16. 2. svátek má Ljuba

Svátky v teple a s řízkem: Jak tráví Vánoce lidé bez domova?

28. prosince 2018   (06:35)
Svátky v teple a s řízkem: Jak tráví Vánoce lidé bez domova?

Ne všichni mohou být na Vánoce doma s rodinou. Navštívili jsme nízkoprahové denní centrum.


Máme za sebou nejradostnější období roku, kdy se většina z nás shledala se svými příbuznými, přijímaly se dary a přání k co nejhezčím svátkům. Bohužel ne všem je tato možnost k dispozici. Jsou tu také ti, kteří se nepřízní osudu či těžkou životní situací ocitli bez přístřeší. Pro ně je v Příbrami k dispozici nízkoprahové denní centrum s Noclehárnou. Jak to v centru funguje a jak se lišil provoz o vánočních svátcích? To nám řekla jedna z pracovnic místního centra na Rynečku.

Můžeme poprosit o základní informace ohledně provozu centra a jeho činností?
Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna. Nízkoprahové centrum znamená, že sem mohou všichni klienti a jedinou podmínkou je, že již dosáhli 18 let. Noclehárna má kapacitu 24 klientů. Existuje zde možnost posílit celkovou kapacitu o takzvané „teplé židle“. Celkový počet pro přespání je 30 klientů. Při velké nepřízni počasí to může být ještě více.

Je centrum k dispozici výhradně lidem bez domova?
Centrum je určeno lidem, kteří jsou ohroženi nepříjemnou životní situací. Nemusí jít vyloženě o lidi bez domova.

Je přespání nějak zpoplatněno?
Ano, přespání je zpoplatněno 40 Kč za noc. Takzvaná „teplá židle“ je k dispozici zdarma. Případně je možné si přespání odpracovat. Jedná se o dvě hodiny práce, které mohou být vykonány uvnitř centra či v rámci jeho pozemku. Jde o pomocné práce a při jejich zadání se hledí na fyzické možnosti a věk klienta.

Lišil se provoz centra během svátků od svého standardu?
K výraznějším změnám nedošlo, nicméně nám lidé nosili potravinovou pomoc. Přinesli nám ponožky, rukavice, ale i další kusy oblečení. Základním zdrojem oblečení jsou občané Příbrami a výjimečně je centrum zásobováno například z Prahy.

Jak je to s jídlem v centru a podával se řízek na Štědrý den?
Standardně je poskytována polévka a jídlo z potravinové banky. Na Štědrý den se podával řízek se salátem, kdy bylo připraveno 30 porcí. Nechybělo ani vánoční cukroví.

Došlo už v centru k nějakým problémům nebo zvláštním událostem?
Občas dochází k situacím, které jsou způsobeny tím, že je klient posilněn alkoholem. Pakliže na to nestačíme, tak přivoláme hlídku Policie. Tolerance v našem centru je do 0,8 promile alkoholu v krvi. V případě, že je hodnota vyšší, klient musí zařízení opustit.

Máme za sebou nejradostnější období roku, kdy …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: pmrDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz