21. 3. svátek má Radek

Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti ‚Nemocnice Středočeského kraje‘

20. února 2019   (14:06)
Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti  ‚Nemocnice Středočeského kraje‘

Zřízení nové akciové společnosti kraj podle odhadů vyjde na 10 milionů korun


„Založení této nové společnosti považuji za zlomový krok v oblasti středočeského zdravotnictví a jsem ráda, že jsme po dlouhých diskusích dospěli k tomuto řešení, které bude mít obrovský přínos pro kvalitu a efektivitu řízení středočeských nemocnic,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Obchodní společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje, a.s., bude poskytovat servis oblastním nemocnicím i kraji, který je jejich vlastníkem. Bude zajišťovat společný nákup, organizovat výběrová řízení, provozovat centrální objednávkový systém, zpracovávat materiály pro orgány Středočeského kraje, zabezpečovat komunikaci mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními a orgány Středočeského kraje, předávat informace a zkušenosti mezi nemocnicemi nebo za ně jednat navenek v dohodnutých případech (například ve vztahu se zdravotními pojišťovnami. Za krok správným směrem označili založení nové obchodní společnosti i opoziční zastupitelé z řad ODS a TOP 09.

„Jde o model, který už v některých krajích úspěšně funguje. Slibujeme si od něj především úsporu finančních prostředků a zajištění dlouhodobé ekonomické stability krajského zdravotnictví,“ konstatoval radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk CSc. (ANO 2011). Zároveň vysvětlil, že jde o způsob, jak některé činnosti oblastních nemocnic dělat centrálně pro celou jejich síť. „Půjde o činnosti, kdy je takovýto postup efektivní,“ zdůraznil. Alternativou by něj bylo například holdingové uspořádání, to je však v mnoha ohledech méně vhodné, a v krajích, kde bylo zavedeno, se většinou neosvědčilo.

Zřízení nové akciové společnosti kraj podle odhadů vyjde na 10 milionů korun, což odpovídá základnímu kapitálu tohoto subjektu. Společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje bude mimo jiné dohlížet na průběh investic, na nichž se krajský rozpočet podílí. „Bude také řešit problematiku centrálního nákupu léčiv, zdravotnického materiálu, zboží a služeb, kde počítáme s počáteční celkovou úsporou minimálně na úrovni pěti procent, což představuje ročně částku 67,5 milionu korun,“ říká R. Bezděk. To by se kraji mělo bohatě vyplatit, neboť prvotní zřizovací náklady společnosti by neměly přesáhnout 7,5 milionu korun a roční mzdové náklady by se měly pohybovat kolem zhruba stejné sumy. O tyto náklady se podělí jednotlivé oblastní nemocnice.

Zaměstnanci společnosti Nemocnice Středočeského kraje budou zajišťovat služby centrálního obchodního oddělení, centrálního investičního oddělení, budou zabezpečovat společnou personální politiku, budou poskytovat servis pro rozhodování kraje jako vlastníka nemocnic a postupně převezmou vykazování zdravotní péče zdravotním pojišťovnám.

„Činnost akciovky by měla kontrolovat pětičlenná správní rada, ve které bude mít zastoupení opozice. Na předsedu představenstva nové akciové společnosti bude nyní po vzniku společnosti vypsáno výběrové řízení. Do jeho vyhodnocení bude řízením pověřen JUDr. Ladislav Řípa, současný ředitel Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s., nemocnice Středočeského kraje,“ závěrem sdělil radní JUDr. Robert Bezděk.

Poslanec a krajský zastupitel za ODS Martin Kupka označil založení společnosti za „krok správným směrem“ a obdobně komentoval založení nové obchodní společnosti i krajský zastupitel za TOP 09 Jan Jakob. „Tento návrh vítáme, měli jsme ho i v našem volebním programu. Za nás je to správná cesta,“ konstatoval J. Jakob.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Středočeský kraj

autor: topDalší články

Aktuálně: Hasiči vyprošťují vážně zraněného řidiče nákladního vozu, který narazil do domu. V místě přistával vrtulník Aktuálně: Hasiči vyprošťují vážně zraněného řidiče nákladního vozu, který narazil do domu. V místě přistával vrtulník Náměstí v Sedlčanech je uzavřeno 21. března 2019   (16:54) AKTUÁLNĚ V areálu Nového rybníka chystá město hned několik akcí V areálu Nového rybníka chystá město hned několik akcí Na Nováku si letos přijde na své každý. 21. března 2019   (13:44) Hornické muzeum se připravuje na hlavní sezónu Hornické muzeum se připravuje na hlavní sezónu Prodloužená otevírací doba bude již poslední víkend v březnu. 21. března 2019   (12:00) Takto by měla vypadat dobříšská knihovna se spolkovým domem Takto by měla vypadat dobříšská knihovna se spolkovým domem Náklady na stavbu jsou odhadnuty na 112 milionů bez DPH. 21. března 2019   (09:22) FOTOGALERIE Ukradený chlebník a zdroj k ohradníku Ukradený chlebník a zdroj k ohradníku Zloději kradou vše, co jim pod ruku přijde 21. března 2019   (07:22) Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 mil. Kč Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 mil. Kč V českých věznicích je aktuálně 21.692 vězňů a vazebně stíhaných. 21. března 2019   (06:17) V příštím týdnu dojde k omezení autobusové dopravy  v centru Příbrami V příštím týdnu dojde k omezení autobusové dopravy v centru Příbrami V rámci rekonstrukce kruhového objezdu na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami dojde mimo jiné i k úpravě napojení ul. Hailova na samotný kruhový objezd. 20. března 2019   (17:53) Další stromy určené k pokácení Další stromy určené k pokácení Technické služby do konce března musí pokácet další stromy 20. března 2019   (15:47) Aktuálně: Traktorista zdemoloval zábradlí, vysypal hnojivo a zaměstnal dvě jednotky hasičů Aktuálně: Traktorista zdemoloval zábradlí, vysypal hnojivo a zaměstnal dvě jednotky hasičů Zemědělci si uklidí vysypaný ledek vlastními silami 20. března 2019   (13:52) AKTUÁLNĚ V kauze přepadení příbramské banky se čeká na doplnění posudků V kauze přepadení příbramské banky se čeká na doplnění posudků Za zločin braní rukojmí obviněnému muži hrozí až 12 let vězení. 20. března 2019   (12:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz