19. 2. svátek má Patrik

Rekonstrukce divadla je nutná

4. prosince 2018   (14:49)
Rekonstrukce divadla je nutná

„Co potřebuje divadlo?“ „Rozsáhlé opravy, které si po téměř šedesáti letech zaslouží!“ Přesně těmito slovy by mohla být shrnuta schůzka místostarosty Jana Konvalinky s vedením Divadla Antonína Dvořáka.


Ačkoliv příbramské divadlo patří mezi oblastními divadly na úplnou špičku, tedy co se repertoáru a návštěvnosti týká, se zázemím je to zcela na opačné straně. V příštím roce to bude rovných šedesát let, co bylo divadlo, chlouba našeho města, postaveno. Dnes při podrobné prohlídce zázemí zjistíme, že mnoho částí je zde původních ještě z doby otevření.

„O stavu budovy, zázemí a technologií Kulturního domu jsem se postupně dozvídal. Při osobní návštěvě, kdy jsem měl možnost nahlédnout do všech zákoutí, která jsou běžnému návštěvníku skryta, jsem poznal, jak špatný celkový stav objektu je. Rekonstrukce Kulturního domu je více než nezbytná. Je možné uvažovat o dílčích krocích a víceméně záchranných akcích, ale spíše by objekt zasloužil rekonstrukci úplnou, inženýrskými sítěmi počínaje a fasádou konče,“ uvedl po prohlídce objektu místostarosta Jan Konvalinka.

Ačkoliv příbramské divadlo patří mezi …
Divadlo se má opravdu čím chlubit. Jak bylo již uvedeno, Divadlo A. Dvořáka patří k nejlepším oblastním divadlům, příbramské kino patří po rekonstrukci k nejnavštěvovanějším jednosálovým kinům v republice. Novinkou letošního roku jsou úpravy estrádního sálu, díky kterým tento sál získal mnohem lepší akustické podmínky…

„Naše příbramské divadlo je ve svém oboru značkou. Program, herci, dramaturgie i celkový styl fungování je na opravdu vysoké úrovni. O tom svědčí i míra soběstačnosti, která je se svými téměř padesáti procenty snad nejvyšší v republice. Je až s podivem, že nevyhovující podmínky příbramského 'kulturáku' nemají na úspěšnost divadla jako takového zásadní vliv,“ zhodnotil práci lidí kolem divadla místostarosta Konvalinka

Divadlo se má opravdu čím chlubit. Jak bylo …
Ovšem na druhé straně bychom mohli vyjmenovat problémy – chybějící bezbariérový přístup, nevyhovující rozvody vody a kanalizace hrozící havárií, naprosto nevyhovující Malá scéna a především kompletní zázemí. Toto nejsou dobré zprávy o stavu zařízení, které je kulturní památkou.

„S kolegy ve vedení města diskutujeme možnosti financování opravy Kulturního domu. Už na příští rok je zde záměr obnovy hlediště velké scény. Počítá se také se zřízením bezbariérového přístupu do objektu. Aktuálně probíhá i průzkum statiky objektu a stability jeho podloží. Velkou výzvou je i totální rekonstrukce Malé scény,“ dodal místostarosta.

Pro připomenutí, bezbariérovost Kulturního domu se řeší již několik volebních období. Nyní nastala doba, kdy by mohly být plány skutečně realizovány. „Bezbariérovost není pouze o výtahu samotném, ale jde o řadu opatření, včetně bezbariérových tras vedoucích z různých částí města ke Kulturnímu domu. Hodnota projektu zahrnujícího jak zmíněné trasy, tak samotný výtah, je přibližně osm milionů korun. Na tento projekt chceme žádat o dotaci z ministerstva kultury a s ohledem na velmi dobře zpracovaný projekt máme šanci získat 70% dotaci,“ uvedl k možnosti financování starosta města Jindřich Vařeka.

Pokud město v dotačním řízení neuspěje, budou se hledat cesty jak projekt zrealizovat z vlastních prostředků.

Ovšem na druhé straně bychom mohli vyjmenovat …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Eva Švehlová
DiS.

autor: topDalší články

Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Únor bude nadprůměrně teplý 18. února 2019   (20:04) Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz