají dělat.

Směrovky často umisťujeme i na stromy s použitím dřevěných lišt, ale na stromy k tomu vhodné bez nutnosti rozsáhlého řezání větví. Podle místní situace volíme provedení umístění směrovek buď na směrovník nebo na strom. V tomto konkrétním případě měly být směrovky správně umístěny na směrovník a k poškození stromu by tak nedošlo.
 
Celou věc prošetříme, se značkaři projednáme jejich pochybení a všechny naše značkaře znovu poučíme o tom jak a kde umisťovat směrovky na námi značených turistických trasách. I nám záleží na ochraně přírody a proto učiníme všechny dostupné kroky k tomu, aby se podobné selhání jednotlivce již neopakovalo.
 
Není zcela pravdou, že KČT nepožádal o souhlas se značením vlastníky pozemků. Pokud KČT značí novou trasu, vždy jsou vyžadovány souhlasy vlastníků pozemků. Také síť nových pěších turistických tras v oblasti Brd byla ze strany KČT projednávána s dotčenými obcemi, Správou CHKO Brdy i Vojenskými lesy a statky. Na základě jednání bylo navrhované vedení tras upravováno do výsledného stavu sítě tras, která byla se souhlasem všech zainteresovaných stran schválena. V rámci schválené sítě turistických tras se jednalo o to, kudy budou trasy vedeny, ale nebylo specifikováno na jakých místech budou umisťovány směrovky. I toto mohla být jedna z příčin vzniklé chyby.

Značení turistických tras je v rámci Klubu českých turistů organizováno Radou značení KČT a Krajskými komisemi značení, které spolupracují s oblastními výbory KČT. Práci značkařů organizují Krajské komise značení nebo jim podřízené značkařské obvody. Předseda oblasti tak nemusí mít přehled o činnosti jednoho každého značkaře stejně tak jako ředitel výrobní společnosti nemusí vědět jaký dílec zrovna vyrábí každý z jeho tisíce zaměstnanců. Bylo tedy naprosto správné, že Vás předseda výboru KČT Středočeská oblasti pan Ing. Jiří Laibl odkázal s žádostí o vyjádření na Radu značení KČT.

AKTUALIZOVÁNO:

14.září, 18:00
Náš článek …

Fotogalerie

Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší () Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (1) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (2) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (3) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (4) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (5) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (6) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (7) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (8) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (9) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (10) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (11) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (12) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (13) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (14) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (15) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (16) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (17) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (18) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (19) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (20) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (21)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: mip

autor: mipDalší články

Nemocnice ruší omezení návštěv Nemocnice ruší omezení návštěv Na Příbramsku byla nemocnost nejvyšší v celém kraji. 19. března 2019   (18:53) Vandalismus nabírá velkých rozměrů, zmizelo i nedávno narozené kůzle na Nováku Vandalismus nabírá velkých rozměrů, zmizelo i nedávno narozené kůzle na Nováku Poničeným altánem na Nováku či polámanými stromy na cyklostezce Drkolnov – Bohutín řádění vandalů bohužel nekončí. V posledních týdnech jsou téměř denně hlášeny „útoky“ vandalů v areálu Nového rybníka, kde se škody pohybují v desítkách tisíc. 19. března 2019   (15:13) Mosty na novém úseku dálnice „zdobí“ graffiti Mosty na novém úseku dálnice „zdobí“ graffiti Nový pětikilometrový úsek dálnice D4 byl vybudován v roce 2017 19. března 2019   (13:07) Na železnici v sobotu začne turistická sezona Na železnici v sobotu začne turistická sezona Na Vltavě v sobotu také letos poprvé vyjedou přívozy. 19. března 2019   (11:34) Příbramská nemocnice hledá nového náměstka pro ekonomiku a provoz Příbramská nemocnice hledá nového náměstka pro ekonomiku a provoz Zájemci se mohou hlásit do tohoto pátku. 19. března 2019   (09:50) PR Aktuálně: Při cestě do Prahy opatrně! Na Skalce došlo ke střetu tří vozidel Aktuálně: Při cestě do Prahy opatrně! Na Skalce došlo ke střetu tří vozidel Nehoda se obešla bez zranění 19. března 2019   (08:14) AKTUÁLNĚ Město se stále nedohodlo s církví, kdo opraví padající zeď Město se stále nedohodlo s církví, kdo opraví padající zeď Podle vedení příbramské radnice je komunikace s církví velice špatná. 19. března 2019   (06:10) Služby městyse Jince získaly elektromobil Služby městyse Jince získaly elektromobil Pořízení elektromobilu vyšlo na víc než jeden milion korun 18. března 2019   (19:13) Roman Nádvorník byl jmenován trenérem Příbrami Roman Nádvorník byl jmenován trenérem Příbrami Vedení klubu 1. FK Příbram dnes oznámilo nástupce na pozici hlavního trenéra. 18. března 2019   (17:22) Příbram pracuje na koncepci cyklodopravy ve městě Příbram pracuje na koncepci cyklodopravy ve městě Dokument má stanovit, kde stačí vyznačit jen pruh pro cyklisty a kde má vzniknout samostatná vyasfaltovaná cyklostezka. 18. března 2019   (15:46)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz